Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

TEEMA: MURUTRAKTOR VS. RAIDER

20:52 03.05.2018
mii
Murutraktor vs. raider
Tere Targad,
mõned aastad tagasi sai soetatud armas maakodu ning sellest kujuneski tegelikkuses n.ö. päriskodu. Maaelu lihtsalt imes endasse ja olgugi, et Tallinnasse hommikul 90km ja õhtul samapalju tagasi, siis see kõik on seda väärt. Neljas suvi ees. Aga! Siiani juba teine muruniiduk, sest esimene loobus koostööst peale maastiku planeerimist... kuid, 5000m2 eeldab siiski muud kui tavaniiduk. Nüüd kui maapind on planeeritud kolme suvega ja võiks midagi mugavamat (kallimat) soetada, siis.. mida? Raider? Murutraktor? Ootaksin ennekõike kogemuslikku pagasit siia topicusse. Hinnapiir ca 4,5k.
... võrrelnud juba kõiki, aga tunnen end ikka veel kuidagi "udus".
Hetkel kõigun John Deere X166 vs. Husqvarna TS346 vs. Husqvarna R214TC (niiduseade 104) vahel..
No juhe ikka nii koos.. ja muru tahab juba niitmist.
21:15 03.05.2018
... (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
vaja on niidulaiust. võta kõige laiem, mida selle raha eest saab.
22:00 03.05.2018
Td (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
No kui maakodu ja seal ka muid tehnikaga toimetusi,siis ise soovitaks hoopis mingit väikest jaapanlast nn päris traktorit ja sinna vajalikud agregaadid,niiduk,käru,sahk jne. Ei pea 3a tagant uut ostma,üliökonoomne ka.
22:02 03.05.2018
Navara3000 (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
Kui korrapäratu see tükk on mida niitma peab? Raideril on see eelis, et ka pöörupeal on enamik niidulaiusest saadaval. Traktoril on niiduorgan tagapool esirattaid ja järskudes kurvides niiduorgan liigub peaaegu külg ees ning pöörukohad venivad pikaks ja järjest järsemaks või iga järsu pööramisega jääb riba vahele. Mul on suht kandilised tükid ja raiderist puudust ei tunne. KUi väga nikerdamast pole, siis 4k eest saab juba 26hp Kohler mootoriga 137cm laia Craftsman 5000gt traktori. Mul 24hp, pea 300 tundi töödanud probleemivaba, isegi rihma pole vahetanud.
22:56 03.05.2018
k... (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
Kõige suuremat husqvarnat olen võrrelnud suure Cub cadetiga, millel Kawa mootor. See viimane meeldis rohkem. https://www.stokker.ee/murutraktor-cub-cadet-xt2-ps107-cub-c
adet/-438139506
Kõik, millest üle sõidad, lendab kauges kaares laiali. Väga tõhus. Miinuseks on see, et kõik, mis traktorist paremale jäävad- maja sein, auto, aiamööbel vms- saavad pasaseks.
Kui kogujaga, siis see
https://www.hansapost.ee/et/aed-ja-tooriistad/aiatehnika/mur
utraktorid-ja-raiderid/murutraktorid/murutraktor-honda-hf-24
17-k4-hm_e3302c01/


HUSQVARNA R 214TC on hea riist. Raideri eelis on kiire käik väga täpne rool ja naeruväärselt väike pöörderaadius. Samuti pean ma eeliseks mootori hääle seljataga olemist- saab murukrõbinat kuulata;-) Miinuseks aga niitmise sagedam vajadus. Sest ta kuhjab muidu paksu vaalu kõhu alla. Aga see ple ka probleem kui sul on koguja. Kuiva muru võid kohe koguda aga soovitan teine ring teha veidi hiljem. Tulemus on see, et kogu vabast õhtust võib puudu tulla...
01:22 04.05.2018
Kärss
Re: Murutraktor vs. raider
Mõtle tänaste vajaduste asemel pigem kaugemale ette.

