Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

TEEMA: NAAST VÕI LAMELL?

18:44 06.02.2020
korviga emm (registreerimata)
Re: Naast või lamell?
Naelakasutajad on oma arusaamisega lihtsalt konservikarbis kinni. Kogu argumentatsioon on see, et hommikul oli jää. Ja kui oligi, mis siis? Kui sõita ei oska, siis ei päästa see nael ka. Või tõesti on koguaeg nii kiire, et pidurdusteekonnad meetri täpsusega välja mõõdetud? Jah, on mõned olud, kus õige lamellliga võib minna meeter või paar rohkem pidurdamiseks. Kuhu nii kiire on siis? Või kui tõesti on, siis ärka hommikul 3 minutit varem ja sõida selle arvelt vaiksemalt terve päev. Kaua te riivite seda asfalti ja tekitate müra. Endal ei ole selle müra sees ebamugav sõita? Sattusin hiljuti tuttava naelrehvidega autos tagaistmel tunnise sõidu tegema. Mul hakkas pea kumisema sellest lärmist. Samas selge on ka see, et ega igaüks ei õpigi autoga sõitmist mitte kunagi ära. Need las ostavad siisi naela, aga rehvi hind peaks olema minimaalselt 3x. Enne, kui oma osakamtust ning saamatust suure rahakotiga kinni ei pea maksma, midagi paremuse suunas kahjuks ka ei muutu.
18:54 06.02.2020
63amg (registreerimata)
tundub nii,et naelameestel on pidevalt jääd igalpool.lamellimeestel pole kunagi jääd ja nad saavadki sellepärast hakkama
19:23 06.02.2020
Kunnnn (registreerimata)
Elan maal ja üle kümne aasta pole lamellidega sõites kordagi naaste igatsenud.
Ka täna hommikul olid teed lausjääs, pidamisega polnud mingeid probleeme.
Aa õige, naastumehed olid jää eelnevalt ära karestanud, sellepärast polnudki vist libe.
00:09 07.02.2020
Julgen arvata (registreerimata)
Arvan, et see vaidlus siin on üks maailma arulagedamaid.
Ärge kaklema hakake, see oleks veelgi rumalam tegu.
07:14 07.02.2020
Pisihuvi, (registreerimata)
et mis autoga korviemmi tuttav sõidab? Äkki trabant, siis muidugi! Sõidan ka naeltega, aga minu autosse sisse küll mingit naelamüra ei tule.
08:17 07.02.2020
Kunnnn (registreerimata)
Naelte müra ei tule autosse siis, kui naelad on juba kulunud.
08:28 07.02.2020
n. (registreerimata)
Ma võrdleks lamellimehi veganitega. Tulihigelisus (et ainult neil on õigus) ja argumendid täpselt samast kategooriast. Sellistega pole mingit mõtet vaielda, need saavad sellest ainult hoogu juurde.
11:35 07.02.2020
maaks
Lamellikunnide pärast ei maksa muretseda, nad maksavad oma valiku ise kinni. Lamell tuleb 2x kallim kui naast: hea lamell kestab 2 hooaega (pärast seda on tegu sisuliselt suverehviga), hea naast 4 või isegi 5(novembrii lõpp alla ja märtsi algus ära), maksvad aga samapalju (TOP 3-s olevad). Lisaks rahalisele kulule on toorme kulu (=mõju loodusele, energiakasutus jms) samuti 2x suurem.
Ma pigem muretseks nende kogenematute pärast, kes asjast ja sõitmisest midagi ei jaga ja oma esimese rehvivaliku internetist leitud info põhjal teevad ja arvavad, et lamellkummid ongi talverehvid, aga pärast selgub, et tegu on mustast kummist rõngastega :-)
Aga pole halba heata: naastudega sõitjatel on õhk samuti puhtam nende lamellikunnide pärast :-)
Samas ma ei saa aru, miks teisi segab müra MINU autos (mis pole teglikult märkimisväärne, Toyota/ Mazda)? See peaks lamellikuni autosse jõudma ainult sel lühikesel hetkel kui temast maanteel mööda sõidetakse (sest lamelliga saab igal pool sõita, aga naastuga SÕIDETAKSE igal pool) :-) :-)
Ilusat saabuvat nädalavahetust!
13:10 07.02.2020
To maaks (registreerimata)
Sa mõõdad rehvi puhul ainult mustri ära ja kui üle 3mm siis kannatab sõita küll? Neljandal-viiendal hooajal peab sul naast veel kehvemini kui suvekas.
14:34 07.02.2020
Taadukas (registreerimata)
Ainult need kelle mütsi alune ümarorgan ka aju sisaldab, saavad aru, et talverehv on naastrehv.
14:41 07.02.2020
63amg (registreerimata)
kui talve pole ja sõidad puhtal asfaldil naeltega juba viiendat kuud ,siis pole kupli all küll kõik korras
15:12 07.02.2020
maaks
IRW, nagu (sipelga)pesasse oleks kusnud - kõik lamellikunnid kohe tagajalgadel :-)
"Sa mõõdad rehvi puhul ainult mustri ära ja kui üle 3mm siis kannatab sõita küll? Neljandal-viiendal hooajal peab sul naast veel kehvemini kui suvekas."
Ei mõõda mustrit - seda on >6...8mm, ilma mõõtmatagi näha. Peab paremini kui 2+ aastane lamell :-)
Naastrehvidega sõitmise aeg on seadusesse sisse kirjutatud, ega mina seda ise välja pole mõelnud: minimaalselt 1. detsember kuni 1. märts @63amg
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/krimi/fotod-kaubikuju
ht-keeras-libedal-teel-masina-katuse-peale?id=88865693

