Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

TEEMA: MAAILMALÕPUTEOORIAD JA SELLEKS VALMISTUJAD

15:41 14.05.2009
Kärss
Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Neist enamuse liigitaksin hea meelega ulme-folkloori alla, kasvõi juba selle pärast, et samad tegelased, kes ootasid 90ndatel asteroidi ja sajandivahetuseks Jeesuse või Kuradi maapeale tulekut, on nüüd kogunenud ühtse rindena Nibiru kummardajate leeri ja pärast leiavad omale jälle uue asja (või ootavad lõputult Yellowstone supervulkaani purset), millesse uskuda. Kirikutegelased on veidi stabiilsema närvikavaga, nemad usuvad vähemalt ühte asja ega vaheta usku iga natukese aja tagant:). Kui igasuguste asteroididega kokkupõrke jms tõenäosused on üliväikesed, siis on olemas siiski paar globaalse katastroofi võimalust, millega kokkupuutumise tõenäosus meie eluajal on vägagi tõenäoline. Peatuks ise neist vaid kolmel. Huvitab just see, mida ennetavalt teha oleks võimalik või keegi teinud, et need kergemalt üle elada. Samuti on oodatud ka igasugused muud mõtted ja loomulikult ka eriarvamused.

1. Haigused – igasugune liik meie planeedil, mis on hakanud vohama mingil põhjusel, sureb reeglina just haigustesse üsna kiiresti. Põhjuseks see, et kui me piltlikult öeldes ajasime kunagi kõik metsas omaette omi asju, tekkisid samamoodi ohtlikult muteerunud viiruste või bakteritega haiguspuhangud, kuid koos selle liigi esindajatega väikeses ja piiratud populatsioonis suri välja ka ohtlik mutatsioonivorm. Praegu, lennuliikluse ajastul, oleme loonud ideaalsed tingimused iseendi nakatamiseks ülemaailmselt väga lühikese perioodi jooksul, enne kui loomulik kaitsevõime või teaduslaborid midagi ette suudaks võtta. Samas pärsime mõttetu „steriilsusega“ oma immuunsüsteemi, mis tegevuse puudusest meile muid jamasid korraldab (allergiatest autoimmuunhaigusteni, sellega seotud ka kasvajad jpm). Sellele mõtlesin viimati just seoses seagripiga, kuna olin tol hetkel USAst koju lendamas ning üks nakatunu leiti samal ajal samast lennujaamast, kus ise hetkel olin (antud juhul tegemist õnneks üsna süütu gripivormiga, aga kõik aevastavad reisijad tekitasid paratamatult natuke kõhedust). Mida teha selle vastu? Ei saagi teha eriti muud, kui kolida maale metsa keskele ja kujundada omale sinna keskkond, kus saaks ka isolatsioonis (välise toidu, vee ja elektrita) elada mõnda aega, vähemalt aasta. Paraku on see võimalus vaid väga vähestel inimestele, maailmas pole piisavalt metsasid järel meie kõigi jaoks...

2. Väga massiivsed vulkaanipursked tegid kliima lühiajaliselt väga külmaks näiteks paarisaja aasta eest lausa mitmel korral (viimastest rääkides Laki purskele järgnenud külmad aastad 1783-1784, Tambora purskele järgnenud 1816-1817 ilma suveta aastad, 19nda sajandi keskel kah korra, ei meenu praegu täpsem aasta/vulkaan), sarnane sagedus on olnud ka varem. Õnneks jäime 20ndal sajandil neist puutumata, kuigi ei saa ka alahinnata nende külmade aastate panust inimkonna kultuuriloosse (mis toimus samal ajal poliitikas ja kultuuriloos!). Ega see polegi iseenesest mingi katastroof, meie laiuskraadidel tuleb lihtsalt tõsine talv ja suvel ei jõua lumi ära sulada, aasta-paariga saab atmosfäär tuhast jälle puhtaks ja kõik on endine. See kõik puudutab just loodust, aga mitte inimkonda, sest praegu elab suur osa inimestest maailmas nälja piiril, samuti kui suured säilitamiskõlblikud moonavarud on olemas näiteks Eesti riigil? Suur osa soojematest piirkondadest pole kuulnudki keskküttest, isegi Inglismaal võiks nimetada majade soojustamist puudulikuks (energiat raiskavaks). Tundub, et uppuja päästmine on uppuja enda asi ning enese transpordi, toidu ja soojaga varustamine muutub keeruliseks, paljude jaoks paratamatult ületamatuks probleemiks. Nii peaks lõppema ka see planeeti koormav ülerahvastumine, lihtsalt mitte nii hollywoodilikus stiilis kui filmis day after tomorrow.

3. Superflare, maakeeli tähendab ülivõimsaid virmalisi, mis võib lüüa rivist välja kogu planeedil oleva töötava elektroonika. Viimati juhtus selline asi 1859a 2. septembril ja sellele eelnevalt ka 28. augustil. Paraku ei osata ka tänapäeval seda ette ennustada ja kuna varem pole seda mõõdetud, ei teata ka varasemast ajast eriti midagi. Tollal õnneks elektroonikat polnud, aga kuidas saaksime hakkama tänapäeval, kui valdav enamus autosid ja ühistransporti ei liiguks, sidepidamine on ajutiselt katkestatud, suurlinnade toiduga varustamine lõpeb ajutiselt jne? Sisuliselt kaob ka maailmast raha sellises mõistes nagu praegu, sageneb kuritegevus (Mad Max) ja võimalik, et algavad ka sõjad (maade vallutamine loodusressursside pärast). Leidsin päikesetuulest ka ühe toreda animatsiooni: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/ec/Solarflareanim
ation.gif


Tänu oma ametile tunnen üsna palju loodusteadlasi ja neist hämmastavalt suur osa on võtnud samme nende kõigi vägagi tõenäoliste katastroofide vastu. Näiteks treenitakse oma lastel immuunsüsteemi vastavalt sellele, kuidas see looduse poolt on määratud toimima (sisuliselt kehv hügieen, maal kuivkäimla, koduloomad jne). Kuna vulkaanipurskele ja ülivõimsatele virmalistele järgneb kasvõi lühiajaliselt globaalne kaos, on need inimesed muretsenud omale maakoha koos põllulapikesega, kuhu on varutud toidumoona, kütet maja soojendamiseks ja ka liiklusvahend ekstreemsetes oludes liiklemiseks (offroader või vanakooli traktor), samuti ka kütus selle jaoks (diislit ei saa säilitada lõputult, seda ka tarbitakse pidevalt ja täiendatakse varusid). Loomulikult ei reklaamita selliseid asju välja, kuid hämmastama on pannud, kui paljud inimesed siiski selle peale on mõelnud, just nimelt targad inimesed, mitte hall mass, keda ulmefilmidega kinodes vast piisavalt on hirmutatud. Ma ei tahagi öelda, et soojustage oma majad kõik nii hästi, et see peaks vastu ka -50C külmale, või et igaüks peaks omale maale saani või traktori ostma. Küll aga tasub mõelda selliste asjade peale, sest on üsna tõenäoline, et midagi neist ülalmainitud katastroofidest meil kunagi kogeda õnnestub ja kui juhtub, ei saa aega eelmisesse päeva tagasi kerida, vaid tuleb VÄGA kiiresti kohaneda, et üldse ellu jääda. Samas, selleks kiireks kohanemiseks eelduste loomine ei tähenda alati lisakulusid ega selleks peagi olema mingi katastroofifanaatik, vaid elama lihtsalt nii, nagu evolutsioon meid on kujundanud – hajusamalt, sõltumatumana igasugustest abivahenditest (transport) ja osana loodusest. Ma arvan siiski, et meil siin Eestis on üsna head shansid hakkama saada, võrreldes enamiku teiste (üle)tsiviliseeritud riikidega, kui midagi sellist tõesti juhtuma peaks. Ja juhtub kindlasti jälle, sama kindlasti nagu vahelduvad aastaajad, iseasi, millal
15:49 14.05.2009
! (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Kärss, kas sa tööd ka teed või elad netis! Huumor - lase edasi!
Meie lõpp on kõik ühesugune
16:39 14.05.2009
vanames
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Hm..imestan et Kärss hakanud vananaiste juttu ajama. Surm tuleb igaühele täpselt siis kui ta peab tulema. Mina selliste asjadega pead ei vaeva. Igavene pole meist keegi.
16:42 14.05.2009
, (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
selline kujutluspilt tekkis,et kui maailmas valitseb kaos,siis keegi kuskil elab paksu metsa sees oma varumajakeses,võtab 100m2 keldrist lihakonserve, tassib 200rm suurusest riidast puid ahju ja kuulab vändaga grammofoni abil klassikalisi meloodiaid. aeg ajalt käib traktoriga metsaveeres vaatamas,et kas kaos on juba läbi ja kohalik pood avatud. ja mitte keegi, rõhutan- mitte keegi ei tea seal tema olemasolust ja kõik ülejäänud inimesed,kes kaosest haaratud ning näljast,külmast ja meeleheitest kurnatud, aksepteerivad tema vaikset elunautimist ja ei tee katsetki järgida röövellikke eluvaateid raskel ajal ehk siis lihtsalt minna ja ära võtta kõik tema konservid,puud ja traktor takkapihta.
muideks,mul ka lapsed veedavad enamuse ajast põrandal tolmurullide sees (no kord nädalas ikke klopime vaipu ja liigutame tolmuimejat) või õues niitmata rohus joostes, kakivad esialgu veel plastmasspotti ja mähkmetesse,aga tulevikus terendab neil silme ees meie kodukese kuivkäimla (mis on päris mugav,lõhnavaba ja ei kuluta vett), safeguardi seepi meie saunas ei kasutata- las bakterid vohavad, naabri koer ja kassid tuiavad aeg ajalt vabalt ringi,teevad jälgi maha ja nuusivad lapsi- jummalast korralikud ettevalmistused, et mitte öelda ellujäämistreeningud, käivad meie peres maailmalõpuks:)
aga mul on sihuke tunne,et enne maetakse mind,siis minu lapsi,siis lapselapsi jne jne ning maailmalõpuni on veel päris pikalt aega. võib olla.
17:17 14.05.2009
Murfen1 (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Praegusel masu ajal igati teretulnud teemad, saab korrakski juhtme seinast eemale ja mõnda teise pesasse pistetud.
17:36 14.05.2009
Krambambuli (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Päris huvitav lugemine. Kas selline apokalüpsiseks valmistumine Eesti loodusteadlaste hulgas tõesti nii levinud on? See, et mõni tegelane võib valmistuda majanduskollapsi süvenemiseks (kartulid omalt põllult jne) või mingiks sõjaliseks ekstsessiks tundub võimalik, aga et maailmalõpuks... Kas nad ise annavad midagi sellist mõista?
17:41 14.05.2009
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Ei, ma ei arva, et meid see niiväga üldse puudutab. Puudutab samapalju või natuke rohkem kui praegune majanduslangus. Väga valusalt puudutaks see hoopis ülerahvastatud Euroopat ja Ameerikat. Ega ma ei ootagi katastroofi, lihtsalt huvitav on märgata, kuidas neid asju hästi mõistvad inimesed reaalseid sammusid astuvad selleks, et ise muutunud olukorras mingeid eeliseid omada. Eestis mõeldakse selliste asjade peale vähem, põhjamaades rohkem, linnastunud heaoluühiskonnas ei mõtle keegi
17:53 14.05.2009
Krambambuli (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Nojah, eks see on abstraktselt mõtleva kärsa (nothing personal, mõeldud loodusteadlase üldnimena) jaoks omajagu ihaldusväärne olukord: kuskil metsas ootamas traktor, millega vanaduspõlves saab ringi töristada ja lisaks veel tunda mõnusat sisemist tiksumist, et oled aastaid ette ära tabanud selle, kuhu meie ressursside puuduses praadiv maailm suundub.
Polegi paha mõte...
18:40 14.05.2009
, (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
aga minu arust ei küüni nende loodusteadlaste fantaasia kaugeltki selleni,mis tegelikult juhtuda võib. ja ilmselt ei oska seda keegi ette näha. kuigi mingil määral olen ma alati imestanud,et ulmekirjandus on omal ajal väga palju asju kirja pannud ja nüüd,aastakümneid,vaata,et lausa sadu aastaid hiljem, täituvad need kirjutised suisa rutiinse järjepidevusega. meenutagem kasvõi miskit jutukest kuule lendamisest. või garini hüperboloid- tänapäevane,kõigile teada tuntud laser,aga garinil sel ajal lihtlabane küünal parabooli ees ja mõte omast ajast kaugel ees. täide on veel minemata wellsi maailmade sõja jutuke ning loomulikult paljud teosed tehisintellekti teemadel (ja selle valitsemine inimkonna üle) jne.
niiet nende loodusteadlaste lootus elada kaos üle oma metsamajakeses on minu arust suht primitiivne lähenemine.see on umbes samal tasemel,kus laps tõmbab pimedas teki üle pea,sest siis ei pääse kollid ligi.
19:38 14.05.2009
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
> aga minu arust ei küüni nende loodusteadlaste fantaasia kaugeltki selleni,mis
> tegelikult juhtuda võib. ja ilmselt ei oska seda keegi ette näha

