Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

TEEMA: AUTO MÜÜK VÄLISMAALASELE (LÄTLANE)

11:17 21.01.2020
heiti32
Auto müük välismaalasele (lätlane)
Tere!
On tekkinud huvi lätist minu müügi kuulutuse vastu. Härra tahab autot näha ja kui kõik OK siis pangaülekandega tasumine (ilmselt siis pangas).
Kas peale ostumüügi lepingu vormistamise on veel mingeid asju/tegevusi mida peks tegema või tähelepanelik olema?

Tänud ette!
13:19 21.01.2020
Kärss
Re: Auto müük välismaalasele (lätlane)
OM-lepingule peale ka kellaaeg ja seejärel teavitad ARK-i auto võõrandamisest, saab teha ka digitaalselt.
13:27 21.01.2020
ddig
Tahaks loota, et siinkohal on tegemist väikese naljanurgaga aga hiljutiste uudiste valguses, kus inimestelt on sadu tuhandeid eurosid välja petetud ei julge asjale nii optimistlikult läheneda :-)

Esimese asjana on ainult ostu-müügi lepinguga tehingu eelduseks usaldus ostja ja müüja vahel. On üsna tavapärane probleem, et ostja jätab auto registreerimise tegemata ning ühel hetkel võivad hakata tulema määramata suurusega (trahvi)nõuded erinevatest maailma nurkadest.
Ostja poolt vaadatuna on olnud juhuseid, kus müüja on pärast tehingut auto varastatuks kuulutanud või registrikande peatanud ning uus omanik ei saa autot arvele. Registrikande peatamine küll ei ole suur probleem EL-is aga varastatuks kuulutatud autoga võib asi üsna keeruliseks minna.

Teine ohtlik punkt on tasumine pangaülekandega. Siinkohal on kõige olulisem, et raha on reaalselt laekunud müüja kontole. Maksekorralduse koopia ei ole lahendus, sest makset on võimalik tagasi kutsuda, kui see ei ole saaja kontole jõudnud.

Ehk siis turvaline asjade käik (eriti välismaalase puhul) on selline, et tuleb vaatab auto üle, seejuures ei tohi mingil juhul hetkekski jätta ostjat-autot-süütevõtit-dokumente omapäi. Vormistate OM lepingu, ostja sooritab ülekande (euroopa makse laekub kindla arvu tundide jooksul, sõltuvalt makse tegemise hetkest). Makset oodates võite juba Maanteameti büroo suunas sõita. Makse laekumisel vormistate omanikuvahetuse ning sellega on müüja jaoks asi lõppenud.

Lihtne asjade käik on selline, et teete OM lepingu, ostja võtab auto ja teeb ülekande. Lähete laiali ning loodate parimat :- )

Kui siiski on väga suur soov lihtsamat teed minna, siis igal juhul tuleks makse laekumine enne võtmete ja dokumentide üleandmist ära oodata ning lepingusse lisada punkt, et ostja on kohustatud loetud päevade jooksul auto arvele võtma ning uuest reg.tunnistusest koopia saatma. Kui ta seda ei tee, siis koheselt peatad registrikande ning teed politseile avalduse.

Risk jääb igal juhul, sest isegi kui on tegemist üdini ausa inimesega, kes sõidab otse oma kodumaa MNT büroosse, siis teel sinna on auto endiselt müüja nimel ja juhtuda võib kõike.
Lepingud tuleks loomulikult alati teha kahes identses eksemplaris!
13:41 21.01.2020
ghjj (registreerimata)
Riskivaba on kohe arki ja raha sulas.
13:50 21.01.2020
Ds3ds2 (registreerimata)
Ise olnud sama teema ees. Protsess ise lihtne, lähed lätlasega maanteametisse kohale. Seal annad àra oma vanad numbrid ja lätlane vôtab transiidi numbrid. Teeb Eestis kindlustusseltsis 3 päevaks kindlustuse neile numbritele ja sôidab minema. Raha ülekanne lepige ise kokku kas sulas või pangas.
Meil oli teema muidugi selles, et lätlase ei saanud eesti swedbangas ülekannet sooritada ja vôttis masinast siis vàlja raha.
13:51 21.01.2020
maaks
Sulas on jah "kindla peale minek" - peab ainult vaatama, et kõik 200-sed enam-vähem ühes suuruses ja ühte tooni oleks :-)
18:20 21.01.2020
. (registreerimata)
Alustaks sellest, et mis rariteediga küll tegu, mida lätist või leedust ei saa. Kui tavaline hallmetallikdiisel, siis on küll kahtlane, miks peab selle eestist ostma. Aga kui raha on arvele laekunud, siis poogen. Maanteeametis teed eesti registrist kustutamise ja kogu kaalikas.
18:42 21.01.2020
Mille poolest erineb lätlane (registreerimata)
Siinsest mittekodanukust?????
22:23 21.01.2020
Kärss
Miks... ei maksa üle mõelda. Mõnikord lihtsalt on nii. Mul oli kah kunagi üks ostja UK-st, keda pidasin libaostjaks ja olin nõus suhtlema vaid telefonitsi ja lubasin broneerida auto vaid nii kauaks, kui ta siia lendab ja siis sularahas (ligi 10K!) arveldab. Täpselt nii läkski ja tal oli ka oma põhjus olemas, miks ta siiski vasakpoolse rooliga ja just konkreetset autot soovis (eriline polnud mitte auto, vaid lisavarustus). Müünud samamoodi nii Venemaalt helistanud venelasele kui ka Ukrainast helistanud ukrainlasele - need kõik on erandid, mis kinnitavad reeglit, et tegemist võib olla pigem mingi pettusega:)
Tahad teada miks, küsi otse.

