Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

Laki tänava tehnoülevaatus (sissesõit territooriumile, kus töötame, asub Laki 11A vastas Tallinnas) alustas oma tööd aprillis 2002. Autode kontrollimisega olen ise tegelenud 10 aastat. Olen valmis vastama Teie küsimustele, mis puudutavad sõiduautode ja kuni 3,5t täismassiga veoautode tehnoülevaatust ja sellega seonduvat.

Tean, et tehnoülevaatust puudutavat ei saa alati võtta üheselt kuna palju oleneb hetkesituatsioonist, probleemküsimuste kogumi suurusest ja seaduse tõlgendusoskusest. Kui probleemide lahendamisel leitakse kompromisse, siis ei tohi need seadusega vastuollu minna. Vaatamata sellele, et tuginen oma vastuses kehtivatele seadustele, ei saa igas olukorras võtta minu selgitusi kui absoluutset tõde. See tähendab, et minu infot ei tohi kasutada à la Mait Millert ütles, et nii on õigem.

Minu poolt juhitav Maitene OÜ on eraõiguslik juriidiline isik, kes on sõlminud halduslepingu ARK-ga. Mainitud leping annab õiguse teostada riiklikku järelvalvet, st mootorsõidukite ja nende haagiste tehnoülevaatust. Vaatamata sellele, et minu seisukohad ühtivad enamasti ARKi ametnike seisukohtadega, pean vajalikuks ära märkida, et Maitene OÜ ega mina isiklikult ei saa foorumites esindada Riiklikku Autoregistrikeskust, ametnikke ega nende seisukohti. Haldusleping ei näe ette sellist võimalust.

Mait Millert
Maitene OÜ tegevjuht
telefon 715 4246
www.maitene.ee

TEEMA: SÕIDUAUTOLE LEDPANEEL LISAKAUGTULI JA SELLE SEADUS

20:18 23.08.2015
juhuslik
Sõiduautole Ledpaneel lisakaugtuli ja selle seaduslikkus
Tere, nimelt olen lugenud seadusi ja ei ole suut kusagilt välja lugeda kas tohib olla või ei tohi.
Ehk siis tean, seda et autol võib olla 1 paar ehk siis 2 lisatuld.

Kuna nüüdisajal on juba led tulesid kasutusel paljudel autodel standardis, nii pool kui täistuled(kaasa arvatud minu autol), siis mõtlesin paigaldada oma autole lisaks ledbar ( ledpaneel?).
Küll aga on ta mõõtudelt küllatki suur ja üks paneel oleks piisav, kaks tk jääks juba liiast. Tulel peal tähised: E11 0017PL 12,5 00R , ehk siis peaks olema täiesti euroopa seadustega vastavuses. Toodetud euroopas ja tehtud vastavalt euroopa standarditele ja nõuetele. Mõõdud: 400mm x 70mm ( klaaspind).

Kas mul on lubatud autole paigaldada 1 led paneel? Näiteks numbrilaua kohale? Teoorias on seal sees eraldi 8 elementi ühes korpuses.
Või pean eesti seadustega kooskõlas paigaldama 2tk?

15:37 24.08.2015
Mait Millert (Laki tänava tehnoülevaatus)
Re: Sõiduautole Ledpaneel lisakaugtuli ja selle seadus
Lisakaugtuli on lubatud kuid siis peab olema kaugtule LED valgustil ka vastav kaugtuletähis R ja ka MD ja veel ka kontrollarv. Teie selgitused on natuke raskelt mõistetavad kui pealkirjas mainite lisakaugtuld ja jutus numbrivalgustit? Tehnoreeglites ei ole kasutusel sõna: "Ledpaneel" Usutavasti räägite ledtule moodulist mis kujutab endast alust millel on järjestikku mitu valgusdioodi mida ükshaaval vahetada ei saa. Mina ei ole veel kohanud LED kaugtuld ega ka lähituld, küll aga led lähitule pirnisid mille kasutamine on lubatud ainult näituseautodel ja nn. "preformantsil". Originaalpaigaldusena led esilaternate (kaug- ja lähituli) teema on minu jaoks veel natuke selgusetu aga eks Maanteeameti tublid eksperdid annavad ehk selgitusi kui ülevaatusele hakkavad saabuma LED esilaternatega masinad. Põhiline reegel on: "LED valgusdioodi on keelatud sinna paigaldada kus on tehase poolt hõõgniitpirniga valgusti." LED päevatuled on lubatud kuid siis peab leidma laternalt ka tähise RL. Kui tootja on ette näinud kaks numbrivalgustit siis peab ka Teie autol olema kaks numbrituld.
16:13 24.08.2015
ˇ (registreerimata)
Re: Sõiduautole Ledpaneel lisakaugtuli ja selle seaduslikkus
on jah igasugu moodustisi müüki tulnud
https://www.google.ee/search?q=led+kaugtuli&tbm=isch&
;tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CCsQsARqFQoTCIaVvfH
kwccCFUEycgodtcMKBQ&biw=1366&bih=603#imgrc=_nf3Y_A4X
ymnBM%3A

aga aru ma ei saa, miks peab teemaalgataja seda oma autole toppima kui tal juba on ledid? kas on probleeme tehasetuledega või mingi eputamisvajadus?
16:33 24.08.2015
juhuslik
Tere, ei saanud ühtegi konkreetset vastust selle kohta kas on lubatud paigaldada 1 led lisakaugtuli ( paneel ) või pean tingimatta paigaldama kaks tükki. Panen siia ka siis pildi:
http://www.nickygrist.com/ekmps/shops/nickygrist/images/st8-
lazer-led-lamp-1584-p.jpg

Ma ei ole kirjutanud kordagi, et jutt on numbrivalgustist, palun lugege minu lauseid korrektselt, ega pange ise juurde. Mina kirjutasin lihtsalt näitena, et paigaldan selle tule numbrilaua kohale. See ei muuda kaugtuld numbrituleks.