10 points! Nagu ei näinud majandusteadlased ette ka praegust finantskriisi, kuigi talupojamõistusega võttes oli selle tekkimine paratamatu ja paljud targad (lihtsad!) inimesed oskasid end selle kartuses ka hoida eemale laenudest, mida nii kergekäeliselt pakuti. Eks need loodusnähtused ole samuti iseenesestmõistetavad, iseasi, kui hullu ahelreaktsiooni need tekitavad. Katastroofi põhjuseks on ikkagi inimesed (õigemini nende kohanematus ning sõltuvus tehnikast ja liiga tihe asustatus), mitte need loodusnähtused.
20:43 14.05.2009
, (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
miskipärast olen ma suht kindel,et praegune kriis on üsnagi teadlikult ette planeeritud,ehk siis keegi juhtis asja teadlikult praeguse momendini- ei saa olla võimalik,et ühel hetkel raha ruulib ja ringleb ning järgmisel hetkel on kõik otsas. ja majandusteadlased ning pankurid ei saa olla niiiiiii lollid,et lustlikku laenuelu normaalseks peavad ja selle jätkumine nende jaoks niivõrd enesestmõistetav tundus,et miskit ette ei võetud. räägitakse mingist filmist zeitgeist,aga pole seda näinud ja ei tea kommida. mis aga maailmalõpu lähituleviku pildikeseks võiks olla, siis arvan,et mad max II on päris hea näide kuidas asjad võivad kujuneda. see on nö inimeste enda loodud krahh. muud,kosmilised tegurid on minu jaoks piisavalt hoomamatud, et neid ette kujutada. kõige lihtsam on jah mõelda mingile kokkupõrkele ruumis uitava kehaga, teine inimmõistusele vastuvõetav pilt on päikese poolt tekitatud jamad ja fantaasiat vägagi erutav mõte maaväliste olendite invasioon, aga terve mõistus küsib- mida paganat nad siit imedemaalt peaksid otsima? kui just keegi galaktikatevahelist kiirteed ehitama ei hakka ja maa neile lihtsalt jalgu jääb ning õhku lastakse. eks siis üritame end enne plahvatust mõnele mööduvale laevale hääletada:)
07:21 15.05.2009
letso (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Praeguse kriisini viis ikka inimlik ahnus: teenida "õhu" müümisega. Selle mõistmiseks ei pea geenius olema....
09:55 15.05.2009
vunt$$ (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Lihtsalt tuletan meelde, et siin foorumis on ka vandenõuteooriatest räägitud.

http://www.auto24.ee/foorum/foorum.php?q=vandenõuteooriad&a
mp;fid=0&s1=1&s2=1&s3=1&make=0&l=100&
;tid=49026#0


http://www.auto24.ee/foorum/foorum.php?q=vandenõuteooriad&a
mp;fid=0&s1=1&s2=1&s3=1&make=0&l=100&
;tid=50204#0


Praegust ülemaailmset finantskriisi ei tasu küll maailmalõpu kuulutajana võtta, kuigi ilma suurriikide valitsuste vastumeetmeteta oleks ka totaalne kollaps - kokkuvarisemine võimalik olnud.
Kuu-paar tagasi saime tagantjärgi teada , et meie "oma ja hea" Hansa/Swedpank oli krahhi äärel. Ilmselt oleks see olnud krahh ka minule isiklikult, minu tööandjale ja 60-le % Eestist.......või mis ?

Head päeva soovides :-)
12:57 15.05.2009
............... (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
ehitusfirmad võiksid raskel ajal hakata varjendeid ehitama,sest 2012 pidi ju lõpp tulema,kui teaks et tuleb siis võiks ju ennem mõne hea laenu võtta ja enne lõppu ka head elu nautida :)
Ise väga ei usu et midagi lähiajal juhtub ja kui juhtubki siis juhtub sellisel moel mida keegi ei oska uneski näha ja "selle" vastu pole meil midagi teha...looduse vastu ju ei saa...aga huvitav teema sellegipoolest.
13:12 15.05.2009
allarthethird
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Enamus nendest võimalikest situatsioonidest meenutavad ühel või teisel moel sõjaaega. Alates haiguste levikust, kliima muutusest (ei ole enam sooje maju ega keskkütet, kus elada) kuni elektroonika ülesütlemiseni.
Mina ei valmistu mitte nendeks kolmeks eraldi sündmuseks vaid lihtalt sõjaks.
Ma ei taha lihtsalt seda mõedagi, mis juhtub Eestis (või mõnes muus sarnase valmisolekuga EU riigis), kui elekter peaks ära minema kauemaks, kui nädal. Ja sedaeeldusel,et ära läheb vaid elekter, mis tuleb elektrijaamadest ning kõik elektroonika jääb ise töökorda.

Ehk on huvi lugeda ka sellest foorumist natuke sarnasel teemal. Asi ei lähe küll maailmalõpuni välja, aga kui me isegi väiksemateks jamadeks valmis pole, siis pole "mailmalõpu" korral lootuski.
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?t=17139

Mõelge sellele, et ei ole üldsegi mitte kallis hoida kodus oma pere paari nädala söögitagavara igasuguste konservide ja kuivainete näol. Eks ta natuke ruumi võtab, aga kui ikka ühel hetkel on poed tühjad ja uut kaupa ei tule, siis on sitt seis.
10:36 18.05.2009
siim279
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Kärsa teemapüsitus on selles suhtes oluline, et tõesti ei pea olema tegemist maailmalõpuga, vaid iga inimene peab teadvustama endale, et asjad ja tingimused, mida praegu võtame iseenesestmõistetavalt, võivad mingil ajahetkel kättesaamatut luksust tähendada.

Selleks ei pea ostma talu metsa sisse ega 20-tonnist kütusemahutit täis hoidma. Kõige olulisem on hoida meeled avatud ning olla võimeline kohanduma muutuvate olukordadega. Meie kliimas kõige olulisem võibolla on omada head sooja magamiskotti, alajahtumine on tegelikult reeglina kõige esimene häda, mis võib ära laksata enne kui toit ja joogikõlbulik vesi otsa saavad.

Teine asi, mis tänapäeval üsna devalveerunud kuid majanduskliima halvenedes tasapisi tagasi tuleb on suhtevõrgustiku loomine. Ümbritseda ennast väikese kogukonnaga geograafiliselt väiksel alal on suurema väärtusega kui koorem kulda. Üksi ei jää kunagi ellu, vahet ei ole, palju sul toitu ja kütet ja laskemoona varutud on.
21:17 18.05.2009
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Suurele osale Lääne ühiskonnas (sh põhjamaades!) on tänapäeval ülejõukäivateks sellised ülesanded nagu
- noaga lõikamine ja saega saagimine;
- tiku tõmbamine;
- tule tegemine ahjus ning lõkkena;
- juurviljade koorimine ning toiduks valmistamine;
- saia valmistamine jahust ning viilutamine (heaoluühiskonnas pole paljud inimesed kordagi elus tainastki teinud);
- onni tegemine ilmastiku kaitseks;
- riiete parandamine ja õues õigesti riietumine;
- vähemalt kümne tee- ja ravimtaime tundmine;
- keha kergendamine väljaspool WC-d;
- sõlmede tegemine (mõeldud on kõige tavalisemat kingapaelte sidumist).
Nimekiri on huvitav selle pärast, et just selle nimekirja alusel korraldati oktoobris üks koolitus 11 aastastele lastele ja nende hulgas polnud ühtegi, kes kõigi nende asjadega hakkama oleks saanud. Paljud neist ülesannetest olid lastele elu esimene kogemus. Kas teie lapsed tulevad nende asjadega toime? Õnneks oleme me veel sedavõrd arengumaa, et täiskasvanud saavad vast neist kõigiga ikkagi hakkama:)
12:33 19.05.2009
.. (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
19:56 25.05.2009
ets... (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
IMHO, tuleks ehk eraldada maailmalõpu ootajad ja nn."survivalistid". Esimesed ehk on tõega usu dogmade ja halbade uudiste miksijad, kes ootavad ehk uude dimensiooni minekut jne...
Teistega on natuke keerulisem. Läänes on tõepoolest kuhjaga saite sel teemal ja nn. valmistujate foorumitega. Mina küll sattusin rohkem lehitsema Venemaa vastavaid teemasid ja võin öelda, et valmistumine käib täie hooga :)
Kusjuures ei saaks öelda, et inimesed teemades oleks eilased või kukkunud - töökohad ja ametid olemas, ja teistes teemades ajavad adekvaatset ja professionaalset juttu mõnest tehnikavidinast või progrejupist. Käib arutelu erinevate võimalike stsenaariumite üle, vahetatakse infi survival kittide kohta, palju on lektüüri nö. "aita ennast ise" formaadis. Ostetakse suure läbivusega veoautosid (enamasti GAZ-66, kes rahakam , see kiikab Urali poole, rääkimata UNIMOGist). Palju pannakse rõhku relvadele..
On neid, kes loodavad kah kuskil eemal talukohas(?) ellu jääda ja oodata ära oma varudega kuni mujal(?) saab vili küpse....On neid, kes nendel veoautodel koos perede ja hea-paremaga mõtlevad tiirutada mööda maad-ilma, et mitte jääda bandiitide kätte kui saabub kaos.
Nüüd kui asja süviti vaadata, siis mingil määral on tegu rollimänguga. See pole ei halb ega hea, lihtsalt aja peegeldus.
Ka minu arvates on lootus kuskil talukohas ää oodata suure kollapsi vaibumine, liiga naiivne. Aga valmistumine, noh mõni relv, nii külm- kui tulirelv, kuluksid marjaks ära , paar NATO kuivtoidupakki ja mõni multitool...Seda peaks üksikinimesele alguseks jätkuma. Pereinimesel on muidugi asjad keerulisemad, vähemasti alguses.
Aga nagu igas asjas, on ka selles võimalik vint üle keerata...
20:16 25.05.2009
vunt$$ (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
ets...
aga pritsi need vene saidid välja ;-)
päris huvitav oleks.
20:26 25.05.2009
ets... (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
No vast paar tükki panen, muidu mõeldakse et kisun selle saidi kasutajad siit minema :)

http://talks.guns.ru/forumtopics/151.html

http://www.2bz.ru/lak.htm
18:50 09.10.2009
Natuke teemasse (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
22:26 11.10.2009
Deus
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Noh, 2012 on meil järgmine maailmalõpp käes ju :) Mul pigem tekib küsimus, et mis kella ajal ja kummale poole galaktika suhtes eesti riik siis vaatab :P Peaks välja uurima ja siis vastavasse riiki ajutiselt kolima, et mingisugune päiksetuul kohe üle pea ei tuhiseks.
01:55 18.03.2010
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Praegune talv ehk natuke meenutas, et küttepuude tagavara võiks olla ikkagi mitme aasta jagu ja ka peale tuisku on vaja liikuda. Ehk siis igasuguse küttematerjali kättesaadavus hakkab minema kriitiliseks ainuüksi ühe tõsisema talvega.