Minul algas kõik kah nende väikeste odavate niidukitega, hoovi niitmine oli mitmepäevane töö ja lõhkus niidukit ning raiskas liiga palju enda aega. Viimane väikese niidukina ostetud vedavate ratastega Klippo on tänaseni väheses kasutuses, osutus üllatavalt töökindlaks. Aga kuigi Klippo abil kulus niitmisele vaid päev, tundus ka see natuke liiga suur ajakulu. Lõpuks jõudsin tavalise murutraktorini, millega väga rahul - uuena ostetud automaatkastiga Murray ainus tõsisem tagasilöök u 10 aasta jooksul oli peale kivisse laskmist ühe laagripuki kinnituse murdumine (uus alla 100e). Profikasutuses peeti seda aga kõige "kivikindlamaks" mudeliks ning kivisse olen sarnaselt lasknud ikka sadu kordi ilma mingite tagajärgeta. Selle murutraktoriga kulub sama töö peale umbes 2.5h, kuid suur osa ajakulust on aeglane põõsaste ümber keerutamine-tagurdamine, mitte niitmine ise.
https://www.grandstore.it/pimages/TRATTORINO-RASAERBA-MURRAY
-LT60RD-CON-CESTO-big-400-060.jpg

Raidereid olen proovinud ja vaatamata mõningatele eelistele mulle lihtsalt ei meeldinud raideritega niita. Siit ka soovitus, et pole ju niitmisega veel tuli takus, mine proovi ja katseta erinevaid, mitte ära lähtu foorumi soovitustest. Sest eks meil kõigil on ka niitmise iseloom erinev, kaldus pindadele iga masin ei sobigi jne.

Ostsin küll teadlikult murutraktori, millega saab niita ka vöökõrgust heina, aga ühel hetkel tundus ikka, et tahaks rohkematki. Ühelt poolt vaja metsas käia, hakkasin otsima kastimaasturit, soovitati aga päris traktorit ja kuna traktori ostmisega kadus vajadus tellida teistelt heinamaa niitmist, ostsingi lõpuks juurde hoopis neliveolise Jaapani diiseltraktori ning Poola niiduki, mida paljud siin Eestiski müüvad. Traktori ostmiseni viiv juttu on siin
http://www.auto24.ee/foorum/foorum.php?tid=163555
Niidukist on pikemalt juttu siin.
http://www.auto24.ee/foorum/foorum.php?tid=165116
Suuri pindasid ongi kõige mugavam niita traktoriga (niidab 1,5m korraga), niidab vajadusel isegi mitme meetri kõrgust puid/võsa, hoovis toimetamiseks on aga liiga kohmakas ning küljele ulatuv rootorniiduk nõuab ka päris hästi läbimõeldud manööverdamist, nii et muru jaoks on murutraktor kindlasti sobivam.