Täna täitsa juhuslikult tuli vastu mulle politsei buss ( uuem suur, sprinter? ), millel oli esiklaasi üleval kaks sellist tuld, seega eeldan et nad on täiesti seaduslikud eestis. Nagu ka enne kirjutasin ja nagu ka pildilt näha on, seal E11 jne tähised peal.

Ma arvan, et me ei pea rääkima siin päevasõidutuledest jne...
Kindlasti võiks juba tänapäeval ka teie ülevaatuspunktis käija mõni auto, millel tehase led pooltuli, led udutuli, led täistuli, led suunatuli ja led päevasõidutuli ühes tules. Kui ei ole ja on huvi, võin oma autoga läbi tulla.

Nii, siis, küsimus on konkreetne:
Kas on lubatud paigaldada üks led paneel kaugtuli ( teie öeldes: ledmoodul ). Või pean ma tingimatta paigaldama kaks tuld?

Uudishimulikule registreerimatta isikule:
Kahjuks ei saa sellest need inimesed kunagi aru, kes ei sõida 90% ajast pimedas ja väga tihti metsavahelistel kruusateedel. Kui ma elaks linnas, sõidaks tööle ja koju, siis muidugi pole seda vaja. Led tuled on päris head aga kahjuks jääb kaugusest natukene puudu minu jaoks.

17:40 24.08.2015
ˇ (registreerimata)
minu arusaamine praegustest seadustest on selline, et autole võib paigaldada kaks lisakaugtuld (ühest pole seadustes juttu) ja nende puhul on oluline, et valgustugevus koos põhilaternatega ei ületaks teatud normi. 100 oli vist see number või referntsarv. ja ühe tule paigaldus kuulub vist rohkem töötulede rubriigi alla. kas on lubatud paigaldada led laternad, on ilmselt targem küsida otse maanteeametist. telefoninumbrid on nende kodulehel kenasti olemas ja küsija suu peale nad ei löö. seadustes ei tundu midagi kirjas olema konkreetselt led lisakaugtulede kohta.
19:11 24.08.2015
kompetentne asjatundja (registreerimata)
mis siin heietada, pane ette ja naudi sõitu, samas miks üks pikk kui saaks 2 lühikest ja näevad nats paremad välja https://www.upload.ee/image/5154248/DSC_0707.jpg
samas kõvasti kehvem kui hella metal 37,5 + 55w xenon , mis siis et pole lubatud aga enda vaateväli külateel on kõvasti olulisem
20:34 24.08.2015
juhuslik
No eks ma pean ära proovima. Tegelikult on mul veel uuem mudel Triple-r seeriast, mis julgen öelda, et teeb silmad ette kindlalt hella lisatuledele. Tean sest mul on neid kõiki olnud erinevatel autodel piisavalt. Ja lisaks töökohustuste hulka kuulub nende paigaldus ja reguleerimine, seega olen neid piisavalt näinud.

Miks üks ja pikem, seepärast et antud masinale sobib see täpselt iluvõre taha, kaks lühemat ei sobiks/mahuks.

Kirjutan veel mnt ametisse ka ja vaatan mis nemad vastavad.
21:10 24.08.2015
ahh mis sa plärad ja kõvatad s (registreerimata)
kui sul neid juba hulgi autodel olnud siis mida sa enam uurid?!
11:03 25.08.2015
Kui oleksite kohe lisanud laterna pildi, siis ei oleks olnud nii palju liigset loba. Teie võite paigalkdada sellised lisakaugtuled ja neid peab olema 2 tükki.
21:13 22.12.2018
tuled võre taha (registreerimata)
Tere. Kas lisatuled (kaugtuled) võib paigaldada iluvõre taha?
07:42 23.12.2018
... (registreerimata)
mis mõte neil tuledel seal iluvõre taga on? teevad võre ilusamaks või teeb võre tuled ilusamaks?
16:17 23.12.2018
tuled võre taga (registreerimata)
Mis lolle variante veel oskad pakkuda? Iluvõre taha sellepärast, et väikesele sõiduautole ei sobi minu meelest lisatuled. Auto originaal kaugtuled on kehvad ja taastamine väidetavalt mõttetu üritus. Ehk oskab Mait kiirelt öelda kas ülevaataja seisukohalt on asi ok või mitte.
19:03 23.12.2018
... (registreerimata)
ja iluvõre ribad või misiganes seal on, ei vähenda sugugi tulede valgusjõudu? tuled saab paremaks ka paremate pirnide kasutamisega või uute tulede paigaldamisega- aastatega muutub reflektor nagunii tuhmimaks, lisaks tuhmid klaasid.
21:45 23.12.2018
Jah ma tean, et valgusjõud saaks olema kehvem sellest kui need Lazerid stange ette raua külge kinnitada. Nende tulede taastamine on mõttetu teema. Olles lugenud Eesti ning välismaa foorumites inimeste tagasisidet, kes on läinud taastamise teed, siis lõpptulemuseks on pisut parem valgusvihk ning suur summa kulutatud raha. Mind huvitab vaid kas ülevaatuspunktis tekib võre taha sätitud lisatuledega probleeme või mitte. Muud ei midagi. Ülejäänu pärast muretsen ma juba ise. Tänud! :)
07:46 24.12.2018
... (registreerimata)
mis krdi taastamine- uued tuled ostetakse. aga see on nii tüüpiline jaantatikalik tegutsemine- enne proovime ära kümme muud jamavarianti kui kohe ühe õige.
09:23 24.12.2018
helluss (registreerimata)
KAS NIIPALJU MÕISTUST POLE ET ÜLEVAATUSEKS VÕTAD ÄRA.
10:10 24.12.2018
63amg (registreerimata)
tavaliselt kõik kaebavad kehvade lähitulede üle.huvitav,mis auto see on,et uued tuled nii defkad,või kallid on.
10:18 24.12.2018
Muidugi kohe uued, 847€ tk. Sellepärast ma küsingi, et kas on lubatud või mitte, kaua te vahutate siin. Tõesti nii palju mõistust pole, et iga paari aasta tagant enne ülevaatust stange maha, tuled maha, stange tagasi - pärast ülevaatust uuesti jälle tuled tagasi? Ideaalne lahendus tundub. Tänks!
10:48 24.12.2018
... (registreerimata)
õige vastus on, et iluvõre taha paigaldada ei tohi. kui väikesele autole sinu meelest lisatuled ei sobi ja uusi ei jõua osta, siis mõtle ise edasi. kas ostad uue auto või paned tuled seaduse järgi.
10:49 24.12.2018
selgeltnägija valerka (registreerimata)
kõik keelud ja lubamised on siin https://www.riigiteataja.ee/akt/117092014012?leiaKehtiv , vahet pole kas võre taga, pagasnikus või salongis, edasi mõtle ise
10:53 24.12.2018
... (registreerimata) - too välja keelav seaduseakt, et ei tunduks naised saunas pajatasid
11:49 24.12.2018
... (registreerimata)
otsi välja eurodirektiivid ja loe ise
5) alates 1. jaanuarist 1990. a esmakordselt kasutusele võetud M ja N kategooria sõiduki kaugtule laternad peavad vastama E-reegli nr 1 või nr 5 või nr 8 või nr 20 või nr 31 või nr 98 või nr 112 või nr 113, või nr 123 või direktiivi 76/761/EMÜ nõuetele ja nende paigaldus peab vastama E-reegli nr 48 või direktiivi 76/756/EMÜ nõuetele. Alates 1. jaanuarist 1996. a esmakordselt kasutusele võetud L kategooria sõiduki kaugtule laternad peavad vastama E-reegli nr 57 või nr 72 või nr 112 või nr 113 või direktiivi 97/24/EÜ nõuetele ja nende paigaldus E-reegli nr 53 või direktiivi 93/92/EMÜ nõuetele.