Mõte läks sellele teemale lähimaid naabreid maal (maale kolinud linnavurled:) vaadates, kes juba tooreid puid ahju loobivad ja kehvemaid lumeraskuse all kokkukukkunud kuurilobudikke küttematerjalina kasutavad - mis saaks siis, kui jääks üks suvi vahele ning kevadeni oleks jäänud praegu täpselt aasta? Seni aga tuleks lund pidevalt muudkui juurde...
08:28 18.03.2010
,, (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
kuskil telekas oli miski saatelõik väikesest külakesest harjumaalt,kus inimesed olid viis päeva lumevangis ja kevadel olla nende tee üleujutatud ja porimülgas jne.
siis tekkis küll mõte,et kas tõesti on see õpitud abitus nii suur,et ei suudeta kuskiltki ühtegi traktorit tellida või siis küla peale omada kasvõi ühte maasturit, lumesaani (näiteks poes või apteegis käimiseks) või mõnda muud elementaarset vahendit selliste loodusnähtustega hakkama saamiseks. selline mulje jäi saatest,et istuti ja oodati midagi või kedagi ja söödi külmkappidest viimaseid palukesi. inimene kolib kuskile maale elama,seal on olukord nagu ta on- (lagunevad) kruusateed, põllud,kus lumi vabalt tuiskab jne, aga kõik tegelased on nii linnaelulise suhtumisega,et hoia ja keela. ja siis pärast vinguvad,et keegi ei tule ega tee midagi.
09:19 18.03.2010
mmss (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Inimene on tegelikult üpriski kohanev liik. Kui üks talv rohkem külma ja lund on, siis tavaliselt suudetakse sellest siiski niipalju järeldada, et järgmiseks korraks varutakse küttematerjali rohkem ja ostetakse lumelabidas.

12:46 18.03.2010
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
> kas tõesti on see õpitud abitus nii suur,et ei suudeta kuskiltki ühtegi
> traktorit tellida või siis küla peale omada kasvõi ühte maasturit, lumesaani

Kui sel viisil "kolhoosile" üks maastur või saan osta, siis enamuse ajast lõbutsetaks sellega niisama ja kui reaalselt VAJA läheks, oleks nagunii katki:). Vähemalt ma ise ei usu enam kolhoosidesse ja ühisomandisse, ammugi siis veel selliste individualistide puhul nagu eestlased. Viis päeva isoleerituna pole midagi erilist, aga kui asi päris hull oleks, pole nagunii võimalik loota kellegi teise kui iseenda peale. Usun kah sellesse, et järgmisel suvel läheb küttepuude äril hästi ja ostetakse rohkem vanu saane-traktoreid kui varasematel aastatel.
14:16 18.03.2010
,, (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
ega ma tegelikult arvagi,et tänapäeval mõni selline nn kolhoosi maastur kuskil eksisteeriks või võiks eksiteerida,aga inimesed võiksid siiski midagi selle nimel teha,et mitte kevadel-sügisel poris ja talvel lumes kinni istuda- lootmine mingisugusele müstilisele riigi tähelepanule või valla traktorile on selline utoopiline mõtlemine.
ja et mul endal hingitseb mõte kunagi kuskile sügavamale metsa elama kolida,siis juba praegu on selge,et üks korralik neliveoline saab majapidamises olema. ja lihtsalt funi pärast võib ju lumesaani ka soetada. kindlasti ostan väikese elektrigeneraatori- eesti energia osas pole ammu enam mingit usaldust,eriti kui vähegi puuderikkamas piirkonnas elad ja kindlasti saab majapidamises olema üks korralik ahi- kõiksugu tänapäevased õhk-vesi-õhk-päike-tuul ja mis iganes muud lahendused pole siinmail iialgi nii töökindlad kui telliskivi kombineeritud tahke küttega. ja tegelikult on üks hea reegel- kõigepealt aita end ise.
14:58 18.03.2010
James75
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
On üks maailmalõpu teooria. See on see et 5 miljardi aasta pärast lõpeb päiksel vesinik ja päike muutub suureks, punaseks hiiuks. Sellisel juhul päike paisub päris palju ja tuleb meile sellega lähemale. Maa kaotab oma gaasilise keskkonna ja pind põleb tühjaks. Temperatuur ja kiirgused muudaavd elu jätkumise võimatuks.
00:17 17.04.2010
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Natuke mõtlemist:
http://www.ekspress.ee/news/arvamus/arvamus/islandi-vulkaani
line-kattemaks-euroopale---asi-voib-minna-palju-hullemaks.d?
id=30478453

Ei maksa vast niiväga hurmutamisena kohe võtta, aga pöörake tähelepanu seal kirjutatud ajaloolistele faktidele. Teen neist siia ka copy-paste:

Esiteks. Kui Eyjafjallajökulli vulkaan eelmine kord - ligi 200 aastat tagasi - purskas, kestis vulkaaniline tegevus kaks aastat järgemööda. Nii et... kõik ei pruugi kaugeltki möödas olla.

Teiseks. Kui Eyjafjallajökulli vulkaan purskama hakkas (loe ja vaata videot selle kohta: Islandi vulkaani tuhapilvede tõttu on Põhja-Euroopas lennuliiklus katkenud), hakkas Island erilise tähelepanuga jälgima seismilist tegevust üle kogu Islandi, ja mis selgus - Islandi (ja Euroopa) suurima liustiku Vatnajökulli all toimus järjestikku mitu murettekitavat maavärinat. Geofüüsiku, professor Pall Einarssoni sõnul on seal olukord samasugune nagu siis, kui seal 2004. aastal purskas Grimsvötni vulkaan. Ta ennustab, et vulkaan hakkab uuesti purskama 24 kuu jooksul - ja see võib alata kasvõi homme.

Kolmandaks. Eyjafjallajökulli vulkaani purse „levib" tihtipeale edasi naabruses asuvasse võimsasse Katla vulkaani. Katla on umbes 1000 m üle merepinna, kuid seda katab 400m paksune liustikukiht. Tegu on Islandi ühe kõige aktiivsema tulemäega, mis on viimase tuhande aasta jooksul pursanud umbes 20 korral. Keskeltläbi on pursete vahele jäänud 42 aastat. Viimane suurem purse toimus 1918. aastal. Selle järgi oleks Katla pidanud juba ammu purskama...

Neljandaks. Ärgem unustagem Islandi kõige tuntumat, Hekla vulkaani, mis on viimase poole sajandi jooksul pursanud regulaarselt umbes iga 10 aasta tagant. Viimati purskas see õudne vulkaan, mida keskaegses Euroopas peeti põrgu sissepääsuks, 2000. aastal. Seega võib Islandi vulkaanilisse arsenali peale Grimsvötni ja Katla liituda ka Hekla.

Viiendaks. Meenutada tasuks ka seda, kuidas islandlased on juba varem vulkaanidega britte „karistanud". Pärast Islandi asustamist toimunud vulkaanipursetest kõige võimsaimad toimusid aastail 1783-1784, kui Laki 25-kilomeetri pikkusest vulkaanilisest lõhest pursanud vulkaanid sülitasid 565 ruutkilomeetri peale 12,5 kuupkilomeetrit laavat. Kuna taevavõlvi katsid tuhapilved, ei saanud taimed, vili, rohumaad piisavalt päikest ja suri 80% kariloomadest. Toona tõid pursked kaasa katastroofilised tagajärjed mitte ainult Islandil, kus hukkus rohkem kui veerand (9000 inimest) rahvastikust, vaid kogu Euroopas, eriti Briti saartel, kus näljahädades sai hukka arvuliselt rohkem inimesi (11 000) kui Islandil.

Selle katastroofi tulemusel alanes keskmine temperatuur kogu Euroopas 2 kraadi võrra! Näljahädasid oli üle Euroopa, sest nagu tänagi, kandsid tuuled tuhapilvi Euroopa peale laiali. Julgemad teoreetikud pakuvad, et Prantsusmaal näljahädast alanud revolutsiooni põhjustas kaudselt just Islandi vulkaanipurse!

Muudetud 17.4.10 00:21

14:08 17.04.2010
V6 (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Oleme juba teab mitu "maailmalõppu" üle elanud, ehk elame ka järgmise üle :)
Inimesed, unustage pläma elage oma elu edasi, ja jätke säärased jutukesed unejuttudeks... näiteks lastele (kuni 5a, vanemad enam ei usu)
02:21 16.06.2010
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Üks huvitav artikkel oodatavatest päikesetormidest:
http://forte.delfi.ee/news/teadus/nasa-2013-aastal-tabab-maa
d-ulitugev-paikesetorm.d?id=31658677


Copy/paste:

Euroopat võivad tabada laialdased elektrikatkestused ning kriitilise tähtsusega sidesignaalide vaikimine pikaks ajaks pärast seda, kui Maad on tabanud kord põlvkonnas ilmnev päikesetorm, hoiatab USA kosmoseagentuur NASA.

Kui Päike paari aasta pärast aktiivsuslae saavutab, võivad paljude riikide elektrivõrgud üle kuumeneda ja lennundus kõva hoobi saada ning elektrooniline aparatuur, navigatsiooniseadmed ja olulised tehiskaaslased töötamast lakata, vahendab The Daily Telegraph.

Kosmoseagentuuri juhtivad teadlased usuvad, et pärast seda, kui Päike millalgi 2013. aastal sügavast unest ärkab, jääb Maa avatuks enneolematule kogusele päikeseprotuberantside magnetilisele energiale.

Värskes hoiatuses teatas NASA, et supertorm tabab nagu välk ja toob maailma tervishoiusüsteemidele, päästeteenistustele ja riikide julgeolekule kaasa katastroofilisi tagajärgi, kui ei rakendata ennetavaid meetmeid.

Teadlased usuvad, et see võib rikkuda kõike hädaabiteenuste süsteemidest ja haiglate sisseseadest pangandussüsteemide, liiklusjuhtimisseadmete ja koguni igapäevaste seadmeteni nagu kodused personaalarvutid, iPodid ja satelliitnavigatsiooniaparaadid.

Kuna inimesed sõltuvad suures osas elektroonikaseadmetest, mis omakorda on tundlikud magnetenergia suhtes, võib torm kaasa tuua kümnetesse miljarditesse küündivaid kahjusid ja võimalik, et hävitavaid probleeme mitmete riikide valitsustele.

“Me teame, et see on tulekul, aga me ei tea, kui rängaks see kujuneb,” ütleb NASA heliofüüsika osakonna juhataja Richard Fisher.