Kõiki eelpool mainitud tööriistu täiendab kivide ja puutüvede ümbruste puhastamisel Makita akutrimmer (suurt trimmerit kasutangi nüüd peamiselt kas kettsaeotsikuga teleskoopvarrega kõrgelt okste saagimiseks või hekiotsikuga heki pügamiseks, trimmerdamistööd enam lärmi saatel teha ei taha). Ehk leidsid pikast jutust mõne iva, mis aitab soovitud tulemusele jälle natuke lähemale.
07:54 04.05.2018
kajar2
Re: Murutraktor vs. raider
Soovitaks hoopis 0 pöörderaadiusega murukat . Sest omal on ymber maja niitmist 1.5 ha selle sees ka natuke öunapuude vahel keerutamist ,nats ilpuude ymber laskmist pluss veel grillmaja ymber ning kiigu ymbert , yhesönaga keerutamist on. Ning paraku ikkagi eestlane päris tyhjaks aeda ei jäta ning ikkagi tekib sinna aja jooksul möni puu , suur kivi , ader vöi vanker vms asi. Yldiselt ennem mul kulus 1.5 ha ära niitmiseks päevas 6 kuni 8 tundi nii et 1 päev nadala vahetusel oli kindlustatud , aa ca 2 tundi trimmerdasin ka . Aga pele seda kui ostsin 0 pöörderaadiusega muruka nö zero turner niidulaiusega 137 cm kulub mul sellise territooriumi niitmiseks 2,5 tundi keskeltläbi , nii et niitmine varasega vörreldes on lust ja lillepidu. Paraku on sellisel aparaadil tootja viga kylges . ölut krt ei saa niitmise ajal juua , käed ju mölemad kangide kyljes . Vanaga oli asi lihtsam 1 käsi roolil teine vaba. Aga tegelt mis siis, jääbgi rohkem aega yle muude asjadega tegelemiseks. Käru vedamisest ja sahkade kylge pookimisest ei tea midagi selle jaoks mul teine aparaat.
08:00 04.05.2018
Kunnnn (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
Seekord olen kärsa jutuga täiesti nõus, endalgi sama kombo. Jaapani väiketraktor, murutraktor ja akutrimmer väga hea valik, kui hästi otsid saad selle komplekti 4500€ kätte.
09:28 04.05.2018
Navara3000 (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
5000m2 jaoks ei ole vaja osta T16+rootorniiduk combot. Suur murutraka paneb lagedat platsi hektari tunnis. Zero turn muidugi hea, kuid tavaline korralik traka jätab ka rattad välja keerates tagaratta juurde vaid 30-35cm niitmata ringi ning veab ka pooletonnist haagist vabalt.
12:53 04.05.2018
td (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
Kõik oleneb ikkagi milline on see maastik ja kui palju segavaid objekte. Miks rääkida traktori puhul ainult rootorniidukist? Olema täiesti võrdväärne 3 teraga muruniiduk haakesse 120cm+

Ei näe küll murutraktoril mingeid eelised ,ainult miinused. Selle eelarvega saad kindlasti traktori ja niiduki ostetud.

Või robotniiduk juba?
13:09 04.05.2018
stammer (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
Kas niitmise eesmärk on golfiväljaku kvaliteet? Kas see kõik 5000m2 on tööala?
Omal on linnas tagasihoidlikud 2000m2 (krunt ise tsipa alla 3000m2) puhast niitmist ja saab muruniidukiga hakkama. Peamine, et oleks töökindel ja Briggs & Stratton´i mootoriga.

NB! Maakodus mõtleks tõsiselt lammaste peale, kes seda platsi mõnuga niidaks.
13:19 04.05.2018
Deus
Re: Murutraktor vs. raider
Kärsale soovitatud Jaapanlase juttu olen ma ka siinsele kasutajale Willemile rääkinud kes mõigutas ka mõtteid ATV/UTV suunas, et metsast puid kätte saada. 4 veduline lukustatavate sildadega hiinakas/jaapanlane 1000 töötunniga koos tõstukiga jääb sinna 7000 euri kanti ja tuuakse sulle see koju kätte lausa, Viljandimaal sai koha peal käidud ja tellitud, täpset asukohta ei mäleta aga ta tegeleski selliste minitraktorite müügiga. Haamritega "niiduk" sappa on lisa 300 euri, tavalised niidukid samas hinnaklassis. Golfiväljaku kvaliteeti saab tõesti mõne murutraktoriga ainult aga kui vaja lihtsalt maastik puhtana hoida, et puugid ja muud jamad mööda majaseina üles ronima ei hakkaks, läheks ikka rasketehnika teed. Lisaks oled sa kaalunud alternatiivi lammaste/kitsede näol? :)
14:01 04.05.2018
... (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
5000m2 on 50 100 meetrist lõiku ehk siis 5km sõitmist. 1m laiune murukas paneb vist ca 3-5 km/h, seega siledal maal saad põhimõtteliselt 2 tunniga töö tehtud. pole hullu.
14:21 04.05.2018
Kärss
Re: Murutraktor vs. raider
Niimoodi tohib vist arvutada ainult golfiväljakute puhul või heinamaatüki puhul. Reaalselt on need niidukiiruste vahed ikka päris suured, oma traktoril niidukiirusega ikka järel ei jookseks, murutraktorist (kitsam) jookseks jällegi poole kiiremini (kiirust suurendades hakkaks kõrgema rohuga juba praaki sisse viskama). Sama lugu ka tillukeste muruniidukitega, et kui töölt ka mingit kvaliteeti oodata, siis laiema ja võimsama Klippo niidukiirust piirab vedavate rataste kiirus, kuid reaalselt on see ca poole suurem enda kitsa MTD junniga võrreldes. Auto hinda maksvad profiraiderid on veel hoopis kiired asjad. Seda on ka mõned järelveetavad eraldi mootoriga niidukid.

