Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

TEEMA: PUULÕHKUMIS MASINATEST

00:14 11.12.2010
Wiki432
Puulõhkumis masinatest
Igasuguseid teisi masinaid, nagu trimmerid, murutraktorid, soojuspumbad jne. on juba lahatud, siit siis idee uurida arvamusi ka puulõhkumismasinate üle. Need, kes kirvega vastava töö ära teevad, on muidugi omaette klass. Aga kui selg on sellist tüüpi, nagu minul, ei tule käsitsi lõhkumisest isegi kõige entusiastlikumalgi pealehakkamisel midagi välja. Pole mõtet pool tundi kangelast mängida, et pärast nädal aega osalise töövõimega oiata. Noh selg või õlg või küünarnukk või randmed, vahet pole, nõrgim koht paneb töövõime paika.

Mõned aastad tagasi olid praktiliselt kõik lõhkumismasinad kahte tüüpi:
1)Isetehtud hüdraulilised
2)Vindiga, neid oli ka tööstuslikke liikumas.

Hüdraulilisi iseloomustas tavaliselt kolmefaasiline elektrimootor, Nš-tüüpi
nõukogude hammasratas hüdropump, kuskilt saadud suvalise pikkusega
hüdrosilinder, I-talast raam ja selline kaal, et ilma traktorita transport oli suht tüsilik.

Vindiga masinaid iseloomustas nende omanike julgus ja läbipõlenud kaitsekorgid.

Aga tegelikult tahtsin juttu viia viimastel aastatel levima hakanud
hüdraulilistele lõhkumismasinatele, mis jaevõrgus müügis. Nende hind on üpris sõbralikuks langenud ja rahva seas järjest rohkem populaarsust koguma hakanud. Olen mitmeid erinevaid masinaid näppida saanud ja nende tööd kõrvalt jälginud, mõtlesin, et panen mõned mõtted erinevatest masinatest siiagi kirja.

Masinaid saaks liigitada kaheks- horisontaalsed ja püstised. Horisontaalseid saab veel kaheks jagada- need, millel on lükketald silindrivarre otsas ja need, millel on silinder raami all ja jõud antakse lükketallale üle tõmmitsate vahendusel. Kõigil kolmel sordil on omad head ja vead.

Horisontaalsed tõmmitsatega. Plussid: kõige lühemad aparaadid. Seega kõige lihtsam kuhugi ladustada järgmist lõhkumist ootama. Vabalt võib vedada enda järel ja häda korral jõuab üksi kuhugi tõsta kah. Miinused: paar tuttavat on kurtnud, et tald ja seega ka silinder ei taha hästi tagasi joosta. Põhjuseks vastu korpust hõõruvad tõmmitsad. Arvatavasti ei lähe mitte tõmmitsad kõveraks, vaid paenduvad ära kronsad, mille külge tõmmitsad kinnituvad. Eks ta pigem kvaliteediprobleem ole, kuid poes uut masinat vaadates ei ole küll võimalik kindlaks teha, kuna miskit kõveraks/sirgeks läheb. Töökindluse probleem oligi see, mille pärast ei julgenud mina seda tüüpi masinat soetada. Samas ei saa seda probleemi üldistada, sest mitu tuttavat on seda tüüpi masinaga mitu aastat probleemivabalt tööd teinud.

Horisontaalsed ilma tõmmitsateta. Plussid: Suht hea ladustada. Päris mugav üksi transportida. Luukpäraga autole mahub veel pagasiruumi, kui tagaiste kokku keerata. Miinused; väike hirm, et viltune jõud võib silindri varre ära paenutada. Pole küll minu tutvusringkonnas juhtund, kuid omavalmistatud hüdraulilistel on küll ette tulnud. Võib-olla konstruktsiooni vigasuse pärast.

Mõlemile sordile on saada ka jalad. Mulle nad ei imponeerinud, ja seetõttu
valisin variandi, mis oli jalutu ja mitusada krooni odavam. Hetkel, kui pakk surutakse pooleks, kukuvad tihtipeale eraldatud pooled maha. Jalgadel variandi puhul järgneb sellele kummardus pooliku paku ees. See omakorda pooleks, seejärel jälle kummardus jne. Leidsin, et optimaalne on lõhkumismasin panna laua peale, mis on nii paraja kõrgusega, et saaks sirge seljaga töötada. Terve laua pinna saab nüüd katta valmis halgude ja töös pooleliolevate pakkude/poolikutega. Olukordades, kus pakud on väga jämedad/rasked on vahel mõtekas masin ka maapeale jätta ja pakk masina peale veeretada. Muideks, väga kaval on laud panna ka püstise masina kõrvale, see teeb töö palju kiiremaks/mugavamaks. Mõlemil horisontaali tüübil on ühine puudus- pakud peavad olema vägagi täpselt lõigatud. Ametlik vahe tallal ja noal on enamikel 50 cm. Vahele mahub veel ka 52cm. Kui juhtub pakk olema mõõduga 52,5 ei mahu see enam masinasse ja siis on valida kahe võimaluse vahe- kas lõhkuda käsitsi või lõigata pakul seib otsast maha. Neid seibe sai ikka päris mitu tükki tehtud. Ühine on neil ka viga, et ei saa alati sealtkohast lõhkuda, kust puu ise tahaks lõhki minna. Kirvega lõhkujad näevad kohe, kuhu lüüa, kus on mõra ees. Siin aga on olukord selline, et pakk kaldub ikka sinna, kuhu gravitatsioon teda tõmbab. Näiteks, kui allapoole jääb mõni oksakoht või pakk on kõver. Ja kuna mõlemad käed peavad olema masina juhtimisega hõivatud (ohutustehnika reeglite järgi), ei saa pakku kinni hoida. Masinat ühe käega juhitavaks ei soovita teha, kümme sõrme on inimesel ikka ilus vaadata.