“See häirib sideaparatuuri — tehiskaaslaste ja autode navigatsiooniseadmete — tööd, lennuliiklust, pangandussüsteeme, meie arvuteid, kõike elektroonilist. See toob maailmas kaasa suuri probleeme. Suured alad jääva elektrita ning selliste kahjude heastamine nõuab aega. Süsteemid lihtsalt lakkavad töötamast. Protuberantsid muudavad Maa magnetvälja; see protsess on kiire nagu välk. Selline on Päikese otsene mõju.”

Washingtonis eelmisel nädalal toimunud “kosmoseilmastiku”-konverentsil, kus osalesid ka NASA teadlased, poliitikakujundajad, uurijad ja valitsusametnikud, tõstatati päevakorrale samalaadsed hoiatused.

Ehkki teadlased on varemgi tormi võimalikele ohtudele viidanud, kujutavad Fisheri kommentaarid NASA seni kõige laialdasemat hoiatust. 69-aastane teadlane ütles, et torm, mis toob kaasa Päikese temperatuuride enam kui 5500-kraadise kerkimise, ilmneb vaid paar korda ühe inimese eluea jooksul.

Iga 22 aasta tagant tipneb Päikese magnetilise energia tsükkel, samas kui päikeselaikude — ehk protuberantside — arvukus jõuab maksimaalsele tasemele iga 11 aasta tagant.

20-aastase NASA-kogemusega teadlasena ütleb Fisher, et aastal 2013 võivad need kaks sündmust sattuda samale ajale ning tekitada ülikõrgeid kiirgustasemeid.

Tema sõnul võib maailma suurtes piirkondades ees seista isegi mitme kuu pikkune elektrikatkestus, ehkki ta möönis, et see pole eriti tõenäoline.

Tõenäolisema stsenaariumi kohaselt jäävad suured alad, kaasa arvatud Põhja-Euroopa, kus elektrivõrgud on kergestihaavatavad, elektrita ja juurdepääsuta elektroonikaseadmetele tundideks, võimalik, et isegi päevadeks.
02:23 16.06.2010
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Ka talvesid lubatakse ilusamaid ja külmemaid kui need, millega me vaikselt juba harjuma hakkasime:
http://forte.delfi.ee/news/teadus/kliimaekspert-lahitalved-t
ulevad-lumised-ja-kulmad.d?id=31662885


Copy/paste:

Euroopa, Põhja-Ameerika ja Aasia võivad oodata viimatisele talvele sarnaseid, see tähendab jätkuvalt külmi, niiskeid ja lumiseid talvesid.

Ehkki see võib esmapilgul tunduda ebaloogiline, mõjutavad kliimamuutusest tingitud soojemad arktilised ilmad õhurõhku Põhjapoolusel, nihutades tuulte teekondi selliselt, et lähemal asuvatel aladel hakkab ilm nende mõjul jahenema, vahendab AFP.

“Külmad ja lumised talved kujunevad pigem reegliks kui erandiks,” nentis USA riikliku ookeani- ja atmosfääriameti esindaja James Overland.

Jätkuvalt kiirenev jääkadu kujuneb lähiaastatel maailma kliimasüsteemi muutumise oluliseks mootoriks, ütles ta teadlastest kolleegidele Oslos toimunud kohtumisel, kus tegeldi kaks aastat väldanud rahvusvahelise polaaraasta 2007-2008 raames läbi viidud uurimuste kokkuvõtete ja järelduste vormistamisega.

Põhjapoolkera parasvöödet tabanud erakordselt jahe talv 2009-2010 oli seotud Põhjamandril aset leidvate ainulaadsete füüsikaliste protsessidega, osutas ta.

“Kasvuhoonegaaside mõju esilekerkimine on oluliseks teguriks Arktika muutumise juures,” selgitas Overland oma avalduses.

“Mida seni täiel määral ei tunnistatud, on tõik, et kombinatsioon looduslikest kõikumistest tingitud ebatavaliselt soojast perioodist ning merejää ja ookeani soojusmahtuvuse taandumisest sellele vastavas ulatuses koos tuulte muutuvate mustritega lammutab Põhjapooluse kliimasüsteemi mälu ja stabiilsust.”

Põhjamanner soojeneb enam kui kaks korda kiiremini ülejäänud planeedist. Seda fenomeni nimetatakse arktiliseks võimendumiseks (ingl Arctic amplification).

Sellest tulenev jääkadu on märkimisväärselt suurem varasemate kliimamudelite ennustustest.

Pooluse jääkate sulas dokumenteeritud aegade madalaimale tasemel 2007. aastal. Värsked esialgsed andmed annavad mõista, et see võib tänavu kahaneda veelgi suuremal määral.

“Pole tõenäoline, et Põhjamandril kunagi endised olud taastuvad,” nentis Overland. “Need muudatused on pöördumatud.”
15:17 14.12.2010
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Artikkel, millest allpool copy/paste tehtud, asub ise siin.
http://www.ekspress.ee/news/paevauudised/tehnoloogia/tehnolo
ogiaajastu-katastroofid-kui-juhtub-koige-hullem.d?id=3645418
3


Tehnoloogiaajastu katastroofid: kui juhtub kõige hullem

13. detsember 2010 08.10

Kuidas on võimalik, et tehnoloogiaajastul tekivad suured side- ja elektrikatkestused? Millal leiab aset järjekordne rike, olgu siis põhjuseks probleemid mobiilside tuumikvõrgu ruuteri riist- ja tarkvaraga, või siis lihtsalt lume- ja äikesetorm?

Veelgi tähtsam küsimus aga on, kuidas on tagatud inimeste turvalisus ning elementaarsete vajaduste katmine, kui mistahes süsteem suures ulatuses rivist välja läheb.

Süsteemide kahjustumine on sageli seotud väga paljude asjaolude halbade kokkulangemistega. Kui midagi juhtub, siis kõige tõenäolisemalt selline põhjus leitaksegi.

Kuivõrd väike on näiteks tõenäosus, et õhus põrkavad kokku kaks lennukit? Olematu? 2002. aastal põrkasid Šveitsi kohal kokku Baškiiria lennufirma TU-154 ning DHLi Boeing 757. Hukkus 71 inimest, nende hulgas 52 tublimat Baškiiria koolilast, kes lendasid preemiareisile Hispaaniasse. TU-154 aga poleks üldse õhus olnud, kui õpetaja poleks Moskvas lennuvälju segi ajanud, mistõttu telliti erireis.

Šveitsi lennujuhtimise põhisüsteem oli remondis, mõned radarid ei töötanud ning üksainus lennujuht vastutas 15 lennuki eest. Kui aga lennukid satuvad õhus teineteisele liiga lähedale, hakkab tööle ka automaatsüsteem, andes korralduse kas tõusta kõrgemale või langeda madalamale. Samas DHLi pilootide eeskiri nägi ette allumist automaatsüsteemi korraldusele, Baškiiria pilootide kohustus oli kuulata lennujuhi käske. Nii juhtus, et mõlema lennuki piloodid vähendasid kõrgust ja toimuski kokkupõrge. Katastroofi lõppvaatusena pussitas kahe hukkunud lapse isa lennujuhi surnuks.

Samamoodi on kõikide süsteemidega ja uusi ning üha keerukamaid süsteeme luuakse üha juurde. Suurte probleemide tekke tõenäosus on nullilähedane, aga asjaolude kokkulangemiste tulemusena juhtub kogu aeg midagi.

Peale Mehhiko lahe naftakatastroofi on suursüüdlaseks tehtud BP. Eriti aga ei räägita sellest, et naftakorporatsioonid on USA rannikumerre Mehhiko lahes rajanud ligi 4000 naftaplatvormi. Puurimise suur sügavus ja ebakvaliteetne uue puuraugu tsementeerimistöö olid õnnetuse eeldusteks, samas mitmekordsete turvasüsteemidega varustatud blowout preventer 1500 m sügavusel mere põhjas oleks kindlasti pidanud õnnetuse ära hoidma. Seetõttu on sündmus, et õnnetus juhtus just BP poolt hallataval platvormil, ikkagi suures osas juhuslik.

Nii et jällegi palju 'olekseid' ja 'polekseid', kuid rikkeid ja katastroofe juhtub süsteemide arvu ja keerukuse suurenedes üha sagedamini.

Enim muret teeb see, et kui vana süsteem osutub uue süsteemi rakendudes ebaefektiivseks, siis ta unustatakse. Aastal 1991 Manchesteri ülikooli magistriõppesse asudes suunati mind mõneks ööks odavasse hotelli. Toa ukseluku keel oli paindunud, ust oli võimatu sulgeda. Läksin vastuvõttu ja küsisin haamrit. „Ei ole," oli vastus. „Aga ehk leiad väljast mõne kivi." Läksin välja, leidsin kivi ja tegin ukse korda. Kuidas see võimalik saab olla, et inimesed ei kontrolli enda poolt hallatavaid lihtsaid süsteeme, mõtlesin toona.

Nüüd aga on meie käsutuses sadu süsteeme, mille suhtes oleme täiesti abitud. Kui paljud hakkajad inimesed veel paarkümmend aastat tagasi vahetasid ise Lada siduriketast ning televiisori lampe, siis nüüd on see võimatu. Uued süsteemid on palju mugavamad ja efektiivsemad, kuid rikete korral on inimeste abitus sageli väga palju suurem.

Tänapäevase tehnoloogilise ühiskonna üksikliige on võimetu ise keerulisi süsteeme haldama ja parandama ning eksisteerimib sageli ilma robustsete varusüsteemideta. Me võime süüdistada mistahes tark- ja riistvara tootjat või süsteemi operaatorit tekkinud vigade ahelas, 'ennenägematuid' loodusjõude (lumetorm, äike, tuhapilv jne), häkkereid ja arvutiviirusi, kuid see ei anna midagi - probleeme tekib niikuinii. Ainukene küsimus on, kui sagedasti ja missuguse ruumilise ning ajalise ulatusega.

Kas meil on aga olemas vastused mõnele lihtsale turvalisust puudutavale küsimusele? Kui mistahes põhjusel kaob elekter, kas meil on varuvariandid toasooja, toidu, esmatarbekaupade, ravimite, kütuse osas? Tegelikkuses on need võimalikud probleemid hoopis süvenenud, sest varustatus kannatab juba ka sidesüsteemide rikke korral.

Positiivne on see, et hädaolukorras muutuvad inimesed automaatselt teistsugusteks - seda näitas ilmekalt ka hiljutine Padaoru lumevangistusjuhtum. Ollakse valmis koheselt jagama oma ressursse teistega, tekib ühtsus ja efektiivne koostöö - sõltumata rahvusest ja näiteks poliitilistest eelistustest.

Kindlasti on elektrikatkestuse korral maapiirkonna elanikel võimalik kohalikest kauplustest üht-teist esmavajalikku saada - kõik ju tunnevad kõiki. Kogu maailm oli käesoleval aastal Tšiili kaevurite kangelasteo tunnistajaks. Viibides vangistuses 800 m sügavusel maa all suutsid nad väga napid toiduvarud mitme nädala tarbeks ära jaotada.

Kuidas aga on võimalike eriolukordadega linnades? Linnasüsteem on teistsugune, sest eriolukordade tekkimise tõenäosus on väiksem ja vastupanuvõime suurem. Samas eriolukordades ootamatult tekkivad vajadused on väga suured ning konkurents seega samuti ülisuur. Kas näiteks kauplusteketid ei võiks oma klientide jaoks omada tagavarasüsteemi, mille abil ka elektri ja side puudumisel kindlustada varustamine esmatarbekaupadega? Samuti apteegid ja kütusemüüjad? Loomulikult võiks, aga sellise vajaduse tekke tõenäosust peetakse niivõrd väikeseks, et selle peale ilmselt ei mõelda.