Sellepärast kirjutasingi, et siin ei ole päris õige soovitada murutraktorit, raiderit või päris traktorit, peab ikka lähtuma reaalsetest oludest, kuidas pinnas kannab, kalded, kui palju kaari-keerutamisi-ümberpööramisi jne. Ise mõtlesin algul üldse kah ATV/UTV järel veetavale laiale niidukile, aga tutvudes ka teiste haakeseadmete hindadega (millest praeguseks pooled ostetud ja teisi alles otsin), muutus esmalt soodsana näiv lahendus vägagi kulukaks. Kiirus ei ole ainus argument, mille järgi valida.
09:06 07.05.2018
k... (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
Maisa nüüd aru, miks laiade kummidega E302 ei sobi aga kitsaste kärnkummidega 4 tonnine Jaapani traktor muru peale sobib? Kui keegi veel muru peale künnimasinat soovitab, siis teen mina seda järgmine kord Jenisseiga...

Jutt oli, et ala on tasandatud, murutrakats sõidab 8-9 kmh, raider 9-11 kmh. Ma just lasin viimase käiguga seda esimest muru- võttis küll. Tuletan veelkord meelde, et ärge muruka kumme kõvaks pumbake, pöidlaga vajutades peab kergelt tekkima lohk. Head hooaja algust!
09:59 07.05.2018
td (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
Ka traktorile olemas nn mururehvid,millega võid ka 5t traktoriga vabalt murul sõita,jälge jätmata.Ühesõnaga võimalusi on sadu selle muru töötlemiseks,leia vaid omale sobivaim.
10:19 07.05.2018
selgetnägija valerka (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
4-5 kilo eest saad juba korraliku roboti, lased muru peal õltsi, kõrvad puhkavad vaikuses ja vaatad kuidas vennike vehib tööd teha
17:33 07.05.2018
Kunnnn (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
Robot on ka väga õige soovitus, aga see ei sobi hästi kui aias on palju viljapuid või maapind konarlik. Muidu peab pidevalt õunu, oksi ja lehti eest ära koristama, murutraktoriga saab kõik peeneks lasta.
17:49 07.05.2018
Navara3000 (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
Kui oma õuele vastava roboti hinda uurisin, sain vastuseks 16k. Thanks but no thanks!
18:37 07.05.2018
... (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
pagulane teeb sul 16K eest 10a tööd.
21:23 07.05.2018
k... (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
Lammastest kui muruniidukitest niipalju, et nad ei jäta sul hoovi peal puutumata ainumatki elupuud ja dekoratiivmändi. Samas jätavad püsti mõned heinapuhmad, mis neile ei meeldi. Lillepeenardest võid ajakirjades pilte vaadata, lambasita kannad jalatsitega tuppa sisse, läheduses oleval teel sõitvast autost peavad nad iga hinnaga ette jõudma, et siis nina eest üle tee joosta... ja terve 100 pealine kari... on juhtunud ka et jäävad ümber auto ringiratast jooksma. Aiad neid ei pea- lendavad nagu varblased üle tara... Lõbu laialt...
22:11 14.05.2018
Willem0
Re: Murutraktor vs. raider
Ja asjaosaline ise arvab nüüd, mida? Käsimuruniidukist E260 -ni välja. Tegelikult on kogu tõsi siin igalühel. Lihtsalt algataja peab oma maastiku kujunduse olemasolust parema pildi andma ja asi ants. Palju põõsaid , õunapuid, kiviaed, kraavid, kallakud, siis veel hektarid suuruses mida vaja niita. Minu jaoks on määravad kaks asja, võimalikult võimas ja mis kõige hullem mitte üle 108 niidulaiusega. Seda lihtsal põhjusel. Kui niidetav maapind on naise poolt kauge kaarega maha istutatud igasugu segavad ilufaktoreid ja maapind ei ole kõige tasasem , siis selline valik jääkski.