Lõpmatusest vaadatuna ei
tohi geomeetrilise nähtavuse nurkade sees olla ühtegi takistust laterna nähtava valgust kiirgava pinna mis tahes
osalt lähtuva valguse levikule.
12:19 24.12.2018
jee.kim (registreerimata)
ja kõige naljakam on see,kui ta oma äravõtud tuledega saab ikkagi VOV või OV, sest tulede valgusjõud on kahanenud/kustunud/tuhmunud võikuidasseetäpseltoligi.
13:35 24.12.2018
... (registreerimata)
lihtsalt mõistusega inimene paneb tuled autost väljapoole, et neist ka 100% kasu oleks, mitte ei topi auto sisse.
21:04 24.12.2018
76/761/EMÜ https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/PDF/?uri=CELE
X:31976L0756&from=EN

4.1.
Kaugtulelatern
4.1.5.
Geomeetriline nähtavus
Valgusava nähtavus, kaasa arvatud valgusava need alad, mis asjaomases vaatlussuunas on valgustamata, peab
olema tagatud koonilises ruumis, mille määratlevad valgusava perimeetrilt lähtuvad ning esilaterna nulltelje-
ga vähemalt 5kraadise nurga moodustavad sirged

ja nüüd jutt : Lõpmatusest vaadatuna ei
tohi geomeetrilise nähtavuse nurkade sees olla ühtegi takistust laterna nähtava valgust kiirgava pinna mis tahes
osalt lähtuva valguse levikule.

on siin https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=CELEX%3A
42013X0618%2802%29

ja selle pealkiri on: Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Euroopa Majanduskomisjoni (ÜRO/EMK) eeskiri nr 74 – Kategooria L1 sõidukite tüübikinnitust käsitlevad ühtsed sätted seoses valgustus- ja valgussignaalseadmete paigaldamisega