Maailmapraktika näitab, et ülisuured elektrikatkestused on suudetud likvideerida tavaliselt mõne tunniga ning üldreeglina vähem kui ööpäevaga. Käesoleval aastal on ootamatute probleemide küüsis vaevelnud USA, Suurbritannia, Malta, Tšiili, Austraalia. Üheks kõige mustemaks kuupäevaks elektrivarustuse ajaloos on 14. august 2003, kui USA kirdeosas ja Kanada keskosas jäi elektrita 55 miljonit inimest. Hukkus 11 inimest - peamiselt liiklusõnnetustes ja tulekahjudes, kuid kolm inimest said elektrigeneraatori kasutamisest surmava vingugaasimürgituse ning üks südameataki, kui pidi 17 korrust jalgsi ronima.

Paljudel linnakodanikel on probleemide puhuks ilmselt tagataskus mudel 'maale vanaema juurde' - turvalisse kohta, kus esmavajalik varustatus on tagatud. Nii kauaks, kui neid maavanaemasid veel jätkub. Just siit nähtub, et maapiirkondades 'seisma jäänud aeg' on hoopis tänapäeva tehnoloogilise ühiskonna omalaadseks turvasüsteemiks.

Suhteliselt turvalist Eestit ei saa võrrelda maavärinaohtlike ja tegevvulkaanide lähistel paiknevate piirkondadega, kus isegi lemmiklooma evakueerimiseks on koostatud pikad nimekirjad ning valmis pandud varustus. Täiesti vabalt võib ka nii olla, et sellist vajadust Eesti linnakodanikul elu jooksul ei tekigi. Et elekter ja side kaoks linnades enam kui ööpäevaks, selleks peaks juhtuma midagi enneolematut. Ehk siis hiljem tuvastatava põhjusena - ootamatute väga halbade ja ettenägematute kokkulangemiste ahel või konkreetne tugev rünnak süsteemide kahjustamiseks või blokeerimiseks.

Igal juhul tuleb olla valmis ning aru saada, et tehnoloogiaajastul pole miski võimatu - olgu see siis vulkaaniline tuhapilv, pulbitsev naftapuurauk, tammi murdev punane muda, lumesadu või IP-tuumikvõrgu rike. Võib-olla kõige suurem töö on vajalik teha psühholoogilisel tasandil ning noorte hulgas, sest kui tänapäeva noor tüüpinimene muutub süsteemitarbijaks, kes internetilehe avamisel hakkab kolmesekundilise viivituse peale närviliselt klaviatuuri taguma või sõnumi saatmise probleemi korral mobiili lennutama, on midagi ikka väga valesti.

Erik Puura, PhD (keemiatehnika) MSc (keskkonnakaitse) BSc (geoloogia)
02:47 25.01.2011
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Lihtsalt huvitavat lugemist, mis pole küll seotud "meie" maailmalõpuga, küll aga mõne teise omaga. Samas natuke imelik, et asjaliku artikli juures ei anta (lähi)ajaloolist ülevaadet varasematest sarnastest sündmustest.

http://forte.delfi.ee/news/teadus/supernoova-muudab-oo-paeva
ks-taevasse-ilmub-teine-paike.d?id=39023101


Siin on copy/paste tekstist:

Võimalik, et peagi hakkab Maa taevas vähemalt nädalaks või paariks paistma teine Päike. Kosmiline nähtus leiab aset, kui üks öötaeva eredamatest tähtedest supernoovaks plahvatab. Reedel ilmunud aruande kohaselt võib meie planeedi ajaloo üks rabavamaid valgusetendusi toimuda juba tänavu, vahendab The Daily Mail.

Kui hinge vaakuv punane ülihiidtäht Betelgeuse viimaks pauguga kaduvikku lahkuda otsustab, on Maa elanikel kahtlemata parimad kohad etenduse esireas.

Plahvatus kujuneb nii põgusaks ja eredaks, et ehkki Orioni tähtkujusse kuuluv täht paikneb meist 640 valgusaasta kaugusel, muudab see ometi meie ööd päevvalgeks ning mõne nädala jooksul jääb mulje, nagu oleks päevasel ajal taevas kaks Päikest.

Vaidlus käib veel vaid selle üle, millal kõik kirjeldatu täpselt juhtub.

Tähtede evolutsiooni mastaabis on Betelgeuse krahh ja läbipõlemine kõige lähema tuleviku küsimus, mis aga ei tähenda, et peaksite kohe tormama päikseprille ostma.

Lõuna-Queenslandi ülikooli füüsika vanemõppejõud Brad Carter väitis möödunud nädalal, et galaktilise ulatusega plahvatus võib toimuda juba enne 2012. aastat — või igatahes millalgi lähema miljoni aasta jooksul.

„Selle iidse tähe tuumas on kütus otsakorral,“ rääkis dr Carter Austraalia uudisportaalile news.com.au. „Seesama kütus on Betelgeuset säramas ja koos hoidnud. Kui kütus lõppeb, kukub täht sõna otseses mõttes kokku — kollapseerub —, ning see juhtub väga kiiresti.“

„See on tähe luigelaul, lisas ta. „Betelgeuse läheb pauguga lõhki, plahvatab, süttib põlema — lühikese, paari nädala pikkuse perioodi vältel ulatub meieni määratu helendus, mis järgmiste kuude möödudes tuhmub ning mida viimaks on väga raske üldse eristada.“

Hulk internetis laialt levinud viimsepäevateooriaid ühendab supernoovat Maiade kalendri ennustusega, mille kohaselt hakkavad viimsepäevapasunad ***kama 2012. aastal. Mõned ennustused seostavad tähe nimetust Betelgeuse kuradiga.

Eksperdid aga kinnitavad, et isegi kui täheplahvatus meid lähemas tulevikus ees ootab, toimub see kõik ometi nii kaugel, et Maal pole suuremat häda karta.

„Kui täht pauguga lõhki lendab, täheldame me esmalt tillukeste osakeste — neutriinode — tihedat vihma,“ selgitas dr Carter. „Need lendavad Maast massiliselt läbi; kummalisel kombel vallandubki meie öötaevast silmnähtavalt valgustava supernoova energiast suurem osa hoopis osakestena, mis meie kehadest ja planeedist Maa täiesti kahjutult läbi kihutavad.“

Kui see aset leiab, kujuneb Betelgeuse supernoova seninähtuist kõige vaatemängulisemaks.

Praegu öötaeva ereduselt üheksas, Orioni tähtkujus ereduselt teine täht Betelgeuse särab oma naabrist Rigelist vaid õige veidi eredamalt.

Täht on iseäralikku punakasoranži värvi ning seda on öötaevas lihtne leida.

Kui Betelgeuse paikneks meie Päikesesüsteemi keskpunktis, ulatuks selle välispind kaugemale asteroidivööst; täht neelaks täielikult endasse nii Merkuuri, Veenuse, Marsi kui Maa.
07:26 25.01.2011
pärnO (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
jaaaaaa...no ei ole inimestel midagi teha......
08:46 25.01.2011
hj (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
põhimõtteliselt tulekski rohkem esitada eksistentsiaalseid küsimusi, mitte vaid teadvustada endale seda, et jalge all on gravitatsioon ja poes müüakse õlut. enamus inimesi elabki viimase põhimõtte järgi, aga miks nad üldse elavad, see neid tegelikult üldse ei huvita- peaasi et süüa, k*ppi ja nädalavahetusel pidutseda saab...

13:10 25.01.2011
.. (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
täiesti asjakohane kommentaar: huvitav, miks ei mainita, et sellise plahvatuse korral vallandub selline gammakiirguse voog, mis hävitab kõik elava. pole pääsu ka neil, kes maakera vastasküljel parasjagu on, sest kiirgusvoog on nii pikk, et Maa jõuab selle tuleku suunale ennast mitu korda igakülgselt keerata. kui ei eksi siis sellele lisaks pühitakse ka Maa atmosfäär minema.
olen kindel, et sihuke kino jääb meile kõigile viimaseks :-)
14:47 25.01.2011
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Praegu spekuleeritakse jah kõvasti, mis kõik juhtuda võib, aga viimasest analoogsest sündmusest pole ju veel 500 aastatki möödas, järgmine oli ca 1000a tagasi (kusagilt wikipediast leiab kindlasti ka täpsed aastad), ei juhtunud siis midagi hullu ega juhtu vast ka praegu?
14:14 16.03.2011
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Seoses praeguse katastroofiga Jaapanis hakkas silma, kui päris mitmed tuttavad facebookis märkisid, et neil on jooditablettide varud õnneks kodus olemas. Mõni kirjutas, et nende varudega elaks vajadusel üle ka pikema tuumatalve

Muudetud 25.4.17 13:14

14:46 16.03.2011
oss Osvald (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
siinsed kommijad vist shampust ei joo?!
17:19 16.03.2011
dr martens (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
üldiselt, kui juhtub suur jama, siis on palju teemasid tähtsamad, kui jooditabletid.

võtmeküsimus: mis sa arvad, mida teevad varudeta inimesed nendega, kellel on varud? jaa...

arvad, et kaitsed end püssiga. aga neil on kuulipildujad ja granaadiheitjad.
arvad, et varud toitu aastateks. esimese kuuga on su varud laiali tassitud.
arvad, et kaitsed end koopas. paar päeva kaitsed, siis saadakse sind ja su varusid kätte.

jooditabletid aitavad siis, kui on üksik väike jama. psühholoogiliselt siis.
suurte jamade korral on häving selline, mida sa ei suuda ette näha ning milleks sul puudub igasugune ettevalmistus.
17:58 16.03.2011
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Maiade kalendri "maailmalõpu teooria" kohta:
http://rahvahaal.delfi.ee/news/uudised/jaburatest-maailmalop
uteooriatest-ehk-miks-meile-ei-tule-maailmalopp.d?id=4207508
3
kuigi ka see tundub olevat tõlgitud kusagilt populaarteaduslikust väljaandest, sest see, mida üldse teadlased deshifreerida on suutnud ja nende väljaütlemised on oluliselt tagasihoidlikumad. Ei too siin välja kogu teksti, ainult paar viimast lõiku:

Eriti lõbus on teooria Maa kohtumisest müütilise planeediga Nibiru, mis just 21. detsembril aastal 2012 peaks põrkuma Maaga. Ei saa aga mainimata jätta, et eelmine kord pidi Maa "maailmalõputeoreetikute" andmete põhjal sama planeediga kohtuma 15. mail 2003. aastal - kui paljud lugejaist mäletavad toonast "maailmalõppu" ja sellega kaasnenud katastroofe?

Meenutagem ühtlasi, et viimane suurem maailmalõpupaanika leidis aset sajandivahetusel, erinevate "prohvetite" poolt ennustatud "maailmalõppusid" on aset leidnud aga enam-vähem igal nädalal viimase paarisaja aasta jooksul.