Muudetud 7.2.20 15:17

15:15 07.02.2020
ddig
Korduvalt on mainitud naastrehvide poolt tekitatavat müra ning olen täitsa nõus, et see autost seest lähtudes pigem ei ole probleem. Küll aga on see häiriv tänaval jalgsi liikudes ning veidi liialdades võib öelda ka, et mida kallim auto, seda hullem lärm. Ehk siis mida laiem (naast)rehv seda hullem müra.
Mõõtmisi loomulikult teinud ei ole aga kui mööduvad naastrehvidega Toyota Corolla, Ford Mondeo, Audi A6 ja BMW X5, siis viimased kaks kõlavad teistega võrreldes nagu oleks rattalaagrid tühjaks jooksnud - rehvid muidugi silmnähtavalt laiemad.

Täiendav mürareostus on naastudega igal juhul olemas aga mõjutab peamiselt teede läheduses toimetavaid inimesi, mitte nii väga autos olijaid.
15:46 07.02.2020
vanaisa piigo (registreerimata)
Need, kes sõita ei oska, kasutavad naelarehve. Ainult ketid on veel saamatumatele. Või roomikud.
16:26 07.02.2020
tublimiis
Lihtsalt küsin naastumeeste kallal kiibitsejatelt, et kui autoomanik on nt. 2-3 aastat tagasi ostnud oma autole korralikud naastrehvid, sest eriti maapiirkondades on teeolud sageli keerulised, kas ta peaks teie südamerahuks need naastud minema viskama või võib edasi kasutada. Üleüldse arumaeitaipa, mis peaks see, milliste rehvidega keegi talvel sõidab, kellegi taguotsa torkima!?
18:21 07.02.2020
Sull12
Eks see on nagu kõige muugagi, MINA teen õieti
Näiteid siit foorumist:
Mina sõidan lamelliga. Sina: vale, naelaga peab
Mina ostan "budget" rehvid. Sina: lollakas, testivõitjaid peab
Mina sõidan Toyotaga. Sina: vale, Audi on ainuke auto
Mina sõidan diisliga. Sina: vale, elektriga peab
Mina hääletan partei X poolt. Sina: lollakas, hoopis Y poolt hääletavad õiged