Vertikaalsed masinad. Plussid: Lõhkumine läheb tükk maad kiiremini, eriti kui paku diameeter võimaldab kasutada ka ristitera. Nii saab ühe töökäikuga kaks lõget- st, pakk korraga neljaks. Osav lõhkuja on kogemuste najal võimeline paku hoidmise käepidemetega, mis on ka käivituskangideks, võimeline pakku pärast ühte lõiget ka pöörama, ilma et käsi kangilt ära võtaks. Lisaks ei ole paku pikkusel mingit tähtsust. reguleerida saab aluse, kuhu pakk toetatakse, kõrgust, kui ka noa ülesliikumise amplituudi. See on otstarbekas lühemate pakkude lõhkumisel (näiteks lühemad kamina või pliidipuud). Masinasse saab mahutada ka pea meetriseid katlapuid. Miinused: Kallim. Raske. Üksinda saab transportida vaid kõva pinnast mööda, Murusse vajub sisse ja üksi liigutamiseks läheb kõva rammu vaja. Ladustamisel vajab palju rohkem ruumi, millegi alla (Garaazis oleva haagise või traktori alla näiteks) ei peida enam kuidagi, mitte nagu horisontaali. Sõiduauto pagasiruumi seda ei mahuta. Pakud peavad olema üpris täpselt risti lõigatud, eriti peenikesed. Muidu lähevad ennem ümber, kui haaratsitega kinni jõuad võtta. Horisontaalil seda puudust muideks ei ole.

Ongi vist kõik, mis meelde tuli. Järsku on kellelgi selline mõttekäik veidikegi kasulik. Kogu see jutt ei pretendeeri absoluutsele tõele, erinevatel
inimesel on erinevad arusaamad. Mina valisin lõpuks horisontaali, tald otse
silindri otsas, noname, aga välimuselt üks-ühele Metabo nime all müüdavatega. Surumisjõud oli kirjutatud 5 tonni. Ühtegi sellist pakku pole veel ette tulnud, millest masina jõud üle ei käi. Oksakohad surub kasvõi ristipidi puruks. Pärast umbes 30 ruumi lõhkumist pole veel muud katki läinud, kui elektrimootori jahutustiivik (plastist), mis läks lõhki ja kukkus võlli otsast maha. Mootor aga sellel tüübil töötab ainult siis, kui toimub surumisprotsess. Veidi leigeks mootor töös läks. Õli kuumaks ei läinudki. Vertikaal, millega mina tutvusin, laseb mootoril kogu aeg ringi käia ja pärast paar tundi tööd oli paras väike paus teha,. Mitte, et midagi ohtlikku oleks juhtunud, aga õli läks juba kuumapoolseks. Ah ja see ka veel, et elektrivool peab üpris hea olema, kuskil pika-pika liini otsas tööd ei tee. Nõrk vool pidi faasipöörde kondensaatori ära tapma (kogetud) ja jõudu ka pole.

Muudetud 11.12.10 21:02

11:48 11.12.2010
siilionu1 (registreerimata)
Re: Puulõhkumis masinatest
Väga tänuväärne, et keegi võttis vaevaks kogemusi selliste nüansside tasemel jagada! Mõni aasta tagasi mõtlesin isegi lõhkumismasina ostu. Ega tõesti müüjate juttude põhjal palju aegavõtvam selgusele jõuda. Omale jätsin siiski ostmata (vaatasin vaid horisontaalset, muid ei olnud), kuna paistis et vaja läheb puude lõhkumisel kahte inimest :)
Nüüd käib asi nii, et 3m puud saeb-lõhub tellimisel traktorimees. Väiksemad kogused ise kirvega. See on päris mõnus liigutamistöö, kui hakkad aru saama kuhu ja kustpoolt on mõttekam lüüa. Ei ütleks, et hull raske.
12:34 11.12.2010
stammer (registreerimata)
Jälle uus teema? Jälle lähiajaloost romaan valmis trükitud?

Kui oled masinaga rahul, siis ütle kust ostsid, mille ostsid ja palju maksis?

12:36 11.12.2010
:D:D:D (registreerimata)
Väga viis teema.
Omal on vanemast ajast olemas ratastel puulõhkuja. Käib käruna traktori või veoka taha.
Mootoriks pirakas elektrimootor, millel küljes auto käigukast ning lõhkujaks nö suur vint (lihtsamalt öeldes pirakas kruvi, mis ühest otsast nagu kruvi, teisest otsast umbes 40cm diameetriga kruvi). Käigukasti ülesanne on kruvi kiirust muuta. Lisaks olemas ka tagurpidi käik, juhuks kui puu peaks kinni kiiluma vms). Masinal ka nö liigutatav (erinevate puu pikkuste pärast) rakis olemas, kuhu paned vertikaalselt puu, ja kruvi ajab külje pealt puu lõhki.

Ideaalne, ülimalt kiire, tõhus. Ei viska puid ka igasse ilmakaarde laiali ega saa ka puuga vastu vahtimist. Kukuvad kohe kõrvale maha. Samuti võimalik käsi ümber puu hoida, seega lööb puidu lõhki, kuid maha ei kuku-annad puud edasi ja lähevad kohe riita. Nii läheb asi väga kiirelt.
Ajanud ka väga vingeid pakke lõhki. Pole vaja muretseda mingite silindrite pärast vms. Asi on väga lollikindel. Ligi 30 aastat vana, töötab siiamaani suurepäraselt ja ise küll ei sooviks tänapäevast osta. Olen tuttavate juures proovinud neid tänapäevaseid, no ei kutsu küll väga nendega töötama.