Seega on iga käesoleva artikli lugeja üle elanud arvestatava hulga "maailmalõppusid", millest mitmed on olnud ühtlasi vähemalt sama veenvalt või veenvamaltki põhjendatud kui maiade pikkarvestuse kalendril põhinev "maailmalõpp".
18:16 16.03.2011
Nässakas (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Tegu on ju usuga. Mis mõtet on vinguda usklike uskumuste kallal. Ega need ei peagi olema inimmõistuse seisukohalt mõistlikud. Kui keegi tunneb, et ei saa ilma pidevalt läheneva maailmalõputundeta elada, las siis lasevad käia.
Samas eks läheneb see lõpuke niikuinii ja midagi siin ennustada on suht mõttetu. Ükskord me kärvame niikuinii! On sel vahet, kas kõik karjas koos, või ükshaaval!? Kas põleme, uppume, laguneme, lämbume, mürgitume või sureme kõik mingisse tõppe.
19:15 17.03.2011
... (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
17:52 24.03.2011
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Jaapani katastroofi teema jätkuks: jooditablette saab Eestis ainult nn "vetikatablettidena", mitte kaaliumjodiidina, nii et soomlaste kombel meil neid varuda ei olegi võimalik. Kellel huvi, võib paluda kirjutada perearstil neid välja, aga kuna see pole Ravimiametis registreeritud, järgneb sellele ikkagi paras bürokraatia. See oli apteekri vastus, kui soovisin neid omale natuke varuda:) Siit tekkis aga küsimus riigi valmisoleku kohta tuumakatastroofi puhul, sest mingid riiklikud varud on tõenäoliselt olemas, aga kui katastroofi puhul neid just ukselt-uksele kätte ei hakata tooma, vaid pean ikkagi kusagilt pärapõrgust linna kusagile "kriisikeskusesse" järjekorda minema, olen ju sellest kõige vajalikumast (esimesest) doosist nagunii ilma...
03:22 08.04.2011
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Jätkuks eelmisele kommentaarile, et kui Eestis tuleb KJ kättesaamiseks kirjutada taotlus/põhjendus Ravimiametile, siis Soomes on see tavaline käsimüügiravim ja 130mg KJ tabletid maksavad 10tk mingi 6-7e ja 100tk 33e.
07:32 08.04.2011
Kui (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
saabub lõpp mõne katastroofi või õnnetuse läbi, siis vaevalt keegi tahab oma varjendis ja konservidega siin elada. Õnnelikud on need, kes sel samal hetkel otsa saavad.
12:54 08.04.2011
´ (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
minge ostke poest puljongikuubikuid- see koosneb enamuses (vist oli 95%) jodeeritud soolast. vähemalt mingi kostilja, mis mulle kätte sattus, oma pakendil niimoodi kirjutas.
23:13 08.04.2011
hmm... (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
"..saabub lõpp mõne katastroofi või õnnetuse läbi, siis vaevalt keegi tahab oma varjendis ja konservidega siin elada."

No kui inimene on üksik, siis ehk tõesti pole suurt vahet. Kuid kui tal on lapsed ja lapselapsed (või nad on kuskil kaugel ja tahaks ikka nende saatusest midagi teada saada), siis on otsuse tegemine kiire lõpu suhtes visa tulema..
23:22 08.04.2011
oss Osvald (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
leidke infi Rubljovka debiilikute kohta antud teemas.naerate pikalt.
22:14 27.04.2011
vunt$$ (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Tõsise asja juures ka nalja:

Maailmakuulus USA astrofüüsik Michio Kaku ühineb NASA hoiatusega.

Kaku ja Kuli ...
11:24 07.05.2011
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
01:29 08.05.2011
..?! (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
20:22 08.06.2011
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Päris huvitav teooria globaalse katastroofi osas, milles on endalgi raske seisukohta võtta, mida sealt uskuda ja mida mitte. Artikli lõpus on telefoninumber, hakake helistama:))))

http://www.moore.ruralsurvival.info/270910.shtml
10:25 09.06.2011
pIääque (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
mis seisukohta sa tahad võtta? Golfi hoovuse hiljutine nõrgenemine on teaduslikult kirjeldatud nähtus, kas trend on jätkuv ei tea keegi ;-), isegi Great God mitte, samuti on teada et praegu kestev geoloogiline ajastu on jääaegade vaheline - umbes nii lähima 40 000 aasta jooksul suure tõenäosusega jääaeg ka tuleb. ja nii umbes 2 - 3 miljardi aasta pärast muutub Päike punaseks hiiuks ja kõrvetab oma planeedid ära, peaks tõsiselt panema muretsema neid kes usuvad igavest reinkranatsiooni... Golfi hoovuse võimalik lõplik peatumine ja selle mõju lokaalsemale ja globaalselel kliimale (mõjud on vastastikused) on suht ennustamatu. st täpsusega mida tavainimene peab tõeseks ennustuseks... igasuguste meerika jumalameeste sõnavõtud võivad ju huvitavad olla aga ma neile nii suurt tähelepanu ei pööraks ja neile raha annetada pole kindlasti mõtet
12:49 07.02.2012
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Lõbusat lugemist:) Kusjuures viimaste lausetega võetakse jutt täiesti asjalikult kokku. Teen siia ka copypaste tekstist.

http://forte.delfi.ee/news/teadus/maailmalopupaanika-kuidas-
ellujaamisfannid-viimsekspaevaks-valmistuvad.d?id=63883587


Maailmalõpupaanika: kuidas ellujäämisfännid viimsekspäevaks valmistuvad?
07. veebruar 2012 12:15

Parem on karta kui kahetseda — taolise ettenägelikkuse korras soovitab USA eriolukordade föderaalamet FEMA hoida sahvris varuks kolme päeva toidumoona puhuks, kui peaks juhtuma loodusõnnetus. Paul Range ja Gloria Haswell on aga tagavaraks kogunud toiduaineid, millest jagub 22 inimesele 15 aastaks, lisaks piisavalt relvi, laskemoona ja erisõidukeid, et pidada maha väiksemat sorti sõda.

Elukaaslased on Texase osariiki Floresville’i lähistele ehitanud üheksast konteinerist kindlusesarnase rajatise, millele toodab elektrit tuuleveskite ja päikesepatareide maatriks ning kus inimorganismi jääkproduktidest saab metaan, mille tulel valmib toit. Kõige selle põhjuseks on hirm Maa magnetpooluste vahetumise ees, vahendab Live Science.

Range ja Haswell on mõned inimestest, keda hakkab alates tänasest tutvustama telekanali National Geographic Channel iganädalane aimesari „Doomsday Preppers” („Viimsekspäevaks valmistujad”), mis viib vaataja šokeerivale ekskursioonile kaasaegsesse maailmalõpu-paranoiasse Range’i ja Haswelli teraskindlusest kalifornialaseni, kes on võimsa maavärina ootuses õppinud toituma aias vohavast umbrohust.

Ehkki saates leiavad kajastamist vaid mõned kõige ekstreemsematest ilmingutest Ühendriikides, on apokalüptitsism — hirm meile tuttava maailma lõpu ees — praegu ajaloolises kõrgpunktis, kinnitab Montreali Concordia ülikooli usuteaduskonna eesistuja ja aseprofessor Lorenzo DiTomasso. Nähtus on läbi ajaloo vaheldumisi esile kerkinud ja taandunud. „Praegu oleme tipus, kus oleme olnud juba viimased 40 aastat,” märkis DiTomasso.

Apokalüptitsismi-trendi viimatise kasvu käivitas hirm tuumakatastroofi ees. Tänapäeval on selle peamiseks ajendavaks teguriks aga ideede, eriti just hirmutavate ideede, kiire levik internetis.

„Kaasaegses maailmas ei ole ühtegi samavõrd hõlmavat selgitust apokalüptilise mõtteviisi kõikjaldasusele kui internet,” selgitas DiTomasso. „Veebist leiab magnetpooluste vahetumise kohta kõike, mida hing ihaldab. Lisaks leidub seal seotud informatsiooni, mis võib samuti panna teid uskuma, et lähiajal seisab ees pooluste vahetumine, mis johtub, ütleme, senitundmatu planeedi tungimisest Päikesesüsteemi.”

Magnetiliseks maailmalõpuks valmistunud Range ja Haswell usuvad, et magnetpooluste eelseisev vahetumine toob kaasa mandrite järsu nihkumise, ülivõimsad maavärinad ja tormilise kliimamuutuse. Nad on välja uurinud täpselt nii palju, et vaevuda oma elustiili radikaalselt ümber kujundama — hoolimata teaduslikust konsensusest, mille kohaselt tõenäosus, et maakera magnetpoolused veel nende eluajal vahetuvad, on kaduvväike.

Teised saates portreteeritavad isikud kardavad muu hulgas rahandussüsteemi täielikku krahhi, päikeseprotuberantsi tekitatud elektromagnetilise impulsi hävitavat mõju elektrivõrgule, terroristide rünnakut, jne. „Inimesed jõuavad apokalüptitsismi juurde küll eri põhjustel, ent võtavad omaks hulga eelduseid, mis määratlevad kogu rühma. Esiteks usuvad nad, et maailmas on midagi hirmus valesti ja et tõenäoliselt pole võimalik seda korda teha. Teiseks usuvad nad, et kohe-kohe on saabumas radikaalne muudatus,” rääkis DiTomasso.

Tema hinnangul usub umbes pool maailma elanikkonnast mingisugust apokalüptilist teooriat, alates kristlaste, juutide ja moslemite usust jumala naasmisse ja lõpetades pseudoteaduslike teooriatega nagu hüpotees planeetide kokkupõrkest. Praegu vältav maailmalõpuhirmu-tipp viitab DiTomasso osutusel viimsekspäevaks valmistujate valdavusest kaasaegses maailmas.

Isiklikult usub DiTomasso, et apokalüptitsistidel on küll õigus, et maailma ähvardavad mitmed tõsised ohud, ent nad eksivad selles osas, millise kuju need ohud võtavad. „Apokalüpsist pole vaja oodata,” ütles ta. „heitke pilk aknast välja. Keskkonda laastatakse praegusel hetkelgi. Selle asemel, et seista, pea kuklas, ja oodata komeeti, mis Maa hävitaks, vaadake enda ümber ringi.”
05:11 08.02.2012
markso10
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
kogu aeg lubatakse seda end of world...aga kunagi ei tule lubati 2012 ka seda??ja kus see on???
13:26 11.02.2012
... (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Naerda pole siin midagi, praeguses lambakarjaühiskonnas piisab katastroofiks selleski, et elekter kaoks.

http://www.postimees.ee/734454/kuidas-magnettormid-meid-moju
tavad/
15:46 11.02.2012
to markso10 (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
imo, lubati 2012. aasta DETSEMBRIS. nii et kannatust.
16:04 11.02.2012
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Kõik, kes siin kirjutavad, on elanud läbi juba mitu maailmalõppu, kui neid lubadusi uskuda. Selle detsembripaanika kohta leiab piisavalt ka teaduskirjandust, et seda mitte eriti tõsiselt võtta. Nibiru pidi juba aastaid lõunapoolkera taevas helendama:)
16:17 11.02.2012
r (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Vaatasin ka viimast Pealtnägijat" (põgusalt)Kõigepealt väideti, et detsembris 2012 jääb elama 10% inimkonnast ja siis hakat promoma püramiide - no mina mingit seost ei märganud. Kui keegi viitsis lõpuni vaadata ja mingi pointi leidis siis anna teada . mina ei viitsinud.
22:47 11.04.2012
golem (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Nii, see pole küll otse maailmalõpu teema, aga kes teab mis sellest välja koorub. Jutt siis Lähis-Ida/Iraani piirkonnast. Täpsemini mõned viimased uudised, mis NÄIKSE olema sellega seotud (vähemasti analüütikud on sellele osutanud). Esimene on ühest suuremast lennuõppusest..

http://www.dailyairforce.com/1021/f22-pilots-fly-longrange-s
trike-exercise.html


Teine on viimase aja tähelepanuväärsest padrunite koguse tellimuse andmisest suurkorporatsioonidele...

http://www.defense.gov/contracts/contract.aspx?contractid=47
60


Ja siis veel suurest Vene vägede kontsentratsioonist enda lõunapiirile. Mis mõnevõrra varasemate uudiste puhul arvati Dagestani mässuliste mahasurumise jaoks mõeldud. Kuid aina rohkem näib, et on teised sihid..Link on sedakorda küll venekeelne..

http://mixednews.ru/archives/16755
18:28 26.06.2012
... (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
17:59 23.08.2012
amenhotep11 (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Tehkem oma samm lõpu vastu, proovigem päästa Arktika.

http://www.savethearctic.org/en
09:45 03.11.2012
... (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Tiibeti laama, keda tuntakse kui Shambala oraaklit tegi seoses 21. detsembriga avalduse.