Muudetud 14.5.18 22:16

22:15 14.05.2018
Willem0
Re: Murutraktor vs. raider
https://saemeister.ee/toode/stiga-tornado-7108-hws/
Noo midagi sellist. Ja seda juba rehvide pärast. Oli kunagi ja tegelikult on praegugi vana stiga Kohler mootoriga alles 16 hp aga , kuna maadeavastamiseg kulus niiduelement 10 aastaga taastamatuks siis ostsin uue Husqvarna TS 346 selle võimsama aga rehvid ei kannata mingit kriitikat ja ei mahu enam sellistest kohtadest nagu vana Stigaga mahtusin läbi. Kraavi põhjad sai ka niidetud, aga see 117 ei liigu seal mingi valemiga ja trimmeri tööd aina lisandub

Muudetud 14.5.18 22:31

13:33 02.03.2020
Proximees (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
Paar sõna murutniitjatest. Alustuseks kui on soov saada head kvaliteetset niidutulemust ja vähese vaevaga, et tehnika oleks aastaid vastupidav ja endalgi mugav sõita on ainult üks lahendus- 0 pöörderaadiusega niitja. Aga mitte kõik 0-pöörderaadiusega niidukid ei paku 100%-st rahuldust , seda teeb Toro kaubamärgi niitja. Kui pinda palju siis parim masin on TORO XS4850HD MyRide / 74866. Raideritest pakub enamvähem lahendust 4.seeria raiderid. Kui HQ rääkida siis kõik need traktorid ja raiderid k.a. 3.seeria omad on parajad mänguasjad. Jah väiksesse koduaeda isegi võiksid need sobida aga mitte enamat. Üldiselt võin pikalt pajatada ühe või teise masina plussidest-miinustest aga kui tahta kvaliteetset tõõriista siis Toro seda pakub. Muidugi on 0-pöörderaadiusegs masinal ka oli puuduseid, näiteks lumesahka neile keegi ei paku, peaks lse aretama, samuti harja, lumepuhurit neile ühendada ei saa. Samas järelveetavad asjad jällegi sobivad.
Nii, et jõudu külamees.
23:02 02.03.2020
qp (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
Mis muruniiduk sul see 1,7m laiune ka on. Sellega võid jalgpalliväljakut niita. Mitte maja ümber aias. See ei mahu kuuri uksest sissegi enam.
11:52 11.03.2020
Willem0
Re: Murutraktor vs. raider
Niiduki laius on 117cm mitte 1,7m. Loe süvenenumalt teksti.
21:22 11.03.2020
qp (registreerimata)
Re: Murutraktor vs. raider
Okei, süvenesin. "Laius: 133,1 cm (koos rohusuunajaga 168cm)"
No ainult 2 cm-ga eksisin, palun kergemat karistust...
20:53 28.03.2020
Willem0
Re: Murutraktor vs. raider
No vot. Aga selles probleem ongi et laidan seda laia ja võimast husqi varianti ja kiiiidan vana ja nüüd juba müüdud stiga varianti.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.