Müüja seisukohalt on olulised kaks asja: veenduda, et ikka päriselt raha kätte saad ja et ARKis see ostumüügitoiming lõpuni oleks viidud.
- vahet pole kas pangas või sularaha, veendu et on õige raha ja Sinu käes. Sularaha puhul, eriti kui suurem summa ja ostja veidi kahtlane, oleme läinud koos panka (kus kontrollitakse raha üle) ja selle omale arvele pannud.
- selle viimase puhul on oluline just müüja käitumine, sest Eestist läheb massiliselt autosid nt Venemaale Ivan Ivanovide nimele, mis on ilmselged võltsingud ja ei tea kunagi, mis neist edasi saab või mida nendega seal (Eesti numbrid ja dok-id) tehakse. ARK-is ei ole vaja seda võõrandamisteadet küll kohe vormistada ja kui OM-lepingul on kellaaeg peal, saad ka hiljem vaidlustada kiiruskaamera trahvid (kuna trahvid lähevad omanikule ja EL-s määratleb omandisuhte ka lihtkirjalik leping, ARK peab vaid arvet lepingute kohta, mitte ei määratle omandisuhet). Las igaüks otsustab ise, kas ta vormistab võõrandamisteate enne auto üleandmist (st enne võimaliku kaameratrahvi kellaaega) või tegeleb probleemide ilmnemisel sellega alles tagantjärele. Kui tehingu kellaaeg on lepingul, jääb müüja alati õigeks, aga on seda jama vaja?