Jne jne jne

Igaüks kaitseb oma seisukohta ja ei saa öelda, et kellelgi on lõpuni õigus või eksib.
Sama vaidlus käib ka teistes riikides, kus nael lisaks lamellile lubatud ja ei ole ka nemad selgeks vaielnud
19:03 07.02.2020
stammer (registreerimata)
to tublimees: torgivad just paadunud lamellimehed, sest nad kohe ei saa rahulikult kapis olla. Mul on ühel autol lamellid (aastaringselt) ja teisel naastud all. Kuigi linnas(loomulikult Tallinnas!) sõites oleks saanud tänase päevani edukalt suverehvidega sõidetud. Tulin just sõidust ja vastik lumi sajab maha. Naelad olid abiks, sest väiksematel tänavatel on kerge lumevaiba all kiilasjää. Nägin ka mõnda "spetsialisti" uisutamas, kes ei saanud ei edasi ega tagasi - ilmselt olid lamellimehed.
19:37 07.02.2020
looder23
Lamellimeestele südamerahustuseks võin öelda, et olude sunnil kruvisin ühele autole lamellid alla. Eks järgmine hooaeg vaatab, kummad ma talle alla uuesti kruvin. Kaasatud saanud sõita ainult 2 poolikut hooaega. Arvata võib, et naastud.
11:56 08.02.2020
63amg (registreerimata)
küsimus pole,kes millega sõidab,vaid selles,et naelrehv reostab! nii kui asfalt kuivab,et tolm üleval,nagu sõidaks kruusatee peal.järvevanal,kui juhtub veokas sõitma teisel rajal,siis hakkab probleeme tekkima juba nähtavusega.
12:54 08.02.2020
Aahahh, (registreerimata)
panen siis ka panijate seas, see tolm on ju kiiresti kuluvate lamellide puru!
13:23 08.02.2020
Navara3000 (registreerimata)
Ja millegipärast tekitavad need naelad just tolmu miinuses ilmadega kui kloriide pannakse
18:52 08.02.2020
palun-sisesta-genimi (registreerimata)
Siin foorumis ei ole ju inimesi. 20 inimest siia-sinna, see, millega nad sõidavad, see ei tähenda suurt midagi.
Iseenesest on suht raske vaadata neid naelu, millega freesitakse puhast asfalti. Südalinnas. Või 110-ga sõites (Pärnu mnt Tallinna ääre all on selline) - naeltega, asfaldil - selle kiirusega need naelad ei suuda peatada ei suuda suundagi hoida - seda aru lihtsalt tõesti ei tundu olevat.
Et palju neid kõrvalteid siis sõita tuleb, et hirm sunnib naela alla panema?
Kui mitu minutit siis kokku sai hoitud, et kõrvaltänaval 60 asemel 30-ga sõidetud?
Põhimõtteliselt näib, et naelrehvi-usku inimesel on mitmeid sarnaseid omadusi. Kõige esimene on see, et ta ei mõtle. Ja siis teiseks - kuna ta ei mõtle, siis tal on kogu aeg kuhugile kiire. Aga kuna ta ei mõtle, siis ta ei suuda arvutada, palju ta kaotab.
22:25 08.02.2020
serbohorvaadi naer (registreerimata)
imelik jutt siin.,mis naelad kui jääd ega lundki enam pole?? krdi lumehelbed siin koos. te suvel ei taha äkki naelaga sõita? lambad...
22:53 08.02.2020
To aah (registreerimata)
Palun kaalu ära uued ja kulunud lamellid, vahe on ehk 2kg. Naastrehv tõmbab üles 3-5kg asfalti iga 100km kohta.
23:27 08.02.2020
looder23
Kui naastrehv tõmbaks üles 3-5 kilo asfalti 100km, siis peaksime igal aastal uue teekatte paigaldama.
08:05 09.02.2020
tototo (registreerimata)
"Naastrehv tõmbab üles 3-5kg asfalti iga 100km kohta". See on tõesti tase, ehk teisiti, kus ei ole, sealt pole midagi võtta!
08:12 12.02.2020
Lihtsalt, (registreerimata)
täna oli meil maapiirkonnas nö. vägalibedust omajagu! Pilt, lamellikad jäid naelakatele (mulle) jalgu, aga kui sõita osata, saab tasakesi veeredes nendega kohale ka.
12:08 12.02.2020
uudiseid Tartust (registreerimata)
"Naastrehvid tekitavad tervisele ohtlikku tolmu ning kulutavad teekatet, mille taastamiseks läheb omajagu raha. Seepärast tegi Tartu linnavolikogu majanduskomisjon jaanuaris linnavalitsusele ettepaneku kaaluda, kas oleks põhjendatud pöörduda riigi poole soovitusega naastrehvid Eestis keelustada.'