Kahjuks netist sellise kohta pilte ei leidnud, oleks muidu siiagi näidiseks toonud.
12:51 11.12.2010
a vat (registreerimata)
teema algataja kustutab pessimistlikud kommentaarid ära ,plaksutame käsi kõik nüüd ainult kiidulaul on siin alles.
14:15 11.12.2010
illikuku kuku-ruku (registreerimata)
väga ülearune ja segane jutt, paluks fakte! ei jaksa seda illi lugeda.
15:13 11.12.2010
Marko
Teemaalgataja ei kustuta kommentaare, mina olin see paha. Kui ei meeldi, ära loe. Klähvijad saavad bloki.
Teemasse ka: Tuttaval on ilmselt lihtsaim versioon üldse. Nimelt on koonuskruvi otse suure el. mootori küljes. Selle ees on roostevaba plaat mida mööda pakk väikese hooga koonuse otsa lükatakse. Ise on ta masinaga väga rahul ja vähemalt kõrvalt vaadates läheb töö tõesti ladusalt.
21:16 11.12.2010
Kärss
Kohendasin natuke esimest postitust. Ei oska eriti sel teemal kaasa rääkida, kuigi huvi on olemas. Isa käis mõned aastad põhjalikult kogu selle teema läbi ja ostis ära ühe suht asjaliku ja mitte just kõige odavama masina, aga... töö, mis selle masinaga toimetamise juurde kuulub, ei ole oluliselt väiksem kui puulõhkumine. St mul on lihtsam teha sama palju kummardusi seljaga, kuid kätega ise see löök, kui panna masin töövalmis ja sättida kogu töö masina ümber (või siis masinat liigutada vastavalt puuhunniku kahanemisele). Kusjuures kui rohkem puid lõhkuda, tekib kogemus ja ühe oksalise paku katkisaamine on oluliselt kiirem kui inimese puhul, kes seda tööd eriti teha ei oska, võtab vahest harva kirve kätte, tüdineb ja siis teeb edasi masinaga:)). Olulist kasu näeksin masinas, mille võtan metsa kaasa, mis laasib oksad, lõikab sobivad pakud ja need siis pooleks teeb, aga seda tööd on nii vähe, et ainult enda tarbeks ei ole mõtet nii kallist masinat ostma hakata.

Teemast natuke mööda, üks huvitav kogemus talgutest Soomes: ühe päevaga lammutasime suure palkmaja (talumaja) nii, et seinad lasti kettsaega kohe sobiva pikkusega tükkideks, teised kandsid kuuri uksele ja minu tööks oli need pakud "ära lõhkuda". Kuna talgud olid Subaru esindaja kodus, oli ta toonud kohale esitlusmasina - Subaru bensiinimootoriga ja raske öelda kas horisontaalne või vertikaalne, pigem diagonaalne:). Kuigi masinale andsin ette üksinda, sai päevaga terve palkmaja sealt läbi lastud. Arvamus on sama mis eelmisegi lõigu puhul, et selline suht kallis profiriist ainult oma tarbeks minu arvates ei õigusta, väiksema ja lihtsamaga puudub jällegi selline töö ladusus ja väiksemate koguste puhul ei on lihtsam kasutada kirvest kui masinaga mängida.
22:06 11.12.2010
stammer (registreerimata)
/et selline suht kallis profiriist ainult oma tarbeks minu arvates ei õigusta,/

Et pigem paned oma tervise hakkama kui töötaks kalli, effektiivse ja mugava masinaga?
Või miks ei õigusta? Et on nii kallis, et töötad sellega oma surmani ja siis on kahju kui masin peale surma veel töökõlbulik on?

Paluks mingi põhjenduse.
22:30 11.12.2010
maakas maalt (registreerimata)
Ise lõhun kirvega,sest saab kiiremini ,kui nende odavate hüdralilistega.Kui mingi tervisehäda juba piinab,siis on masin ehk hea,aga tervele inimesele see pisuke liigutus nüüd küll häda ei tohiks teha,hädad hakkavad siis .kui ei liiguta.
19:55 12.12.2010
wiki_432 (registreerimata)
Ei saa vastu väita, et nobedal lõhkujal läheb kirvega kiiremini. Isegi sai ikka varem käsitsi lõhutud. Võtsid lepapaku ja sellel oli küll ükskõik, kuidas hoop langes, igal juhul läks pooleks, kasvõi kirvesilmaga sai pihta. Masinaga nii kiiresti ei saa. Kui just sellist masinat ei kasuta:
http://www.youtube.com/watch?v=2bVAAx3mMKY
11:53 13.12.2010
pIääque (registreerimata)
huvipakkuv teema igatahes. Siiani käsitsi lõhkunud (sai just suht kallis kirves muretsetud :-), vana, külasepa tehtud, läks silmast pooleks), aga pisoke huvi on tekkinud selle tõttu et ehk saab masinaga kiiremini... siinsete arvamuste põhjal tundub et umbropsu ei tasu osta enne kui mõnedega nädalapäevad jagu töö teinud...

kalli profiriista suhtes: asi selles et kui raha on siis loomulikult - ilus, mugav, moodne ja praktiline. Keskmine inimene lähtub sellest kalkulatsioonist et kui tööriista võimsust ära ei kasuta, st koduses majapidamises nii palju ei lõhu kui masin võimaldaks, siis tuleb ühiku hind kallis. Ilmselt ka oluliselt kallim kui valmis lõhutud ja kuivatatud halg kohaletoomisega, ahju paigaldamisega ja maja soojakskütmisega tuleks :-P
14:17 13.12.2010
v6sa
Kiiremini masinaga ei saa. Aga päeva jooksul suurema hunniku küll. Palju neid mehi enam järgi on, kes hommikul kaheksast alustades õhtuni välja võmmivad, vahepeal kirvest jalga löömata?

Mul on hiinamaal toodet horisontaalne, tõmmitsatega isend. Pikkus 52 ja tiguaeglane. Tegelikult tuleb sellega lihtsalt töötama õppida. Ka mina lõhun ühe tunniga suurema hunniku kirvega, kui selle pressiga. Nõus ja korduvalt proovitud. Aga teine tund jääb juba viiki ja kolmas kirvega kipub üsna nigelaks.