Väidetavalt leiab 21. detsembril sel aastal aset galaktiline nihe, mis mõjutab Maad, edastab total.kz. Tiibeti laama sõnul mattub Maa 21. detsembril täielikku pimedusse ja vaikusse. Kaob elekter, kommunikatsioonivahendid ei tööta ning heli ei ole. Maa läbib sel ajal nii-öelda galaktilist nullvälja. Tegemist olevat olukorraga, kus ei ole ruumi, aega, energiat ega ka gravitatsiooni. Samas soovitas laama tulevat mitte karta. Pimedusest hakkavad ilmuma lõpuks valgussähvakud ning selline olukord kestab 3 – 4 päeva. Pärast seda ilmuvad valgus, heli ja ka Päike tagasi. «Loomad tunnevad seda ette ja saavad hakkama. Inimesed seevastu võivad hulluks minna. On oodata, et kümme protsenti rahvastikust seda üle ei ela,» selgitas laama. Shambala oraakel andis 21. detsembriks valmistumiseks praktilisi näpunäiteid: Enne 21. detsembrit tasuks kõik tööd lõpetada ja mitte alustada uusi ning võlad ära maksta. 20. detsembril tasuks võtta oma dokumendid, raha ja perekond ning lahkuda linnast. Samuti tuleks varuda endale kahe kuu jagu toitu. Umbes nii kaua kulub, et nihke järel tootmine taastada.

Varjupaigas peaks olema ka vajalikus koguses vett, küttepuid ja küünlaid. Hea, kui majal oleks ahju- ja pliidiküte, sest alates 20. detsembrist ei pruugi enam elektrit ega gaasi olla. Nihkepäevadel ei tasu väljas käia, ei tasu ka uskuda seda, mida kuuldakse ja nähakse. Kui ikkagi on vajadus välja minna, siis kaugele ei tasu minna, kuna on pimedus. Hukkumise oht on suur. Pärast valguse ja helide naasmist ei tasuks kiirustada tagasi linna, vaid elada mõnda aega maapiirkonnas ja looduses kui võimalik. Tiibeti laama arvates võib nihe kesta kuni 7. veebruarini 2013. Tipphetk on selle aasta detsembris. Pärast veebruarit hakkab kõik taastuma ning märtsiks peaks tavapärane elurütm Maal taastunud olema. Shambala oraakli sõnul muudab sellise «maailmalõpu» kogemine inimeste mõtlemist ja tunnetust. Muututakse tundlikumaks, vaimsemaks ja hingelisemaks. Maailma eri paikades kerkivad esile uued vaimsed ja teaduslikud õpetused. «Tegemist on inimkonna pikaajalises arengus ühe tähtsaima muutusega,» nentis laama.Allikas:http://www.elu24.ee/1027244/tiibeti-laama-lubab-21-d
etsembriks-vaikust-ja-pimedust/?fb_action_ids=10151183362334
209&fb_action_types=og.likes#.UJOVaCS5Hz4.facebook
18:56 27.11.2012
... (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
08:44 28.11.2012
marita57
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Ainult üks küsimus jäi hinge kripeldama!

Kuidas täpselt ma pean oma võlad selleks ajaks ära maksma? Kas ma pean autoliisingu ka ennetähtaegselt tasuma ja kas pangal on õigus minu käest siis lepingu ennetähtaegse lõpetamise eest tasu võtta? Või kehtib see Tiibeti laama avaldus ainult lühiajaliste kohustuste kohta?

Olen tänulik igasuguse abi eest!
21:34 29.11.2012
... (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Selles see asi ongi, et keegi täpselt ei tea mis toimuma hakkab, eelmine kord oli üleminek nii ammu, et sellest pole säilinud isegi mitte legende. Natuke huvitavat kuulamist on Raadio 2 saates mida saab alla tõmmata ja kuulata.

http://r2.err.ee/saated?saade=285
22:57 29.11.2012
qp (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Tunnen üht tõsist jehoova tunnistajat. Aastal 2000, kui nad ootasid maailma lõppu ja suurt valget laeva, hakkas ta ja ka teised oma vara laiali jagama. Aga mida ei tulnud, oli valge laev ja mis oli läinud, oli tema maja...
17:18 01.12.2012
ostuhuviline (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Ärge raisake oma elu igasugu jama peale. Krt mul on kahju, et raiskasin oma elust need minutid seda raadiosaadet kuulates.

Ennem vaadake mis räägib NASA teadlane:
http://www.nasa.gov/mp4/629737main_2012video20120307b-320-jp
l.mp4


Olgem ausad see lõpp võib tulla igal ajal, kasvõi maakera tuum võib jahtuda nagu marsil see juhtus, või mingi asteroid tulla. Miljon asja võib valesti minna siin päikesesüsteemis või planeedil. Aga kui hakkab rääkima inimene kes peab raadios ennast meediumiks mingisugust ulme jama... Ja tekitatakse igasugu fantastilisi legende ja endal pole isegi häbi?! Ja on isegi kes usuvad? Kui lõpp tuleb on see palju lihtsam ja kiirem kui me arvata oskame. Fakt on see, et kunagi see tuleb. Pääsu ei ole. Aga seda ei ole mõtet oodata, see võib juhtuda aasta või miljoni aasta pärast.
20:25 02.12.2012
solksolk
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Üldiselt pean ma neid maailmalõpu teooriaid jamaks.
Kuid on mõningad asjad, millel on teaduslik põhi all ja mis võivad tõesti võibolla juhtuda.
Need oleks tuumasõda, biorelv, asteroid ja siis see elektromagnet laine, mis siis koos virmalistega on.

Praegu on oleks siis kõige tõenäolisem päevakorras asi see elektromagnet laine.
Tõsi, see viib elektroonikat rivist välja, aga me ei tea, kui suurel määral.
Sest ärme unustame ühte asja, väga palju meie elektroonikast on varjestatud, mis kaitseb sellise asja eest, aga pole nüüd teada, kui suure elektromagnet laine eest ta kaitseb.
Autod on meil veel eriti hästi varjestatud, plekk kest ümberringi, tõsi mitte 100%, aga siiski.
Auto peab vastu isegi välgu tabamuse, on katsetatud, lastud katusesse elektrit, ka Topgear tegi seda võeti uus golf 5 vist, lasti elektrit, mida oli silmaga näha, mingi tuluke vahepeal vilkus, aga inimesega(richard hammond) ei juhtunud midagi sees ja elektroonikat täisauto läks pärast käima ja sõitis minema.

Kuid jah, ma olen ka mõelnud, kuidas ellu jääda.
Konservid, küttepuud, vanakooli auto, bens või diisel, kus pole elektroonikat, diisel veel vähema elektriga.
Kuid jah siin võib rahvas hakata ringi käima ja vaatama, kus elatakse, siis on neil teada et seal on süüa ja sooja ning lähevad laamendama.

Kuid kauged maakohad on liiga kauged neile ja nad ei tea neid, mistõttu neisse massid minema ei hakka, kuigi eks kindlasti on erandeid.
Ameerikas pidavat varjendeid ehitama mõned tegelased, süüa varuma ja samuti ka padruneid enesekaitseks varuma, mõnel 5000 padrunit pidavat olema seal.

Aga igatahes olen mõelnud läbi variante, kuidas ellu jääda, sellel ajal ja usun, et olen võimeline, mõnda aega ellu jääma, kui peaks tõesti elektriga ja elektroonikaga jokk olema.
Muidugi, sellises olukorras peaks sõjavägi tänavatele tulema korda hoidma ja samuti tooma meile toitu ja vett jne ja riik peaks pakkuma ka kohti rahvale, kus soojas olla ja magada.
Kuid, kui olukord on piisavalt äärmuslik, siis on oht, et riik ei tee midagi ja rahvas on omapead.
Tundes eesti riiki, siis ma ei tea kui hea katastroofis reageerija ta on, kui meenutada kasvõi kuidas eesti riik padaorus reageeris lumevangide päästmise osas, kui kaua tal aega võttis see ja ikka ta oma viga ei tahtnud tunnistada.

Ilmselt on kasulik küünlaid ka natuke osta:)
konservid on kindlasti õiged asjad, mida osta ja mitmed kuivained, samuti mesi, mis säilib.

Aga kui rääkida sellest laama ennustusest, siis gravitatsiooni kadu on kül lväga küsitav.
Kui see peaks juhtuma, siis lendame me siit maalt ju koos õhuga minema ja kui ei lenda meie, lendab õhk ja me sureme vaakumi tagajärjel.
Ehk siis gravitatsiooni kadu on väga küsitav ja kahtlane.
Eks näis mis juhtub, aga tõenäoliselt ei juhtu mitte midagi.

Muudetud 2.12.12 20:30

20:44 02.12.2012
R.K. (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
ja muidugi akude laadimisest peaks üht teist teadma, sest kui ikka voolu ei ole, siis pole kasu ka su varjestatud autost.
10:04 03.12.2012
Tuscan
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Olen ära vaadanud esimese hooaja sarjast Doomsday Preppers (Viimsepäevaks valmistujad), mida ka siinne National Geographic kanal näitab. Ameerikas on need viimsepäevaks valmistujad ikka kohati väga ekstreemsed kujud- tädid on omale koju varunud sadu kilosid konserveeritud või kuivtoitu, maja on relvi täis, vajadusel kiireks kodust lahkumiseks on asjad pidevalt pakitud jne. Mõned hullud on ehitanud endale kümneid tuhandeid dollareid maksvad maa-alused punkrid.
Eriti naljakas on vaadata selliseid 130-150 kg kaaluvaid wannabe Rambosid, kes räägivad kuidas nad enesekaitset õpivad ja kõik mis liigub nende krundil koheselt auklikuks lasevad … kuigi reaalses olukorras saavad nad arvatavasti suurest pingutusest või hirmust kohe südameataki enne kui ründajate vastu mingeid vastumeetmeid kasutusele võtta suudavad. Soovitan hoiatava näitena seda sarja täitsa vaadata.
Jah, mingisugune valmisolek kriisisituatsioonideks peaks inimesel olema olema, kuid ma arvan et selleks piisab esmalt koju varutud pakist küünaldest või valguspulkadest, alternatiivsest elamise kütteallikast ja mõne päeva toidu ning joogivee varust. Pikemaajaline kriisisituatsioonide üleelamine linnatingimustes, kus mina elan, pole nagunii kuigi kerge ja targem on siis lahkuda maale, kus sooja saad ahjust ja vesi tuleb kaevust.
10:54 03.12.2012
mnjahhh (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Siin oli mingi jutt, et meie kalender on ikka kõvad aastad nihkes. Tõenäoliselt see maiade kalendri lõpp on veel kaugel ees. Galaktika keskmesse jõudmine peaks meid juba siin vaikselt mõjutama..ei ole nii,et 21.12 ainult see mõjub...hetkel suht avikus..isegi maa ei värise.
11:05 03.12.2012
eehh... (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Arusaamatu, mida need meie kalendrite nihked võivad muuta? Maiade kalender näitab NENDE ajaarvamist ja selle päeva peale langeb nende kalendri lõpp.
Umbes nii et on kaks joonlauda, üks tollides ja teine sentimeetrites. See, et sentimeetrites joonlaud on juhtumisi katki ja kokkuliimitud, ei muuda valeks näitu joonlaual mis on tollides.
21:35 15.12.2012
... (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Venmaal ei saa huumopimeel otsa ka maailmalõpuga.

http://forum.automoto.ee/attachment.php?aid=41294
13:33 18.12.2012
Punker? (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Kes Eestis valmistas plastik punkreid vms mis paigaldati maa alla? Oli ka uudistes kuskil aga ei leia enam üles...
20:53 18.12.2012
.www. (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Selliseid ve?

http://www.shelters-of-texas.com/TheRefuge6x8.html

Kahtlane, et Eestis keegi selliseid valmistaks, turg ju tibatilluke.
13:58 19.12.2012
Punker? (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Sarnane jah, plastikust silinder mis paigutati maa alla.