Auto varastatuks kuulutamisega peale OM-lepingu sõlmimist on võimalik omale kah nii suur jama kaela tõmmata, et seda kellelegi ei soovita - kui vargust pole toimunud, on see ka täiesti mõttetu liigutus ega anna mingeid eeliseid esitatud võõrandamise teate ees. Ei ole ka kuulnud kunagi jamadest, kuidas korrektselt vormistatud/registreeritud OM-lepingu puhul oleks tekkinud jamasid, mis nt ostjalt transiitnumbrite võtmise nõudmisega oleks olemata olnud, aga kui kellelgi selliseid jamasid on siiski olnud, siis see siin just õige koht, kus neist rääkida.
22:52 21.01.2020
Küsimus rahvale (registreerimata)
Kui Eestis elab 160000 välismaalase passiga välismaalast ja 86000 vene kodanikku. Kas lähete alati arki ja vaatate et ostja votaks transiitnumbrid. Kas mul pole mitte suva sest lepinguga saan auto enda nimelt maha. Müüja ei pea olema detektiiv.
23:30 21.01.2020
fhft (registreerimata)
Kui on suva, siis lase käia. Leping võib laagerdada päevi, nädalaid kuskil sahtlipõhjas, auto on sinu nimel ja sulle tulevad jamad- musta stsenaariumi korral trahvid, bensiinivargus bensukast, keegi aetakse alla jne. Kui tahad rahulikult magada, siis arkis lõplikult vormistada.
01:13 22.01.2020
looder23
Ark-i kügelema on aega minna, aga ostu-müügi lepingut pole aega arki viia, et vormistada võõrandamise teade. Nagu kärss ütles, lepingule ka kellaaeg. Võõrandsmisteate saad teha neti teel ja kasvõi mobiiltelefoni vahendusel. Te ju kirjutate lepingule ostja andmed ka. Loomulikult kui müüte tühja lepinguplanketiga, siis võib oodata küll igast jama.
08:12 22.01.2020
Küsimus rahvale (registreerimata)
Ega leping ei pea olema eesti keeles või mõnes EL riigikeeles?
Kuidas suhtub ARK tööja kui ta ei saa aru serbia keelest või kreeka tähtedest.
08:24 22.01.2020
heiti32
Kui kellegil on mure, et pealkirjas on üks kindel rahvus siis see oli lihtsalt konkreetse juhtumi kirjelduseks. Mul ei ole midagi ühegi rahvuse vastu, olgu või...
Püüdsin aru saada, midamoodi protsess käib ja sain nõuannet, tänud!
10:45 22.01.2020
minule jäi igatahes küll segas (registreerimata)
Miks minna ARKi nt lätlasega, kui ka naabrimees võib olla samuti soome alaline elanik või viia auto Rootsi või Türki. Kui mistahes keelse lepinguga (gruusia tähestik) saab auto ise enda nimelt maha võtta, siis milleks siin hurjutatakse mind trahvinõuetega välismaalt.
Lisajuhtum, kui ostja soovib 5 päeva jooksul enda nimele registreerida, aga mina teatan enda võõrandamisest kohe! Kas auto on siis liikluses illegaalselt?
Mina sain nii aru et läti ostja sõidab eesti numbritega lätti ja vormistab seal ümber. Müüjat ei tohi see mõjutada kas lätlane jätkab auto kasutamist eestis, viib kodumaale või mujale.
11:04 22.01.2020
ddig
Lepingutega saab ennast loomulikult ära kaitsta ning sinna tulekski kõik oluline kirja panna. Lepinguid on vaja selleks, et teada kuidas käituda kui asi ventilaatorisse lendab. Kui kõik on hästi, siis pole vaja ka lepingut üle lugeda.

Lepingu olemasolu aga ei välista kõikvõimalike sekelduste klaarimise vajadust.

Rahvusvaheline leping peaks olema ingliskeelne.

Muudetud 22.1.20 11:05

11:32 22.01.2020
Kärss
Kusjuures ka mulle on jäänud mulje, et ARKisse võib ilmuda ükskõik mis keelse lepinguga. Ka siis, kui nad aru ei saa, kuid auto andmed on olemas, noogutavad nad viisakalt ja arhiveerivad ära. Kahtlustan, et põhjus ongi selles, mida enne mainisin, et ARK ei tegele mitte omandisuhte määratlemisega, vaid peab registrit füüsiliste ja juriidiliste isikute vahel sõlmitud lepingute kohta. St kui nad midagi valesti on teinud, ei kaasne sellega nende jaoks midagi muud, kui et tuleb registris andmed õigeks muuta, kuid tegelik omandisuhe sellest ei muutu, kuna see on seotud lepinguga, millest MÕLEMAD LEPINGU OSAPOOLED peavad aru saama. Mitte nemad (kõigest registripidajad).
11:43 22.01.2020
Loo moraal (registreerimata)
Kärsalt ammendav vastus. Alati ARKi, vahet pole kas eestlane , eesti välismaalane , välismaa eestlane.
11:52 22.01.2020
Küsimuse viimane lihv (registreerimata)
Andke palun andeks, kuid pole olemas rumalaid küsimusi.

Kui lätlane sõidab ära lepinguga ja minu eesti numbriga. Ja mina teatan Arkile sama päeva õhtul et olen auto võõrandanud.
Kui see lätlane (võib elada ja töötada ka eestis) saab leedus kiiruskaamera trahvi siis eesti ARK ei saa anda andmeid et mina olen omanik. Ark, ehkki on vormistamata, teab, et mina pole omanik.

ja teema algatajale. Olen veendunud et lõviosa lepingutest importautodel on saksakeelsed. 90ndatel import autodest ligi 100%.
12:14 22.01.2020
Ise küsisin, nüüd vastan (registreerimata)
Et asjast aru saada helistasin Maanteeameti infotelefonile ja sain vastuse.
Kõige parem oleks ostjal võtta transiitnumbrid, kuid seda ei pea tegema. Ostja võib sõita ungarisse või serbiasse-pole probleemi.
Kui teatad võõrandamisest-sellest hetkest ühtegi trahvi sa ei saa ega pea hakkama lepinguga oma õigust tõestama.
Kui EL riigis võetakse arvele, kustub auto siin registrist.
Kui Sinu numbritega sõidetakse Venemaale, Türki, jääb auto seni ajutiselt arvele. Kui siin pole kaks aastat käinud auto ülevaatusel ja kindlustatud, kustub auto registrist lõplikult.

