Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

TEEMA: VASAKPÖÖRE FOORIGA RISTMIKUL

12:24 18.10.2012
matroc
Vasakpööre fooriga ristmikul
Tere,olen viimasel ajal näinud fooriga ristmikuid kus vasakpöörde sooritajal on vastusõitvate autode suhtes eesõigus.Lisasektsioone fooril pole vaid lihtsalt roheline põhituli.Tahaks teada,kuidas aru saada ,et vastassuunale põleb punane ja võib sõita vastassuunale vasakpöördel teed andmata.Äitah
13:05 18.10.2012
Hmm... (registreerimata)
Re: Vasakpööre fooriga ristmikul
Ja millest sa järeldad, et vasakpöörajal on eesõigus?
14:17 18.10.2012
karvanejakole
Re: Vasakpööre fooriga ristmikul
Matroc, kleebi oma auto millegi silmatorkavaga üle, siis teavad teised kaugemale hoida!
15:55 19.10.2012
prohvik (registreerimata)
Re: Vasakpööre fooriga ristmikul
Ei maksaks kohe teist kodanikku mutta tampida, kui olukorrast täit ettekujutust ei ole. Üks täiesti reaalne koht on nt Juhkentali-Püssirohu-Keldrimäe ristmik, kus Püsirohu tänavalt vasakule Juhkentalile keerajatel on eesõigus vastassuunast tulevate paremale keerajate suhtes. Seal on teema selles, et Püssirohu tänaval foori ei ole (on ainult anna teed märk), kuid Keldrimäe tänavalt saab paremale keerata vaid rohelise nooltule ajal, kusjuures põhifoor on samal ajal punane. Ega kui kohalik ei ole, siis ei ole nagu mingit varianti aimata, et Püssirohu tänavast keerajal on Keldrimäe tänavalt manöövrit tegeva kodaniku suhtes eesõigus.

Teemaalgataja võiks siiski selles osas küll täpsustada, et millise ristmikuga on tegu ja mismoodi tekib vastassuunast liiklejal üldse võimalus vasakpöörajat takistada, kui neile punane tuli põleb?
05:41 23.10.2012
siim_4b (registreerimata)
Re: Vasakpööre fooriga ristmikul
Tartuski on päris mitmes kohas (Vabaduse sillal, Turu-Sõbra ristmikul, Kroonuaia silla juures) on vastassuunas tavalised foorid. Aga alati ei põle mõlemas suunas roheline tuli.

Sõbra ristmikul tuleks tavaline foor asendada 'nool vasakule/otse' fooriga, seal on roheline tuli suundadele kordamööda.

Ebakindel on sõita silla juures, kus ühel pool põleb roheline tuli ja teisel pool üldiselt roheline aga mõnikord ka punane. Mõistatamise värk on, kas teiselpool on punane või algaja juht on rohelise all korraks masina väja suretanud ja kohe-nüüd nõksakaga minema tõmbab ... kui sina keset ristmikku oled :|
08:58 23.10.2012
prohvikule (registreerimata)
Re: Vasakpööre fooriga ristmikul
Ole hea, ja ära enam peale võta.
Su jutt on ikka väga segane.
Kuidas saab olla vaskulepöörajal eesõigus paremale pööraja ees???
Eriti, kui tegu anna teed märgiga.
Sinusugusega küll liikluses kohtuda ei taha.
10:43 23.10.2012
karvanejakole
Re: Vasakpööre fooriga ristmikul
Prohvik, punase põhitule ja rohelise noolega peab läbi laskma otseliikuvad sõidukid ja need, kes omaksid eesõigust ka tavalisel juhul nt parempöörajad ja jalakäijad.
11:03 23.10.2012
prohvik (registreerimata)
Re: Vasakpööre fooriga ristmikul
No proovime siis veelkord.

Nagu öeldud, on Keldrimäe tänaval paremale keerajate jaoks noolfoor koos põhifooriga. Paremale keeramist lubav nool põleb ainult sel ajal, kui põhifooris on punane tuli. Nüüd võta lahti liiklusseadus ja loe, mida sellise olukorra kohta ütleb liiklusseaduse §58 lg 4:

"Kui juht sõidab lisasektsioonidega foori rohelise nooltule suunas ajal, mil põleb punane või kollane põhituli, peab ta andma teed mis tahes teisest suunast sõitvale juhile."

"Mis tahes" tähendab antud juhul ka vastasuunast vasakpööret tegevat autot, hoolimata sellest, et talle kehtib "Anna teed" märk.

Antud ristmik on omapärane veel selle poolest, et kui väga täpselt näpuga järge ajada, siis oleks tegu juskui kahe rstimkuga, kuna Keldrimäe ja Püssirohu tänav ei asu ühel joonel. Nt kui vaadata Püssirohu tänavalt Juhkentali poole, siis on tänava vasak serv Keldrimäe tänava paremast servast (st Keldrimäe tänava poolt vaadates vasakust servast) paremal pool. Ehk Püssirohu tänavale pandud anna teed märk kehtib rangelt võttes küll lõikuval tänaval (s.o Juhkentali) liiklejate suhtes, aga kui Püssirohust ollakse juba Juhkentalile välja keeratud, siis peaks liikleja olema juba n-ö peateel liikleja ehk anna teed märgi mõju on kadunud.
12:09 23.10.2012
prohvikule (registreerimata)
Re: Vasakpööre fooriga ristmikul
Viimase postitusega jõudsid tõele lähedale. Antud juhul on tõesti tegemist kahe lähestikku asuva ristmikuga. Üks on reguleeritud ja teine mitte. Püssirohu tänavalt väljuja peab andma teed igale liiklejale, kes liigub mööda Juhkentali tänavat. Kaasa arvatud neile, kes just pöörasid keldrimäe tänavalt vasakule.