Ehk selle talve puud (kokku nii 20 ruumi) sai justament sellega pressitud. Paar nippi sai välja mõeldu, et oma tööd hõlbustada.

Esiteks töökõrgus - minul oli võtta sobiv vana kirjutuslaud. Oli pinda, kus pooleliolevaid töid hoida. Lisaks õige kõrgus. Kusjuures kõrgust timmisin peaaegu terve päeva... Lõpuks osutus see laua enda 78 cm ikkagi parimaks.
Teiseks tööohutus. Ma saan aru, miks peavad mõlemad käed kangidel olema. Aga peale tunniajast tööd saab selgeks, milline puu pressist uitama minna tahab ja milline püsib lõpuni paigal. Ühe käega kange hoides saab teise käega sundida puu just sellises asendis olema, et see lõheneks mulle vajalikust kohast. Aga selline tööohutuse rikkumine saab toimuda vaid täie teadmise juures oma tegevuse tagajärgede suhtes!!!
Kolmandaks puude logistika. Nii pakkude etteandmine kui valmis halgude äraviimine. Lihtsalt hunnikusse lõhkudes oled varsti uppunud halgudesse. Minul oli võtta pirukamosse, mille kasti läks ruumkomamidagi lõhutud halge. Ehk töö käis ümber pakuhunniku otse mosse kasti.
Neljandaks üleliigse käigu piiramine. Kuna minu isendil tirivad vedrud kolvi tagasi, siis lühemate halgude korral iga töökäik ositi tühi. Minu pliidipuud on 35 cm pikad. Üleliigse tagasikäigu piiramiseks tegin ühe sobiva pulga, mis talla süvedis tagasikäiku piiras. Mõni uljas on lõhkunud ka sobivat tükki talla ja lõhutava paku vahel hoides, kuid mina pean seda ohtlikuks - pinge alt pääsev puu võib hüpata päris kaugele (minu rekord oli 18 meetrit - kõver toomingas, mis libises hetk enne lõhenemist tallalt. Pauk oli päris kõva, õnneks läks minuts eemale - mäletate, ma sättisin ühe käega puud lõhkumiseks sobivamasse asendisse). Kui talla ja paku vahel on mingi lahtine asi, siis on paku või vahetüki lenduminek vaid aja küsimus.

Päevas pakust puukuuri riita viis ruumi. Kirvega ma seda ei suutnud... Ning jäi aega lapsegagi tegelda.

Sel suvel oli muidugi üheks hädaks kuum ilm - õli läks lõhkudes nii kuumaks, et enam ei olnud jõudu suruda. Aitas paagi jahutamine veega ning apastraadi varju tirimine.

Soovitan soojalt võtta silmahakanuga sarnane prooviks ja sellega päevake tööd teha. Tunniga ei saa veel nippe kätte ja tundubki, et "...ega see õige riist ole..."

Muudetud 13.12.10 14:22

15:39 13.12.2010
Tuscan
Minulgi plaan lõhkumismasinat osta kuid viimati ostsin masina asemel siiski kalli Fiskars lõhkumiskirve. Paraku kipub vana randmevigastus kirvega lõhkudes aeg-ajalt välja lööma ja siis jääb töö taas katki, nii et lugesin huviga kasutajate kommentaare.
Olen paaris poes ja ehituslaenutuses näinud neid lõhkumismasinaid rendile anda. Kõige mõistlikum ongi vast proovida rentida nädalavahetuseks paari erinevat masinat ja siis saab juba ettekujutuse, millist tasub endale osta ja millist mitte.
Kas firmade osas oskab keegi öelda, mis normaalselt toimib ja mis mitte? Odavama otsa omad paistavad kõik olevat Hiina toodang. Aastas oleks vaja lõhkuda küttepuudeks ca 20 tm palke.
16:15 13.12.2010
Kärss
#kalli profiriista suhtes: asi selles et kui raha on siis loomulikult - ilus, mugav,
#moodne ja praktiline. Keskmine inimene lähtub sellest kalkulatsioonist et kui
#tööriista võimsust ära ei kasuta, st koduses majapidamises nii palju ei lõhu
#kui masin võimaldaks, siis tuleb ühiku hind kallis.

Ei ole päris nii lihtne, et kõik ainult rahale taandada. Profimasinad on sageli mõeldud rohkemakesi kui üksi töötamiseks ja suurematele kogustele. Sama lugu nagu lehmapidamisega, et lüpsimasin võib olla profiriist, kuid ühe lehmaga on lihtsam käsitsi lüpsta kui selle ühe lehma pärast 3x päevas kogu voolikute süsteemi läbi pesta jms. Selliseid suuremaid ja rohkem automatiseeritud profimasinaid oleks jah mõttekam pigem rentida, valmistad enne puud/tööplatsi ette ja talgute korras saad ühe päeva tööna kogu talve puud tehtud. Üks tehes mässaksid suurte koguste puhul peamiselt ette kandmise ja riita ladumisega, odavam ja mugavam on tõesti tellida pigem lõhutud puud.