Seega ostu-müügilepinguga müües pole vaja karta parkimistrahve jne kui vaid teatad võõrandamisest lähimal ajal. Välismaa parkimiskontrolörile ei ütle minu nimi tehnopassis mitte midagi.
22:51 22.01.2020
kupu_3 (registreerimata)
"Kui siin pole kaks aastat käinud auto ülevaatusel ja kindlustatud, kustub auto registrist lõplikult." - Niiet osadeks lammutatud minu vana auto võib 2 aasta pärast rahulikult mu kodu muru peal edasi seista kartmata sundkindlustust?
23:33 22.01.2020
O. (registreerimata)
"Lepingu olemasolu aga ei välista kõikvõimalike sekelduste klaarimise vajadust."

Ja samas ei garanteeri ükski leping, olgu kasvõi notari juures kinnitatud, sulle hiljem kohtus võitu! Nähtud küll ja enamgi neid, kes arvavad, et kui leping tehtud, siis tulgu või maavärin, olen kaitstud. Naiivitarid olete oma lepingute ja garantiide peale lootjad!!!
05:54 23.01.2020
. (registreerimata)
Niisama lambist ei kustu meie registrist ükski auto. Pole mõtet eksitavat infot levitada.
09:18 23.01.2020
looder23
No on ikka erilised juhmid, loetust aru ei saada. Kui teatad võõrandamisest, siis kahe aasta möödumisest kustutatakse registrist, kui pole arvele võetud uue omaniku poolt. Kui niisama jääb seisma, ei kustu. Just vaatasin, omal 3 sõidukit nimistust kadunud. Müüdud lepinguga/arvega. Veokid läksid Aafrikasse, tegin müügiarve alusel võõrandamisest teatamise. Sõiduauto läks Eesti ehitajale soome. Kokkulepe oli, et registreerib 2 kuu pärast oma nimele. Panin kellaaja ka peale. 3 kuu pärast tuli kindlustuse pakkumus. Auto oli ümber registreerimata. Käisin tiiru arki-st läbi, tegin teatamise. Kõigil neil sõidukitel on märge, registrikanne peatatud. Need olid juba ammu. Ei tea millal see seadus vastu võeti, aga kande peatamised on tehtud 01.10.2014. Seega kehtib juba hea mitu aastat.

Kui nüüd O. veel kirjutaks ka, et miks peaks kohtusse üldse sattuma kui mul on võõrandamisest teatatud? Arkil on ju uue omaniku andmed olemas ning sinu andmeid, selle sõidukiga seoses ei edastata. Olgu need siis parkimise trahvid, kaameratrahvid või liiklusõnnetused.
11:41 23.01.2020
Ise vastan (registreerimata)
Seetõttu on ka raske aru saada kirjutisest "Oma numbriga müüb Saksamaal autot ainult poolearuline".
Eeldan et riikide seadused on sarnased. Peale võõrandamisest teatamist , olgu passis nimeks Adolf või Günter, too inimene enam trahve ega nõudeid ei saa.
Ostjal oleks lihtsam hakata kohe kodu poole sõitma. Ilmselt levivad seal vanad müüdid.

Erandiks on Prantsusmaa kus riigipiiri tohib ületada transiitnumbriga uus omanik. Keegi ei keela Prantsusmaal sõita. Keegi ei keela ka Saksamaal sõita. Aga saksa-prantsuse piiri ei tohi ületada. Piirivalvet aga pole.

Oma küsimustele sain vastused telefonilt 6201200.

12:07 23.01.2020
Oli juhus (registreerimata)
Lätlane vaatas auto üle, sobis. Läksime ark-i, seal oli järjekord, ei viitsinud oodata. Lugesime sealsamas raha üle, täitsime kaks ostu-müügi lepingut, kuhu läks ka kellaaeg ja head aega. Igaks juhuks tegin lätlase dokumendist pildi ka leping taustaks. Kõik.
12:51 23.01.2020
cvcf (registreerimata)
Huvi pärast, et mis auto oli?
15:51 23.01.2020
stammer (registreerimata)
Huvi pärast, palju raha said?

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.