seega paistab et kolm punkti on vist eksinud tiba
18:42 03.01.2019
k... (registreerimata)
Audi 80-le sobis kaugtuli kenasti iluvõre taha, keegi ei pääsenud enam tuld näppima ega kangutama. Näitas valgust täpselt sinna kuhu vaja ja kogu ulatuses.
23:22 03.01.2019
2014 alates (registreerimata)
Kaugtuli on üldse mõttetu minu arust, kuna 95% sõidad lähituledega. Sõidan tihti pimedas tallinna ja pärnu vahet ja kaugtulesid ei saa kasutada kuna liiklus on nõnda tihe. Ainuke normaalne tuli mis näitab on BMW Adaptive LED. See tekitab vastutuleva sõiduki kohale pimeda augu, kui ümber selle mõnusalt valge.
23:51 03.01.2019
Ise oled mõttetu (registreerimata)
Maal kaugetega sõidadki kogu aeg pimedas.
Ära aja peast hullu välja.
08:13 04.01.2019
.................... (registreerimata)
Loomulikult on kaugtuled mõttetu asi , lähituled samuti ,sest õigel autol on UDUTULED!!! Pidur on veel mõttetum asi ,sest pidur on kiiruse surm..:-)
08:18 04.01.2019
ekstreemum (registreerimata)
Võib ka nii - pilt ühest müügisolevast mersust.
12:38 13.01.2019
uno aas (registreerimata)
Tere leidsin Soome lehelt led kaugtulede paneeli üks paneel ja kahe elektroonikaga 2x25 ja E märgis on E9.Kas sellist tuld saab Eestis kasutada.Minu teada peaks vist E tähis sisaldama E4 Eestis.
13:12 13.01.2019
Vahet pole mis number E järel on. 604 BMD esipaneel ei kõlba meie riigis kuna nõutakse kaht tuld. Teie pakutu on küll üks pikk tuli kuid 2x25 tähendab, et üht tuld tuleb võtta kui kaht mis siis, et kahe tule vahel praktilist vahet ei ole. Tihti võib leida sellise pika tuleriba peal selgitust "Dual"
15:51 13.01.2019
Aga selline üksik riba, mille äärtes on kaugtuled ja keskel töötuli?
E tähis peal. Tegemist on ju üksiku tulega, kas siis tulede omavaheline kaugus loeb?
16:39 13.01.2019
Tulede omavaheline kaugus ei loe. Mina ei ole kohanud selliseid tulesid kus ühes tükis pikal led moodulribal keskel olevad led´id on töötuli ja töötulest vasakule/paremale jäävad led´id on kaugtuleks. Selline "udus sahmimine" ei vii kusagile, esitage konkreetse tule foto koos tehaseandmetega ja me arutame seda teemat.
17:01 13.01.2019
17:24 13.01.2019
Saadanasilmamuna (registreerimata)
Miks tuunite neid vanu panne tööprozedega? Ostke värskem auto, millel korralikud tuled ja mured murtud. Need led paneelid on kartulivõtuks kolhoosi põllul.
17:33 13.01.2019
See on ju mingi mood- isegi linnavurledel on säärane lärakas auto küljes.
Ilu nõuab ohvreid ja Hiina tooteid!
19:10 13.01.2019
... (registreerimata)
ostsin ka kunagi taolise hiinaka ja mõtlesin, et teen auto cooliks ja näen paremini, aga hea, kui mingi 30m kaugusel sinine laik näha oli. odav kraam on odav ja kui ikka mitmeid sotte välja ei käi korraliku laterna eest, pole asjal mõtet.
09:59 15.01.2019
LED12345 (registreerimata)
Lisatulede teema hakkas huvi pakkuma ja uurisin natuke seadusi ja tehnonõudeid.
Situatsioon järgmine: Kui paigaldan Nissan Patroli esikaitsesüsteemi (kängururaua) külge mingi meetripikkuse Led tule millel ainult "E" tähis ja ühendan selle süsteemi nagu töötule ,st. eraldi lülitiga ja kontrolllambiga. Tähendab tegu on töötulega. Seadus ei määra koht kuhu töötuli paigaldada.Seadus ütleb ,et töötuli on hajutava klaasiga või mõne muu hajutava seadmega ,tähist pole. Siis millega ma olen nõuete vastu eksinud ja kas ülevaatajal on õigus vormistada korduv? Kas ülevaatajatel on andmeid LED tulede ehituse kohta ,et nad suudavad eristada selle muu seadme või tehnoloogia millega valgust hajutatakse?
14:56 17.01.2019
vaataja19 (registreerimata)
Kui sul klaas on sile ja mingeid tähistusi R ja tulede kontrollarvu peal pole, nt. 12.5, siis võid nii ühendada ja kasutada seda tuld töötulena.
Korrektne lülitus korrektsete lülititega olemas, siis ei saa ülevaataja sulle miskit teha.
18:47 17.01.2019
Sull12
Eks see kiusatus alibabast miskit odavat pa*ka osta on ikka nii moes.
Osta korralik tähistega lisatuli ja naudi sõitu.
Sellest nn töötulest pole reaalselt maanteel mingit tolku, jah, kui oled metsamees ja sõidad mööda lanki, siis kulub iga lux valgust marjaks ära.
Keeruline on ka politseile öösel maanteel seletada, miks sul 90-ga sõites "töötuli" ees põles.
19:13 17.01.2019
Moodne mees (registreerimata)
Sull12 ei tea siiamaani, et moekas valgus on külm sinine ja just alibaabas müüakse õige valgusega tulesid!
Inimesed on ikka kadedad ja kohe hakkavad hädaldama, kui keegi ilusate moodsate tuledega sõidab.
19:35 17.01.2019
et siis (registreerimata)
Eelnevalt nimetatud "moodsaid mehi" võiks politsei sagedamini kontrollida ja siis vastavale (korduvale) ülevaatusele suunata, et asi kõigile lõpuni selge oleks. Samuti ei teeks paha ööpäevaringselt kasutatavate udutulede omanikke politsei poolt teavitada, milleks viimased siiski ette on nähtud. Mõistan, et nelja tulega sõites näeb auto esiots uskumatult seksikas ja võimas välja, kuid vastutulevate sõidukite juhid ei pruugi alati seda imelist tunnet jagada. Seega, igal asjal on ikka oma aeg ja koht ning kui omanik seda ei mõista, tuleks talle vastavad suunised anda.
08:19 18.01.2019
foof (registreerimata)
Sõbral rekkamehel on üleval võimsad prosed, mida kasutab kahel juhul. Öösel kui vastusõitvad masinad puuduvad ja teine olukord kui on vaja taltsutada neid normaalseid liiklejaid pimestavaid siniste tuledega moenarre.
08:54 18.01.2019
VL (registreerimata)
Katuseprožed on tegelikult ka vastusõitjaile heaks infoks, et õigeaegselt tulesid vahetada, sest laugete tõusude tagant alati ei märka neid väikseid idusid kohe ja keevitad kõrgel istuvale rekkamehele muidu tükk aega täitega näkku, täiesti tahtmatult.
09:01 18.01.2019
.................. (registreerimata)
Mait on vist palmide all puhkamas ,et ühtegi asjalikku kommentaari ei ole.
09:19 18.01.2019
......... (registreerimata)
Igal hommikul tuleb mulle üks hälvik vastu, kellel ka udukad lisaks lähidele siniselt silmi keevitavad. Eks temal muidugi ninaesine valge ja tuju hea, aga teised peavad seda saasta seedima.
09:40 18.01.2019
Kpl (registreerimata)
See udukate kasutamine on läinud ikka päris massidesse. Kõige naljakam on selle juures see, et neist pole midagi kasu. Olen näinud isegi elektriautosi sõitmas udukatega päeval, iga volt peaks olema talvel väärtuslik aga kulutatakse udukate peale.
14:35 18.01.2019
Välguvanker (registreerimata)
Ära kurjusta! Kui Sa neid siniseid Mitsu välguvankreid mõtled , siis nendel ongi seal all ääres päevasõidutuled, mitte udutuled. Ja miks need voldid siis nüüd nii hirmus arvel on? :-):-)
17:33 18.01.2019
Udukate valest kasutamisest olen foorumis kirjutanud 15.02.2016.
Vastavalt viini teeliikluse 1968 aasta konvensioonile http://www.unece.org/fileadmin/DAM/trans/conventn/Conv_road_
traffic_EN.pdf
lubatakse kasutada udutuld AINULT (only) udus ja halva nähtavuse korral (vt.lk.29).
4. Fog lamps may be lit only in thick fog, falling snow, heavy rain or similar conditions and, as regards front fog maps, as a substitute for passing lamps. Domestic legislation may authorize the simultaneous use of front fog lamps and passing lamps and the use of front fog lamps on narrow, winding roads.
Arvan, et meie liiklusseadusesse tulnud vastuolu, ma ütleks rumalus, sest lubatakse kasutada udutuld lähitule asemel ka päevasel ajal.
21:25 18.01.2019
... (registreerimata)
millest sees udukste haigus üldse lahti läks? paarkümmend aastat tagasi seda vist ei olnud, aga siis vist polnuda ka paljudel udukaid. või olid sierradel ja kadettidel?
21:53 18.01.2019
irwar (registreerimata)
Olen seda meelega küsinud tuttavatelt, 95 inimest 100st vastavad, et siis näeb auto ülbem välja. Muud põhjust sellel pole
22:05 18.01.2019
Navara3000 (registreerimata)
Võin natuke valgustada seda udukate kasutamise teemat. Nullindate esimesel poolel-keskel, kui uutel autodel xenonid laiemalt levima hakkasid, ostsin omale ka uue ja xenonitega "kuue." Esimese aasta, ehk ca 20tkm jooksul läks ees kolm lampi läbi. Sel ajal lamp maksis üle tuhande krooni+ vahetus, see ju garantii alla ei lähe. Tonn sel ajal oli suur raha ja läksidki udukatesse Osrami longlife halogenid sisse ja valge aja sõit nendega, nii tegid ka teised. kasutan ka täna seda mustrit.
22:31 18.01.2019
Kpl (registreerimata)
See on ainult udukatega sõit, see polegi ju probleem. Xenonitega ja udukatega koos ju ei sõida.
23:56 18.01.2019
Selgitage palun (registreerimata)
miks on valgel ajal udukate lähitulede asemel kasutamine rumalus? Kui juhtub näiteks, et teel olles lähituli lakkab töötamast saab ju mugavalt lülituda udukatele. Eesmärk on ju end NÄHTAVAKS TEHA. Ses valguses nagu pole ju väga rumal?!?
00:17 19.01.2019
Marko
Xenonide asemel udukad säästu mõttes - mõistlik.
Näeb ülbem välja - nõme.
Liiklusseadus on muutunud siin mitu korda vahepeal ja hetkel kehtivat lauset ei viitsi otsida, aga oli kord nõue, et lähitulesid võib olla üks paar. Igati mõistlik lähenemine.
Peamine probleem on vist selles, et kuritarvitajad ei saa aru, milleks udutuled mõeldud on. Udus sõitmiseks nimelt. Udutuled on paigaldatud võimalikult madalale, kuna udu ei ulatu kunagi maapinnani ja nad näitavad udu alt valgust kaugemale. Selle efekti saamiseks tuleb loomulikult lähituled kustutada. See aga käib vist enamusele mõistusest üle.
Kõige halvem kombo lähi pluss udutuled on vihmasajus kui asfalt peegliks muutub. Sellisel juhul on igal vastutulejal 8 tuld ees.
07:01 19.01.2019
votvot (registreerimata)
Auto nähtavaks tegemiseks on päevasõidutuled!
07:33 19.01.2019
... (registreerimata)
olen iga oma autoga, millel udukad ees, proovinud udus neist mingi pilti välja pigistada- no ei tule seda nähtavust kuskilt otsast, kustuta lähid või ära kustuta- udukal on ikka selline lühike ja lai riba ning sõltuvalt autost ulatub see ehk max 15m kaugusele ning udus sõites on efekt null. seega lähid ja kiirus maha ning saad udus hästi hakkama. kord ühelt tuttavalt küsisin ka, et miks udukatega sõidad- näen paremini metsloomi, vastas ta. püüdsin siis talle selgeks teha, et selle ühe sekundi jooksul, mil auto läbib 20-25m ja kus udukad näitavad ehk max sama kaugele, kuigi natukene laiemalt kraavipervele, ei jõu sa enam mingilgi juhul reageerida kui kuskile udukate valgusesse mõni karu või kaelkirjak ära eksib. kas ta nüüd sellest teooriast lõplikult aru sai, ei tea, aga soovitasin tal uued lähituled koos korralike pirnidega panna ning nautida pigem korralikke lähisid, mitte seasilmi udukaid.
11:12 19.01.2019
Eelmisele (registreerimata)
Aga keset päeva linnas, huvitav mis selle õigustus oleks.
11:36 19.01.2019
udus (registreerimata)
1. udu ulatub peaaegu alati maapinnani, lihtsalt tavaliselt on see maapinna ligidal höredam.
2. udukaid pole võimalik ilma lähituledeta kasutada. Vähemalt tehase seadete omasid. Kui on, oled need valesti installinud.
3. udukad ei tohigi kaugele näidata. Need on mõeldud valdustama pigem teeääri.