Wiki viimasel lingil on väga vinge lahendus, mul just sama suur malmist valatud raske ratas olemas (sajandivanune viljapeksumasina ülekande hammakas), ükskord võtan ette ja proovin järgi teha sellise masina, tehniliselt jällegi geniaalne ning ülilihtne...
16:57 13.12.2010
Kodanik V6sa leidis samasuguse lauaga lahenduse, kui minul. Või noh, peaaegu. Minul oli uksetahvel mahakantud metallist koolilaua raamistiku külge kruvitud. Kõrgust proovisin ka nii ja naa, lõpuks jäi samuti laua originaalkõrgus. Kui V6sal jääb teine tund juba viiki ja Tuscanil annab randmevigastus (mul üks sõber oigab kaela ja teine küünarnukki, ranne teeb endalgi teinekord muret) tunda, siis minul kirvemehena on esimene pool tundi võistluses masinaga minu edumaaga, aga teist tundi ei tulegi enam, kirvemees on seljavaludega kuskil pikali ja pole paar nädalat pärast seda 100% töövõimeline. Masinaga aga vaikses tempos sai terve päev töötatud, puhkepause peale lõunasöögi polnud nagu vajagi. Nii, et puulõhkumine on muutunud haige seljaga mehele parajaks tööks. Aga seda rattaga masina ja tema operaatorit oli hirmus isegi vaadata. Loodame, et Kärss jääb ikkagi 10 sõrmega, isegi, kui kunagi sellise masina valmis saab. Poolautomaatse või profimasina soetaks, kui küttepuude müügiga raha teeniks, niisama ei näe mõtet.
17:11 13.12.2010
Läks meelest... Lühemate halgude lõhkumisel (pliidi alla lähevad mul 33-35 cm, pikemaid ei lase sooja vee toru) kasutasin piirajaks plastikust solgitoru. Arvutad õige pikkuse, lõikad maha ja seejärel lõigata toru piki lõhki. Lõhkine toru klõpsatusega ümber varre ja ongi valmis. Toru võiks veidi suurema diameetriga olla, kui silindri vars, nii pole ohtu, et tagasikäigul mingit sodi silindri manseti vahel surutakse. Vertikaalmasinal on piiraja juba tehase poolt olemas.
17:30 13.12.2010
Mahno3 (registreerimata)
Mul oli ka hirmus vaadata seda rattamasinat...ühtegi vale liigutust andeks ei anta. Piisab kui varrukas või kinnas kuskile kinni jääb ja on hambad...vabandust näpud :(

Endal on kogemus isetehtud hüdraulilise lõhkujaga. Kiirus on reguleeritav silindri läbimõõdu ja mootori pööretega. Mul midagi viga ei ole ja ehk kannatab ka enamuse päeva kirvest viibutada, aga masinaga on töö füüsiliselt tunduvalt kergem. Lepapuudega ehk eelistaks kirvest, aga kui on okslikud ja jämedad pakud, siis on eelis selgelt masina käes. Minu jaoks teeb kirvega puude lõhkumise väsitavaks just see pidev kummardamine ja puude ette sättimine. Kirvega löömine on selle kõrval puhas fun. Masinaga ei ole sellist suurt koogutamist - enamus tööd saab teha sirge seljaga.
17:55 18.12.2010
ise tehtud (registreerimata)
tegin mina ise omale masina ja olen väga rahul. lõhub arvutuslikult 6rm tunnis ehk pakk iga 4sekundi tagant. ei ole ta hüdra ega koonus vaid hooratas ja keps, mis lükkab puud vastu "kirvest"
18:16 18.12.2010
lõhkumisest (registreerimata)
Korralikumad riistad on juba sellised, et paned 3m materjali ette kohe saeb ja kohe lõhub. Aga see tasub ära, kui puid "pisut" rohkem kui tavainimese 20 rm aastas.
Samas saad ka ümberkaudsetele nn. teenust osutada ja... eks igaüks mõelgu ise edasi.
13:54 19.12.2010
pikk-kõrv (registreerimata)
teemaalqataja mure korral, laenutaks mõistliku papi eest miskit sellist

http://www.ehitusfoorum.com/viewtopic.php?f=39&t=20113

ja nikerdamise nende pisikeste jurakateqa unustaks
13:32 20.12.2010
v6sa
Sihuke masin on hea küll, kuid vajab tööks hääd materjali - sobiva läbimõõduga (enamasti 10-20 cm) üksikuid ja mitte eriti kõveraid tüvesid. Aga pahatihti on sellist kaupa alla poole tegelikult metsast kütteks väljatulevast...

Loomulikult on tootlikkus kordades parem just sellise kombimasina puhul. Tunnikese kulutad töövõtete õppimisele ja hakkabki looma. Suur pluss on see, et lõhutud puud jäävad kõrgetesse koonilistesse virnadesse - sademed jooksevad vähem kuhja sisse.

Neid kepsuga asju kutsuti vanasti lesetegijateks... Töökäik on äkiline ja võib sobivalt kõvera süü korral puu visata ettearvamata suunas. Kõige suurem häda on töökäigu katkestamise võimaluse puudumine - kord tehtud viga ei saa parandada. Samas ettevaatlikule mehele sobib küll ning on kiire.
23:10 29.12.2010
Kärss
http://www.kuldnebors.ee/search/pollumajandus/haakeriistad-j
a-lisaseadmed/muua-halumasin/search.mec?pob_post_id=7559784&
amp;pob_action=show_post&pob_cat_id=10830&mec_lang_o
verride=et&srid=auto241000100

Selline huvitav masin hakkas silma. Jätab väga kodukootud mulje, vist mingi väiketootja? Kui see kuulutus ühel päeval kustub, siis tekst juures on selline:

"Halumasin. Seade riputastakse traktori haakesse ja ühendatakse traktori hüdrosüsteemiga. Saab saagida ja lõhkuda kuni 50 cm pikkusi halge läbimõõduga kuni 30cm. Jõudlus sõltub traktori pööretest ja puitmaterjalist ning üks inimene võib saagida ja lõhkuda 10...25 rm puid päevas. Saagimiseks kasutatakse mootorsaagi, mis on seadmega komplektis. Lõhutud halud lükkab seade ca 1,5 rm hunnikusse, siis on masinat vaja edasi liigutada. Tel. 524 0640 Tartumaa"

Pildid juures:
http://212.47.219.162/dynamic/timg/a/3/a3d059c45cc722d8309e8
d9c2029771f.jpg

http://212.47.219.162/dynamic/timg/5/3/539c83e1169737c0b843e
292ab670497.jpg

http://212.47.219.162/dynamic/timg/2/d/2d6f730477361923777d3
6ef22bd4d0f.jpg

13:29 30.12.2010
v6sa
Sellel aparaadil hakkab silma kolm asja, mida peab arvestama...