Seetõttu pole antud näide siinse küsimuse puhul kohaldatav.
12:59 23.10.2012
K (registreerimata)
Re: Vasakpööre fooriga ristmikul
Sõidan palju Riias ja siin on täitsa olemas sellised ristmikud nagu teema alustaja kirjeldas - "ristmikuid kus vasakpöörde sooritajal on vastusõitvate autode suhtes eesõigus".
Tegelikult põleb vastusõitjate fooris lihtsalt punane tuli ja vasakpöörde sooritaja fooris roheline (ilma lisasektsioonita). Veidi aja pärast hakkab ka vastusõitvate fooris põlema roheline ja sellest hetkest loomulikult "vasakpöörde sooritaja eesõigus" kaob:)
Et kuidas teada millal vastassuunale põleb punane? - hoia silmad lahti ja arvesta, et reeglina vasakpöörde sooritaja peab! andma teed.
Muudes riikides olen näinud ka väikest lisasektisiooni fooris, mis näitab, milline tuli põleb vastsõitvate fooris või siis lihtsalt sekundite sektsiooni, mis loeb kaua veel vastusõitvate fooris punane põleb.
13:35 23.10.2012
karvanejakole
Re: Vasakpööre fooriga ristmikul
Prohvik, paneme seal nokad kokku ja vaatame kes jääb süüdi? See konkreetne kvalifitseerub siiski üheks ristmikuks, sarnaseid kergelt "nihkes" ristmikuid on Tallinnas palju. Sinu väljavõte liiklusseadusest kehtib reguleeritud ristmiku kohta, Püssirohust tulija peab teed andma kõikidele, kes omavad tema suhtes eesõigust, Keldrimäelt tulev ots on reguleerimata, tema annab absoluutselt kõikidele teed.
14:10 23.10.2012
prohvik (registreerimata)
Re: Vasakpööre fooriga ristmikul
Nõus sellega, et näide ei ole üks-ühele kohaldatav, kuna Keldrimäelt otse sõitjatele tuleb Püssirohu tänavalt keerajal ikka teed anda. Samas situatsioon on põhimõtteliselt ikkagi sarnane - kui jätta kõrvale otsesõitjad, siis vähemalt minu arust on Püssirohu tänavalt vasakule keerajal Keldrimäe tänavalt paremale keeraja suhtes eesõigus, kuid seda teab ainult see, kes on antud ristmikku pidevalt kasutanud.

to karvanejakole:
Ja äkki sa oskad siis tuua konkreetse aluse, millal on ristmik lihtsalt "natuke nihkes" ja millal on tegu juba eraldi ristmikega? Kui Püssirohu tänav oleks veel 1,5 meetrit bussijaama poole, kas siis oleks tegu juba eraldi ristmikega? Aga 5, 50 või 100 meetri puhul? St kus see piir siis jookseb?

Minu viidatud tsitaat kehtib tõepoolest reguleeritud ristmikule, ehk siis konkreetselt Keldrimäe tänavalt paremale keeraja suhtes. "Anna teed" märk kohustab muide andma teed lõikuval teel liiklejate suhtes. Minu arust Keldrimäe tänavalt paremale pööraja ei ole lõikuval teel liikleja, eriti kui lähtume eeldusest, et Keldrimäe ja Püssirohu tänavad ei moodusta ühte ristmikku.

Reaalses elus loomulikult ei ole erilist vahet, kellel seal konkreetselt eesõigus on, suhteliselt ebamäärase olukorra puhul sõidetakse pigem aeglasemalt ja ettevaatlikumalt, hinnatakse, kas teine osapool aeglustab või mitte jne. Kokkupõrke puhul jääks minu arvates süüdi ikkagi Keldrimäe tänavalt tulija, kuigi sarnaste olukordade hindamisel on isegi isand Sirk kunagi möönnud, et tegu on ebamäärase situatsiooniga, kus süü võib olla mõlemapoolne.
18:37 30.10.2012
....tarmo (registreerimata)
Re: Vasakpööre fooriga ristmikul
Mäletan et kunagi oli umbkaudu sarnane ristmik Tartus, Anne ja Sõpruse pst. ristumise kohal. Nüüd pole mitu head aastat sinnakanti sattunud, nii et ei tea mis seisukorras too nüüd on. Seal oli selline asi, et tehes Anne tänavalt vasakpööret Sõpruse pst.-le, oli rohelise foori aeg suht lühike, kolm-neli autot ehk saidki läbi, kui esimesed tegid kiiresti. Ja vastassuunale oli siis punane tuli. Need, kes pidevalt seda sõitsid, neil muidugi erilisi probleeme polnud, kuid arvatavasti võõrad ja autokooli jokutajad, need tekitasid teatud olukordi hommikuti küll.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.