Kuna aga teema päevatuled, siis on udukate kasutus mingite nirude hiina leedviiulite asemel igal juhul õigustatud.
11:47 19.01.2019
udus (registreerimata)
Vabandan liigse tormakuse eest! Punkt 2 lugeda kehtetuks. See kehtib siiski tagauduka kohta:( ja ei puutu teemasse. Minu viga.....
11:48 19.01.2019
Eelmisele (registreerimata) - mitte kärsatada luupide reflektoreid
12:00 19.01.2019
Miks on valgel ajal udukate lähitulede asemel kasutamine rumalus?
Esiteks - on see Viini 1968 aasta teeliikluse konvensiooni reegli rikkumine.
Teiseks - valgel ajal peavad põlema tuled, et jalakäija märkaks paremini temale lähenevat autot. Algselt oli päevatuledele nõue, et tule valgusava oleks vähemalt 200 cm2 ja päevasõidu tuli pidi olema reguleeritud näitamaks valgust jalakäija silma. Udutuli ei ole mõeldud jalakäija silma näitamiseks. Udutuli on tihti imeväike tuluke auto põrkeraua all ja siis see kohe üldsegi ei ole võimeline täitma päevasõidu tule ülesannet
17:50 19.01.2019
udus (registreerimata)
Eelmise sajandi 60-l koostatud seadused ei päde tänapäeval enam. Seepärast neid ka kohendatakse. Mis puutub jalakäijate nähtavusse siis vastupidi - just neid on vaja paremini näha. 100-200 meetri kaugusel oleva auto udukad on igal juhul paremini märgatavad kui mingid leediribakesed. Kui auto lähemal, pole tuledest suurt tolku enam, kuna müra kostab jalakäijale kõrvu. Kõige hullem variant on see, kui vastutulevas autoreas mõnel masinal odavad led ribad, mis lihtsalt justkui moe pärast. Eemalt nagu näha neid pole.