1) Etteandelaud on lühike (pildi järgi pakun 1,5 m maksimaalselt). Ehk paarist meetrist pikema puu tegemisel on vaja lisatuge...
2) lõhkumiseks on ristikiil - seega saab muretult toimetada vaid 10-30 cm läbimõõduga puudega. Väiksemad on lihtsalt tülikad, suuremad hakkavad saele hinge peale ja eks nende lõhkuminegi on üksjagu tülikas. Isenesest hea on võimalus tera kõrgust muuta.
3) järkamine on mootorsaega. Selle tõttu ka saehädad - tuksub traktor ja kuluvad saekütus ning ketiõli... Lisaks bensumootori aroomid...

Tekkivad puuhunnikud on madalad. Ning pikisuunaliste varbadega sõela vahele võivad lõhutud puud kenasti kinni jääda.

Ehk selle raha eest ma küll kaaluks pikalt enne konkreetse isendi ostmist.

Kui purusõel oleks kaldsete või ristipidiste varbadega ning järkamine ketta või hüdromootoriga ringiaetava ketiga, oleks asjal jumet rohkem.
11:34 30.12.2012
poola kunn (registreerimata)
09:05 02.04.2013
Tuscan
Puulõhkumismasina ost päevakorral talumajapidamisse ja peale pikka eeltööd eBays ja Amazonis ning Eesti lehtedel jäid sõelale järgmised masinad:

1) Ryobi http://www.k-rauta.ee/Pages/Product.aspx?p=H%C3%9CDRAULILINE
%20VERTIKAALNE%20PUUL%C3%95HKUJA%20LV80&c=Puul%C3%B5hkum
is%20masinad&category=Krauta36015(Rautakesko%20Estonia%2
0Catalog)&cat=K-Rauta%20Estonia%20VCatalog&pid=00000
0000500890835

Poes tundus täitsa soliidselt ehitatuna, ainult et mootor on lubatud 2200w asemel tegelikult vaid 1500w. Samuti tundus imelik see, et pakku toetav ots oli ümmarguse kujuga-karta on, et kiil võib sedaviisi paku viltu pealt ära visata. Teatavat kindlust annab fakt, et nii Amazonis kui Home Depot's on kasutajate hinnangud vaid maksimaalsed Ryobi eri mudelitele http://reviews.homedepot.com/1999/100348561/4-ton-electric-l
og-splitter-reviews/reviews.htm

2) AL-KO http://www.handymann.ee/content/alko-puulõhkuja-khs-5200l
Raam oli kergem ja õblukesem kui Ryobil, kuid mootor on võimsam ehk 2200w ning vastaskiil pakul oli ka kenasti krobeda pinnaga vertikaalne, mitte ümmargune nagu Ryobil. 5kg kergem kui Ryobi. Amazonis oli 40 kasutaja tagasisidest vaid 2 tk negatiivsed, siiski tundub veidi probleemsem kui Ryobi.

Kumba soovitate valida? Lõhkuda on vaja peamiselt metsakuiva kuuske.

Tundmatute nimedega hiinakad jätan oma valikust välja, sest amazonist hinnanguid lugedes ütlevad enamik a la: "saabus juba katkisena, töötas 20 minutit ja läks katki, töötas päeva ja läks katki...juppe pole kuskilt saada...maaletooja nimetas neid kalliks pinnasetäiteks jne" Ryobile ja AL-KO-le peaks hiljem vähemalt olema võimalik hooldust ja varuosi saada.

Muudetud 2.4.13 09:07

10:19 02.04.2013
Kumera talla pärast pole mul küll ühtegi probleemi olnud. Kumerus on pigem selliste "vintikasvanud" puude lõhkumisel nagu kaitsemehhanism. Kui tera tungib vinti, siis kumeruse peal halg pöörleb. Ku pöörata ei saa, hakkab silindrit murdma. Ära lennanud ei ole küll ükski pakk. Lendu on läinud mõned peenemad, aga need oleks ka rihvli peal samamoodi tõeäoliselt käitunud.
Juppidega pole ka tuntud kaubamärkidel kõik asjad korras. Metabo mootori jahutustiiviku tellimisest on möödas juda 11 kuud, seni pole veel kohal. Ega mul teda enam vaja ka ei ole, vana sai kokku needitud.
18:53 02.04.2013
sitrus* (registreerimata)
Poe omad parajad hädad on.5 tonni pole mingi jõud.Vanaema võib ajaviiteks tegeleda asjaga.Kõlguvad siia sinna,aeglased ja jõud puudub.
Tala peale ehitad kahese ja vahetatava nelja terase vajadusel.Vahele peab mahtuma 80cm.Univ.mugav,kiire.Hüdrosilinder omal jumzi kopa oma,treid otsast jupi maha,nž10 pump ja 5kw mootor,25-e jagaja veits tuunitud,rattad alla.Kiirelt vajadusel tõmbab neljaks pakud,mis kahe mehega pukki tõstad.See poe 2,2kw ja 1 faas ei jõua pumpagi ringi ajada.
09:44 03.04.2013
Tuscan
to sitrus*
Jah, ka Amazonis on mitmed kasutajad masina jõu kohta öelnud, et vist hiina tonn/bar ei vasta päris Euroopa tonnile/barile :) Ehk masinatele kirjutatkse mida tahes peale, tegelik surujõud on oluliselt väiksem lubatust.
16:02 03.04.2013
Nii hull ka nüüd asi ei ole, et mootor ei jaksa pumpa ringi ajada. Minu šefluse all on kaks masinat, mõlemad täiesti analoogse ehitusega, võiks öelda, et lausa koopiad Metabo nime kandvaga, kuid valmistatud jumal- teab - kus. Pikemat pakku ei saa vahele panna, kui 52 cm ja viie aasta jooksul pole veel ükski pakk lõhkumata jäänud jõu puuduse tõttu. Tõsi, elektri probleeme mul ei ole, liinid on head. Mõlema masinaga on olnud ainult üks ja seesama probleem - vedru vahe läheb prahti täis ja seejärel surutakse kaks kronsteini, mille läbi peaks vedrud lükketalla tagasi suruma, kõveraks. Kui ohtlik hetk maha magada, vajutab hüdro jõud kõik kõveraks. Järgneb ropp vandumine ja keevitustöö.
Isetehtul on jõudu arvatavasti rohkem ja tootlikkus ka, aga proovi see aparaat sealt suvekodust pärast Audi pagasnikus ära ka tuua...
18:51 03.04.2013
AL-KO (registreerimata)
Omale sai ostetud AL-KO puulõhkuja handymanist aasta tagasi kevadel .Tellisin siis 3 m küttepuud.Tegin 500mm puid ja saagisin 3,0m/0,5=6tk Mootorsaega lastes pidi väga täpselt lõikama et ei tuleks pikem kui 520mm ja ikka vahele mahuks.Otsustasin küljevardad 4 cm pikemaks keevitada ja ja tänu sellele läheb nüüd vahele ka 560mm ja parajate puude saagimine silma järgi virnast on oluliselt lihtsam.Esimesed 32tihu (auto+haagis) leppa pidas ilusti vastu,ükski puu lõhkumata ei jäänud ja töö läks ikka väga lihtsalt.Ka kõige jändrikumatest sai jagu.Kes pole masinaga lõhkumist ise proovinud võib öelda et kirvega saab kiiremini aga ise seda eriti ei usu-ise küll kirvega jännata enam ei taha.
AL-KO võrreldes metaboga tundus kuidagi usaldusväärsem ,tal pole neid lahtisi vedrusid mis prahi vahele korjavad.
Ise kuusega ei küta ,kuidas ta mõnest kuusejändrikust jagu saaks ei oska öelda ,mõistlikult kasutades tundub igati ok valik.
Jõudu kevadistele puudelõhkujatele,ise jätas selle aasta vahele:)