Kahtlane on pigem et maailma lõpp tuleb 21 :-) see tegija oli Reportis vms suve paiku
20:21 03.02.2013
vanad sõbrad (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
22:54 27.02.2013
süvenev kahtlus (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Huvitav, kas plaanivälisteks õppusteks olid tõesti mingid põhjused...?

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=G
Sq6auHy32k
13:45 19.04.2013
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Kiire ülevaade hetkel maailma kümnest kõige hullemast viirushaigusest, mis tapavad igal aastal meeletul hulgal inimesi.

http://forte.delfi.ee/archive/article.php?id=65992882
18:21 19.06.2013
ahrm (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
20:10 29.01.2014
lisame juttu (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Natuke uut selle kohta. Hiina teadlased tunnistasid, et nüüdseks on linnugripp jõudnud staadiumi, mil ta levib inimeselt inimesele.

Natuke ingliskeelset ja ka venekeelset teksti -

"Bird Flu Spreads Human-to-Human, Admit Chinese Authorities.

The Chinese authorities on Jan. 27 acknowledged for the first time that they have discovered cases of human-to-human infection with the H7N9 bird flu, while remaining vague on the details in an attempt to prevent public panic.

In a short statement on Jan. 27, the authorities said that human-to-human transmission was recorded in eastern China’s Zhejiang Province. They do not specify the number of cases, nor the city in which they took place.

The H7N9 Joint Prevention and Control Office said the infection or infections took place under “particular conditions” and are “non-sustained transmissions,” meaning that it is not expected to spread from those incidents.

The case or cases in Zhejiang would be the first time that human-to-human transmission has been officially acknowledged by the authorities since H7N9, a new avian influenza, was first recorded in China in March 2013.

Experts at the China Center of Disease Control, however, said it was just a “special case,” and human-to-human transmission of H7N9 is not yet very widespread."

http://www.theepochtimes.com/n3/474757-chinese-authorities-a
dmit-that-bird-flu-spreads-between-humans/


"Власти КНР: H7N9 передается от человека к человеку.

Власти Китая впервые признали, что выявили случай передачи птичьего гриппа H7N9 от человека к человеку. Об этом сообщает издание Epoch Times со ссылкой на заявление китайского ведомства по профилактике и контролю за птичьим гриппом H7N9 от 27 января текущего года.

При этом подробностей ведомство не приводит, отмечая, что инфицирование имело место при «особых условиях» и не является типичным случаем. Известно только, что этот случай или случаи произошли в провинции Чжэцзян на востоке Китая. Именно она считается эпицентром распространения заболевания. При этом ни город, ни количество инцидентов не уточняются. По официальным данным, в этом месяце от птичьего гриппа в данной провинции 12 человек погибли, 53 заболели."

http://ntdtv.ru/novosti-kitaya/vlasti-knr-h7n9-peredaetsya-o
t-cheloveka-k-cheloveku
15:22 21.03.2014
Tuscan
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Tundub, et meie regioonis on ikka kõige mõistlikum valmistuda suure idanaabri võimalikuks külaskäiguks tulla meid "kaitsma" vaenulike nähtamatute jõudude eest.
Poleks paha kui iga eestlane mõtleks oma koduse tagavara kasvõi sellest Uus-Meremaa valituse soovitatust lähtudes http://www.getthru.govt.nz/web/getthru.nsf/web/BOWN-7GZTZF?O
penDocument
10:34 25.03.2014
evakuatsiooniplaan (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Arvan, et enne võimalikku "suurt madinat" oleks mõttekas üle kontrollida ka oma tervis. Näiteks neerud kivide olemasolule, silmapõhjad mingite muutuste kohta, veel üht-teist,mida saaks kohendada praegustes tingimustes.
Ka hambad (mis muidugi on arusaadavalt kallis lõbu Eesti tingimustes).

No ja osta ka lisaks näiteks hambatilgad, võimalikk valuvaigisteid, ka happesuse vastaseis peparaate (sest on teada, et konfliktide algusfaasis stress hakkab kiirsti end tunda andma). Ka võiks varuda mõned tuubid seda va hambapahtlit, millega saab oma hambaauke ajutiselt parandada.
Neid on mitmeid, näiteks
http://www.pattersondental.com/Supplies/ProductFamilyDetails
/15558


Veel. Võiks lasta digitaliseerida kõik enda fotod, perekonnaalbumid ja panna failid löögi-(ja muu)kindlatele usb-pulkadele(neid võiks mitu tükki pere peale olla).
Ja kui hakkate lahkuma evakuatsiooniks kodust kuhugi teisele maale, siis oleks hea pakkida maha jäävad tähtsad asjad kastidesse või karpidesse, mis omakorda paksust kilest kotidesse, mis omakorda võiks ümber mähkida hõbepaberiga või tõrvapapiga. Ja siis võiks aknad väljast ja seest risti-rästi üle tõmmata läbipaistva teibiga ja seest panna katteks ka vinnerist või saepuruplaadist plaadid (mis enne värvitud tumeda värviga).
Ahjaa, taskulamp must have. Elu õpetab, et inimesed saavad sellest aru alles siis kui nad vajavad seda sittamoodi kuskil kottpimedas trepikojas ja väänavad paremal juhul jala välja. Teatud olukorras sellest väljaväänamisest jätkub, et lõpetada maine elu.
01:22 23.06.2014
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
19:36 23.06.2014
TK (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Inimesed ikka mängivad tulega.
05:39 25.06.2014
xxxxx666 (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
oleks dinosaurused oma löppu teadnud siis oleks vötnud tükk vorsti ja küünla kätte ja oleks maa alla pugenud, ja kes teab vöibolla oleks siia maani eland
16:33 26.06.2014
Kärss
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Ülevaade inimeksistentsi peamistest ohtudest (inglise keeles). Kohati ulme ja kohati vägagi mõtlemapanev.
http://www.iflscience.com/plants-and-animals/five-biggest-th
reats-human-existence
17:41 04.08.2014
jätkuu (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Gatwicki lennujaamas (Suurbritannia) suri naine, kes lendas kohale Sierra Leonest. Surmapõhjusena kahtlustatakse Ebola viirust.

http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/11009627/Woman-
dies-after-flying-to-Gatwick-from-Ebola-hit-Sierra-Leone.htm
l
01:52 06.08.2014
DoomsdayPreppers (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
09:41 06.08.2014
jarru (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Vähemalt 3 foorumit, mida külastan ja pean neist ka lugu sealsete liikmete kaalutletud sõnavõttude põhjal, on seadnud tingimuseks võõrkeelsete linkide sisu kokkuvõtte tõlke väljatoomist. Mitte segi ajada otsetõlkega. Või on enesestmõistetav, et "Kevade" tegevuse ajal osati tsaari tõttu vene keelt, iseseisvuse ajal muututi kadakasakslaseks, alates 40 aastatest tuli vene keel jälle suhu, nüüd siis on enesestmõistetav millegipärast Inglise keel. Ühtlasi kiidame heaks Dresdeni pommitamise, eks. Samas tahame uhked olla eestluse põhjal, aga kummardame ingliskeelse maailmaruumi ees. Soomlane ja prantslane ei tee seda niiväga näiteks, mille poolest me siis halvemad oleme. Muidugi jääb võimalus, et olen JÄLLE kõigest väga valesti aru saanud ja tegelikult oleme sirgeseljaline ja suur rahvas, sõltumatus riigis. Oot, millest ma alustasingi, sisu kokkuvõtte tõlkest?
11:43 06.08.2014
Siiiidiuss (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Mingist tõlketeemast ajasid jah. Eestlased tegelt ju läbi ajaloo olnud orjarahvas. On seda suuresti ka praegu.

Aga üldiselt ega seda maailma lõppu inimestele ei öelda. Inimese teadmised on kogu kalaktikate süsteemis kaduväikesed. Eestis ei maksa samas tööga üle pingutada. Kõik mis ostame on enamasti ülehinnatud ja maksustatud veel topelt. Mõtetu odavalt töötada ja kallilt osta. See ongi orjasisteem siin riigis. Üldiselt elab ära kui võimalikult palju asju ise teha sest ise tehtud ästi tehtud. Teised kipuvad valesti ja kui suurfirmasid veel palgata siis need ainult raha peal väljas. Ise tuleb kõik teha ja oma aiamaal kasvatada endale toit siis elab ära. Kartul, porgand, kurk, kapsas, peet, herned, kaal ja maitseained ning elab täitsa odavalt ära. Tööl pole siis vaja käia ega kapitalisti orjata!
11:52 06.08.2014
-Kapsauss- (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Tööd pole vaja teha? Aiamaa pidamine on mu meelest päris suur töö juba. Lisaks tuleb see ma ka kusagilt hankida, see aga nõuab raha. Talved on meil teatavasti mitte just troopilised. Maja peaks olema (korter ei saa olla, seal peab kommunaali maksma, st raha vaja), seda vaja kütta jällegi. Millega? Puudega tõenäoliselt. Puid osta ei saa, kui tööl ei käi (või mingit äri ei oma). Seega peaks justkui oma mets olema. Mets tuleks hankida. Mille eest? Äkki vahetaks oma kapsaste ja herneste vastu. Peaks vist kümneid tonne kasvatama, enne kui metsa vastu saab vahetada. Sellise koguse kasvatamine nõuab aga juba mehhaniseeritud harimist jne.
16:26 08.08.2014
jarru (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Kapsauss----nägin just eelmisel nädalal kurkide mehhaniseeritud korjamist---kari naisi oli sellise laia lavatsi peal kõhuli, mida vedas traktor arvatavasti kõige aeglasema minekuga. Teadsin, et sellist lava kasutatakse kasvuhoones, aga avamaal nägin esmakordselt. Idee on ju hea, pead mitut naist, kellele teed veel tütreid juurde ja elu nagu lill, kui juhtuvad pojad tulema, müüd Soome ehitajaks. Enne muidugi ähvardad kurke korjama panna, siis lähevad rõõmuga.
Samas---Siiidiuss rääkis ju ainult enda toitmisest, miks siis palju maad vaja oleks? Kütet tood metsast ise. Need puud, mis muidu nagunii kõduneks. Vanaema saab vallast loa, pole kuulnud ve?
00:24 09.08.2014
sitrus* (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Mõtlen ka,et koondan 25 töölist,autoremonditöökoja müün maha ja veokad mehele.Saab rahu majja ja hommikuni papp lugeda.Vaataks ajaviiteks teise valdkonda hiilida.Proovipäeval käisin krematooriumis,ahjuga tegelemine on hoopis teine ja huvitav maailm kui kahe kraavi vahel lasta.
17:27 14.08.2014
ohohoh (registreerimata)
Re: Maailmalõputeooriad ja selleks valmistujad
Nagu apokalüptilise filmi algus...

"Жительница Карелии укусила полицейского и умерла..

Женщина набросилась на полицейского и укусила его, когда страж порядка выставил руку, чтобы защититься. Сразу после этого женщина отошла, упала на землю и умерла."

http://www.interfax.ru/russia/391391

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.