Ja pamperi alaossa panevad päevatulesid (leede) ka tootjad. Volvo nt.
19:31 19.01.2019
Keegi ei ole kohendanud konvensiooni, mida te jahute härra udus? Olen avaldanud arvamust, et meie riigi ametnikud on nii vähe taiplikud, et ei ole suutelised mõistma konvensiooniteksti lubades liiklusseadusega kasutada udutuld lähitule asemel. Te tahate öelda, et uued tehnoloogiad LED tulede näol on halvemad kui mingi hõõgniitpirniga lambasilmad? Päevasõidu tuled ei ole mõeldud mitte inimese valgustamiseks päevasel ajal vaid selleks, et jalakäija märkaks natuke paremini tema suunas liikuvat masinat. Inimeseloom on ju liikluses oma mõtete ja tähelepanu hajutava tegevusega liikumas kõrvuti masinatega, mistarvis on vaja masinaid paremini märgatavaks teha. See, et mõned paigaldavad oma autole gabariiditule led ribasid päevasõidu tulede pähe ei ole küll süüdi tehnika areng ja tehasepaigaldusega LED päevatuled on suurepärased. Olgu Teil oma arusaamine valgustehnikast, mina ei taha Teie omapärast mõtlemist muuta kuid erinevalt Teist usun mina tehnika arengusse.
00:08 21.01.2019
udus (registreerimata)
Herr Millert on pisut valesti aru saanud. Keegi ei kahtle tehnika arengus. Minu postides pidasin silmas omanike poolt hiljem lisatud EBAKVALITEETSEID leede. Need ei täida oma ülesannet ja olgu siis juba olemata. Nii et selles valguses parem kasutagu vajadusel korralikke udukaid.

Liikluses arvestatakse statistikat. Huvitav oleks teada mitu jalakäijat on konkreetselt sellise masina ette eksinud, põhjusel, et sel just udutuled päevasel ajal põlesid, või need isepaigaldatud seasilmad. Ilmselgelt ei jää ju jalakäijad autode alla mitte sellepärast. Üldjuhul jäädakse ikka omaenese lohakusest, egoismist ja uuel ajal muidugi nutiseadmetesse süvenenult. Ehk et ei keskenduta intensiivistunud liiklusele kui niisugusele. Nii, nagu juhtidelt seda nõutakse. Siin ei aita päeval prosedega sõit ka ju. Ajad muutuvad kulla inimesed.
21:58 22.01.2019
Torumees56 (registreerimata)
Jõudsin ka järgi ühele LED ribaga sõitjale öö pimeduses.

See on ikka võimas valgus mis sealt tuli, näitas väga kaugele ning ka metsa ääred oli mõlemalt poolt kenasti valgustatud. Ta järel oli päris hea ja turvaline sõita.

Antud kontrastsuses ilmnes selgelt tehase xenonite puudus (halogeen kaugtuli väga nõrk) ning ei hakanud esistanget retsima vaid paigaldasin kaugtuledesse H7 dioodid mis näitavad vähemalt 2x paremini kui halogeenid (3 paari pidi prükkarisse viskama kuni leidsin õige valgusallika disainiga mudeli, philipsi toodetud). Siin Lõuna-Eestis näeb metsloomi väga tihti ning ilma hea valgustuseta on üsna keeruline neid märgata eurokraavi sügavustest välja spurtimas - teisi liiklejaid ei pimesta ning ei näe suurt probleemi.

Valgel ajal sõidan udutuledega et säästa tehase xenonite pirne, plokke, luupe ja tulede automaatikat(kõrguse reguleerijad). Õnnestus ka tuledepesur ümber progeda, et kui HID pole aktiivne, siis ei purska 15% paagist tuledele. Lisasin pesuripaaki seda sulatuskeemijat ning nüüd tõmbab esiklaasi suht kiirelt puhtaks ning ei pea kraapima. Kui päeval vaatasin siis udutuled oli kaugemalt paremini eristavad ning on üsna maha keeratud ehk ei paista otse silma kellelegi. Xenoni tulede vihk on paremal serval kõrgem ja teatud olukordades paistab otse silma - olen ise päeval seda kogenud ning teistele sama ei soovi.