19:39 03.04.2013
hlm (registreerimata)
No lepp läheb juba pelgalt kirve näitamisest lõhki:)
Olen mitmeid aastaid kasutanud mingit hiina 7T surujõuga lõhkujat. Lõhutav liik kuusk ja mänd. Siiamaani funkab. Mõne üksiku jändriku paku viskan kõrvale, neist pole kirvegagi jagu saanud. Puu läbimõõt pole olnud takistuseks. Hea on ka see, et kaks kiirust. Enne seda oli hiina 4h. Kooles kohe mu käes ära. Tuttava oma oli, sa garantii korras uue, see kooles juba ta enda käes peale garantiid.
03:14 08.04.2013
Kärss
09:16 08.04.2013
teadjameespro (registreerimata)
Need odavad handymani lõhkujad on jah väga head masinad. väga vähe võtavad voolu sest mootor töötab siis kui lõhkumine on ja survejõud on 5 tonni ja seda vaid 1.5 kw mootoriga. Igasuguseid puid sellega lõhkunud lepast tammepakkudeni välja. kasutusjuhendis oli vist max 30 cm läbimõõduga puud. olen sinna peale tõstnud ka kõik 50 cm läbimõõdu ja 50 cm pikkusega karjamaakuuski mis on suuri oksi täis ja kujutate te ette, et 5 tonnine jõud lõikab kiiluga oksakohad risti läbi nagu noaga. selle raha eest on masinat küll ja küll ning hinna ja kvaliteedisuhe on maailma parim mis olla saab! lisaks on need ka turvalised sest ühe käega peab hoidma jagaja kangi ja teisega elektrimootori lülitit see välistab olukorra kus käed paku ja kiilu vahele jäävad. Aga näiteks Isetehtud masinate puudus on nende kõrge omahind ja turvalisuse puudumine.
12:27 08.04.2013
hlm (registreerimata)
Kaks kätt hõivatud juhtimisega on küll turvaline, aga samas vastikult ebamugav. Parema käe põial ja sõrmed on peale mitme ruumi ragistamist mitu päeva valusad. Plaanin selle käivitusnupu jala alla mingi pedaalivariandiga tuua.
13:53 08.04.2013
hlm (registreerimata)
No see viimane nüüd küll tavakasutajale liiast ju.
See juba rahateenimiseks tehtud.
14:44 08.04.2013
Kaarel456 (registreerimata)
See ei kannata rahateenimist välja, lõige ei tule ilus. Tegelikult müüakse teda nats odavamalt.
15:15 08.04.2013
v6sa
Giljotiiniga tükeldamine kipub pilpaid tootma. Teisest küljest - karvane pind süttib hästi;)

Need piiskesed lõhkujad on üllatavalt tummised. Mul on õige mitmendat aastat nimetu (täpsemalt see: http://www.muruniiduk.ee/pro-forest-7t-52cm).

Lõhub küll. Jämedamat pakku ei löö korraga lõhki, kuid väga jämmud ei taha laual püsida.

Raha teenimiseks need ei kõlba, selleks on ikka tõelised halumasinad. Näiteks säärased:
http://www.japa.fi/index.php/klapikoneet/ketjusahakoneet/jap
a-305.html

Või mõnelt tema konkurendilt.