Maal inimestel suht suva autodest, kõnnivad praktiliselt maantee peal ning peab ise neid õigel ajal märkama. Helkur ka puudu osadel ning üritavad telefoni valgusega orienteeruda.

Dioodi kasutamine kaugtule H7s - suht kahtlane seadusandluses kuid nüüd lõpuks näeb piisavalt kaugele ja ei pea pingsalt kogu aeg valmis olema ehk siis palju rahulikum sõidurõõm.
14:58 23.01.2019
................... (registreerimata)
Ära aja udujuttu ,H7 ei ole dioodpirn. H7 on halogeenpirn, sellele viitab H täht.
Aga mis seal vahet ,kui hästi näitab ,siis on ju hea. Ülevaatuse ajaks pane ikka õiged pirnid. Seal ei kuulata sinu" H7 dioodpirni" legendi.
15:24 23.01.2019
VL (registreerimata)
Kas teil teeäärsed märgid ja viidad ei hakka pimedas "näkku panema" nende igasugu ulme prožektoritega? Mul on tavaline, korras tehase kaugtuli nii ere, et kipub iseennast pimestama.
15:43 23.01.2019
PS (registreerimata)
Mul on laternas H4 Osram Nightbreaker. Lähituli on normaalne ja ei ole nii hele valge, aga täistule niit teeb küll nii tugeva ja valge valguse, et ausalt öeldes küll tõmbab märkide peegeldusest veidi pimedaks. Ma ei saa aru, kus neid prosesid veel vaja on siin Eestis igapäevaliikluses? Ma saan aru, et oled kusagil Rootsis või Soomes põhja pool ja lased piki tühja maanteed..
22:48 25.01.2019
Nojah (registreerimata)
Ps - usu või mitte aga eestis on suuremal osal kõrvalteedest vähene liiklus. Ja need on pahatihti metsade vahelised. Samas on meil ülemäära suur ulukite populatsioon. Edasi mõtle juba ise.

Aga märkidest pimestatud saamiseks ei pea üldsegi mitte prosesid kasutamagi. Tavaliste kaugtuledega peegeldavad ka korralikult näkku. Need on need uued euromärgid:(
07:55 26.01.2019
... (registreerimata)
loomadel on omad kindlad rajad, mis kohalikule sõitjale peaks ammu teada olema ning ei tohiks eriti üllatuda, kui mõni kits teele satub. kui aga sinna satub sõitma võõras, siis kas tal on igaks juhuks prosed katusel, et mine tea, millisesse eesti nurka elu parasjagu viia võib ning hele latern seepärast alati löögivalmis. samas kurvilisel metsavaheteel ei ole prosest nagunii suurt kasu, sest ümber nurga ta ei näita. seega tavaline kaugtuli ja ettevaatlik sõidustiil aitavad alati.
08:42 26.01.2019
.................... . (registreerimata)
Pole neist prosedest kasu suurt midagi, 100m peale näeb metslooma piisavalt hästi ,aga tavaliselt tormavad nad vahetult auto ette või isegi küljelt sisse. Kits jooksis linnast väljasõidul majadevahelt ette ,kiirus oli enam vähem ,pigem vähem kui 50kmh. Stange koos LedBar tuledega ja kapott läksid vahetusse. See on täielik enesepettus ,et kui lumesulatajatest prozed ees ,siis oled hoitud kaitstud- la persetki!!:-)
13:08 26.01.2019
Teeme asjad selgeks (registreerimata)
Minge pimedas kõndima ja laske enda selja taga kellelgi eespoololevat valgustada, kuid valgusvihku pidevalt erinevatesse suundadesse suunata. Märkate, et teie pilk ja vajadusel ka pea pöörab instinktiivselt valgusvihule järele, ka teile tahtmatult.
Sama fenomen toimub ka metsloomadega, nad ületavadki teed kõige nähtavamas kohas, ehk siis just teie sõiduki poolt valgustatud alas ja võimalik, et teie trajektoorid ristuvad mõlemale ebasoodsas punktis. Teate ju, et jänes ei kao enne sõiduki eest öösel, kui te korraks tuled maha võtate, sest seni on jänese vaateväli vaid teie poolt heledasti valgustatud ala ja ülejäänud on kottpime, ehk must.
Metslooma paaniline teelejooks on üldjuhul põhjustatud lähedalolevast kiskjast, vabalt nt koerast, kes on kiskja 100%. Looma aderenaliinilaks, mis aitab tal ellu jääda, annab temale suure kiiruse ja ta võib nii lennata sadu meetreid kuni ka kilomeetreid, vaatamata ja rehkendamata, sest adrekas on ajus.
Sama ka inimesega ja ma oskan vabalt ette arvata sekundilise täpsusega lähivõitluses vastase agressiooni, sest adrekalaks, mis tal tekib peale mõtet "nüüd!" on koheselt vaadeldav ja see eelneb ründele ajaliselt siiski niivõrd, et on aega ise esimesena alustada.
Need on meil ja loomadel täpselt sarnased mehhanismid aju elektrokeemiliste protsesside osas.
Loom on üldjuhul rahulik, kuid valvas, rohusööjad, st meie mõistes sõralised on ainult saak ja nende süütenöör on väga lühike- nad põgenevad koheselt.
Seega- me oleme liigeldes kummalises seisus, me nagu tahame näha teelejooksvaid loomi aegsasti, kuid samas me valgustame neile teeületamiseks loodusseaduste järgi neile selleks kõige sobivama koha, mis on just meie ees.
Siinkohal ma kordaks igaks juhuks põhitõdesid, nagu seda, et sätendavaid silmi nähes võtke hoog maha, kui üks jooksis üle, siis suure tõenäosusega sööstab veel mõni teele, ärge püüdke looma eest temast mööda sõita, ikka tagant jne...
15:15 26.01.2019
... (registreerimata)
Mis pagana adrekalaksust sa jahud? Loomadel on oma elu, omad rajad ja kohad, kus liigub ja süüa otsib. Ükski kits või põder ei ole tee ääres juhuslikult, uudishimu rahuldamas või hundi eest põgenemas, vaid lihtsalt oma igapäevaseid või öiseid toimetusi tegemas. Ja et keegi pole talle liiklusseadust õpetanud ja autosid kartma dresseerinud, siis ta liigubki omas rütmis ning püüab aru saada, kas teeületus on ohutu või ei. Tema arvates päästab teda alati kiire spurt, nii hundi kui auto eest, aga ta pole õppinud õiget ajastust liikluses vaid lihtsalt sööstab edasi.
16:20 26.01.2019
Teeme asjad selgeks (registreerimata)
Kolmepunktimees on agar oma mitte just arukat teksti ajamas taas. Justnimelt adrekas teeb olukorrad, millistes loom kui kuul teele lendab, mitte mingid "igapäevatoimetused". Loom töötab ökonoomiasusteemis, liigub võimalikult vähe ja sööb, mingeid "igapäevaseid toimetusi" loomadel pole.
Pole vist arukas arvata, et kitsed ja metssead lähevad lihtsalt autosid vaatama.
Kui asjust, nende tekkepõhjustest aimu pole, siis pole mõtet vist ka tarka panna?
Või mis?
Rohusööjale piisab kiskja lõhnast, mis tuleb kilomeetri kauguselt, et põgeneda sööststardiga.
Pmt ei tea sa ju tegelikkuses zooloogiast, ajukeemiast jms mitte kui midagi?
Kas tõesti arvad, et loom mõtleb: "Nüüd ületan spurdiga tee!"?
19:38 26.01.2019
... (registreerimata)
jah, ületabki tee spurtides, sest tee on ehitatud nende tavapäraste liikumismarsruutide katkestusena ning ega ilmaasjata suurtele magistraalidele ökodukte ja muid loomade liikumisvõimalusi ei ehitata. ta võib ju seal mingi adreka saada, aga ennekõike on ta stressis, sest ei saa aru, millal on tema jaoks turvaline teed ületada. loom ei liigu mingi kindla kellaaja või muu süsteemi järgi- lihtsalt ühel hetkel on ta tee äärde jõudnud ning järgmisel hetkel püüab ta sealt üle saada oma järgmisse metsatukka minekuks. meie kandis võib näiteks kitsi tihti näha, liiklus on hõre ja nad longivad vahel suht rahulikult üle tee, aga kui autot silmavad, teevad kiire spurdi ja kaovad üle tee metsa. samamoodi võib see juhtuda ka kehvemal moel- auto ja loom on ühel samal hetkel teatud kindlasse punkti jõudnud ning kui loom arvab, et nüüd ta peab kiirelt tegutsema, sest auto on tema jaoks ohtlik, siis ta spurdibki. paraku vahel vales suunas ja vastu autot.
ja pole meil siin ka kiskjaid, hunte või ilveseid, kes neid sunniks spurtima.
19:53 26.01.2019
... (registreerimata)
põhimõtteliselt käitub samamoodi ka inimene- kuskil teed ületades, olgu siis suvalises kohas või sebral, on ta vastu võtnud otsuse, hakanud liikuma ning ohtliku olukorra tekkides tormatakse pigem edasi, mitte ei pöörduta tagasi. sarnaseid avariisid jalakäijatega on olnud piisavalt, kus edasi tormates muutuvad asjad halvemaks. ja ei aja seda jalakäijat taga mingi verejanuline koer, pätt või petetud ja kättemaksu ihkav abikaasa, mille tõttu peaks tekkima adrenaliin ja põgenemissoov.
12:39 27.01.2019
.................... ... (registreerimata)
Kes kurat neist loomadest aru saab. Teooriat ja tarkust võib nende kohta ajada palju tahad ,teepeal ei aita see mitte si..agi. Tean juhust ,kui auto sai enne üle tee jooksvaid kitsi pidama , aga üks loll lidus ikka seisvale autole küljelt sisse. Olgu see pilt selge või sogane ,nagu ütlesin ,kasu pole sellest midagi.
13:51 27.01.2019
Marko
Kui hästi need kitsed pimedas/hämaras näevad? Ehk ei olegi tal rohkem infot suuna valimiseks kui kaks valgustäppi, millest siis ühelt või teiselt poolt üritab mööduda?
18:54 27.01.2019
... (registreerimata)
https://www.postimees.ee/6509068/poder-jai-tallinna-tartu-ro
ngi-alla-kogu-idasuuna-liiklus-on-hairitud

ilmne, et kõik need kohtumised, ka autodega, on üks suur juhuste kokkusattumus. vaevalt, et seda põtra kuri hunt taga ajas ja põder adrenaliinist nõretas- ta lihtsalt kõndis oma kõndimisi ja kindlasti rong mingil määral pelutas teda, aga kindlasti ta ei teadnud, kui kiiresti rong sõidab, kas peatub või palju haiget võib teha või kas isegi tappa. aga et põder oli seda rada ilmselt varemgi liikunud ja siiani turvaliselt, siis ei osanud ta ka nüüd ohtu näha.
21:07 27.01.2019
Marko
Põder ja hirv ei suuda ette kujutada 100 kmh liikuvat objekti, kuna neid looduses ei ole. See teeb pildi veel kirjumaks.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.