Muudetud 8.4.13 15:19

18:37 08.04.2013
+? (registreerimata)
lihtne küsimus, et miks kirvega ei lõhu puid?saab rutem ja omal ka hea olla.
19:40 08.04.2013
Teadjameespro (registreerimata)
Kirvega ei tasu l6hkuda väsitab selga ja põrutab käed ära! see tervise tapmine. Selle handymani omaga on mugav ja sõrm ei v2si midagi 2 ruumiga! Küll sellega 10 ruumi kaupa teinud ja pole probleemi. Praegu kogused üle 100 ruumi ja panen pilkemasteriga aga mis maksab 10 kilo €. Kel 100 ruumi ringi vaja odavalt ja lihtsalt teha siis 200 eurusest handymani omast küll!
19:44 08.04.2013
+? (registreerimata)
<Kirvega ei tasu l6hkuda>

kui oled nigela tervisega või üle 60a vana siis ei tasu vist jah ja sellisel juhul on kõiksugu hooldekodud olemas.milleks üldse ennast liigutada?
20:17 08.04.2013
muhv,30 (registreerimata)
Olen kogu elu puid kirvega lõhkunud.
Kuni eelmise aastani, mil' rentisin JAPA hoovi.
EI ENAM mingit kirvest (OK, vahest võib) oma aeg maksab ka midagi.
Elu oli lill: lükkad 3 meetrise ühest otsast sisse ja vastava suurusega halg kukub teisest otsast välja, kui keegi need ka kuuri viiks ja ära lapiks?
20:50 08.04.2013
qp (registreerimata)
... selleks on seade JOTA. :-))
11:36 09.04.2013
v6sa
Kirvega saab kiiremini esimese tunni. Treenitud mees ehk teisegi. Aga edasi läheb masin paratamatult mööda.

Päris tähtsuseta ei ole ka kirve ohtlikkus harjumata kätes. Ka minu jalgadel on armid, kuigi pean end kirvega üle keskmise osavaks (nagu mees ikka...)

Samas on õigus ka sellel mehel, kes tuletas meelde efektiivsuse reeglit. Kirves nimelt tarbib pekki, lõhkumismasin elektrit või vedelkütust. Pekk aga kaldub olema kiiresti uuenev loodusvara, vähemalt minu vöökohal...
13:05 09.04.2013
ahah (registreerimata)
Puulõhkumismasinatest on üks sõna. Tänan tähelepanu eest!
18:07 09.04.2013
hlm (registreerimata)
Minu käed kirvega lõhkumist ei talu. Ega lõhkumise ajal ei olegi häda, aga järgmistel päevadel kirves enam peos ei püsi. Käelabad põrutusest valusad. Milleks ennast tappa. Ja kuhu mul kiiret, muudkui vajutan aga nuppu ja libistan janu korral humalavett.
20:04 10.04.2013
muhv,30 (registreerimata)
gp- see JOTA on kõige kallim ja aeganõudvaim "seade"!
Need nn. mehed on oma mälestustes ja kõvades päevades kinni- krooni lõpus tehti poetaguste seas küsitlus, et mis raha eest te siis tööle hakkaksite?
Vastus oli: alates 10-15 tuh. EEK'u!!!!
09:10 07.05.2013
Tuscan
Sai Handymannist see 268 eurone Al-Ko lõhkuja ära ostetud. Senini väga rahul, lõhutud kümmekond ruumi puid ja ei olnud pakku millega see poleks hakkama saanud, alates jändrikest pajudest ja lõpetades üle 40cm läbimõõduga okslike kuusepakkudeni välja. Kõvasti tervist säästvam kui kirvega sudida. Kirvega ehk esimesed pool tundi saaks kiiremini eeldusel et kirves esimese löögiga kõik laiali lööb, aga sealt edasi on puulõhkumismasinal kindlasti jõudlus parem kui kirvemehel.
Ainuke asi, et hüdrosilindri töökäik võiks olla veidi pikem ,mõni jändrik pakk tahaks pikemalt laiali lükkamist. Selle vastu sai abi kui panin pisikese prussijupi talla peale pikenduseks lisaks.
Hetkel väga rahul ja kahetsen, et varem sellist riistapuud juba ostetud ei saanud.
00:07 15.04.2018
Andy74
Tere. Uurisin saagide kohta hiljuti, nüüd tahaks teada puulõhkumismasinate kohta....Kas 200-300 euroga on norm. lõhkujaid? Profi riista pole vaja, selle rahaga ei saagi kindlasti. Aastas paar korda nats oleks vaja, kogu talve puid ei tee, lihtsalt oleks vaja mõistliku raha eest abimeest, mis lõhuks ka u. 40 cm läbimõõduga pakke.
11:03 15.04.2018
td (registreerimata)
Loe see eelnev jutt läbi siis vastus käes.

Jah need 200-300e masinad on väga asjalikud,osta ära . Lõhkunud al ko marki lõhkujaga ~100ummi,ka 70cm pakke,pole probleemi.Lihtsalt käivitus on mõistlik ümber ehitada,et saaks ühe käega juhtida. Kodutarbijatele pole vaja mitu tuhat maksvaid ja 500kg kaaluvad ise ehitatud monstrumeid.
22:46 08.07.2018
Andy74
Sai al-ko lõhkuja ostetud ja juba lõhutudki. See kahe käega juhtimine on tõesti ebamugav. Oleks tänulik, kui keegi viitsiks seletada, või pilti panna, kuidas lõhkujat ühe käega juhitavaks teha. Kindlasti on erinevaid lahendusi ju!?
13:10 09.07.2018
tooz44 (registreerimata)
Endal on juba aastaid 300 eurone horisontaalne Tsehhis toodetud Hecht ja see on küll kenasti vastu pidanud või soovitada.

Aga see kahe käe värk on ikka põhjusega tehtud. Teete ringi, jätate kogemata näpud vahele ja siis on masina tootja jälle süüdi ja masin kehva...
05:56 15.08.2018
td (registreerimata)
Eks see ohutus(kahe käega lülitamine) ongi tehtud sellistele,keda nagunii ei võiks masina lähedusse lasta.
11:20 03.05.2020
Oove Mitt (registreerimata)
Halumasin Power Split 520 H ei tõmba töösilindrit tagasi.Milles võiks viga olla?
Lugupidamisega Oove
11:27 03.05.2020
... (registreerimata)

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.