https://tartu.postimees.ee/6897592/lumeta-talv-toi-taas-paev
akorrale-naastrehvide-keelustamise
12:31 12.02.2020
maaks
Kui päevakorda kerkib "tervisele ohtlike" tegevuste lõpetamine, siis tuleks alustada suitsetamisest!
Aga mis ma ikka oskan öelda - heade mõtete linnlastel on lähiminevikust kogemus olemas kuidas millegi vastu võidelda - võõbaku plakatid uute kirjadega üle ja kõik tänavatele tagasi.
12:54 12.02.2020
Väikepoiss (registreerimata)
Tartlased on päris lolliks läinud vist. ÜHE talve põhjal hakkavad kogu riigis nõudma naastude keelustamist? Ise olen ka pigem lamellipooldaja, aga täiesti mõistan naastude ostjaid ja ausalt, kui elaks ise maakohas, siis ilmselt eelistaks ka neid. Tartukana aga ei näe linnas-trassil naastudel pointi, sestap ka lamelli pooldan. Naljakas on väide, et rööpad on naastude tekitatud- mis ajast linnaliinibussid naaste kasutavad? Pikirööpaid põhjustavad ikkagi sool, mis muudab asfaldi rabedaks, kehv aluspõhi ning raske ühistransport ning veokid. Okei, märgid kuluvad, aga neid ei saa ka ainuüksi naastude süüks ajada- need kuluvad ka suverehvidega sõites, see on paratamatu.
Mis puutub tervistkahjustavasse tolmu, siis mingi tõde seal muidugi on. Samas tuleks üle vaadata ka sõidukite ülevaatuse normid vist? Sest teinekord mõni buss-kaubik-auto ees sõidab, on selline must lont tagant väljas, et midagi tervislikku sealt küll ei tule.
Igatahes, võiks natukene mõelda enne lollide avalduste tegemist- jah sel aastal pole lund ja on soe (mis ei tähenda, et libedust poleks- on olnud küll ja veel), kuid vaadata tuleks, kus meie riik asub. Selles kliimavöötmes võib täna olla +6, aga homme võib olla vabalt -10 ja lumi maas. Ja sellises olustikus on debiilne üleriigiliselt naastud keelustada.
13:15 12.02.2020
johaidiidaiiaa (registreerimata)
Fakt on see, et viimased talved on meil suht pehmed olnud ja ega vist paremaks ei lähe. See aasta siis enamus kuud on naelte mehed ilma asjata asfaltit ja sellel olevat märgistust lahti krõbistanud. Just see mõnus krõbina heli lisaks muule annab ju märku, et need otseselt kulutavad seda kõike. Sama hästi võiks siis ju naeltega aasta läbi õita aga mingil põhjusel lubatakse ainult lamelliga seda teha.
Igatahes ma ei saa aru, kas tõesti mõni inimene ilma naelata sõita enam ei oska.
13:44 12.02.2020
Väikepoiss (registreerimata)
Ajalool on loll komme end korrata. On neid pehmeid ja lumevaeseid talvesid ennegi olnud, vanaisa rääkis, et 50-ndatel oli paar aastat jutti samasugused talved. Ja siis tulid korralikud burgaad, poolemeetrise lume ja -20...-30 külmaga.
Asi pole selles, kas keegi oskab või ei oska sõita naastuta- teatud oludes ei ole lamellist lihtsalt tolku. Aga seda ongi väga raske seletada ära, kui inimesel endal pole olnud kogemust. Näide: märts, külatee. Kinnitallatud lumi. Tuleb sula, öösel läheb külmaks. Päeval sula ja tekib vesi teele. Selline olustik on selline, kus lamelli kasutegur on nullilähedane, sest see kinnitallatud lumi (jää) koos veega on ülilibe ning minu kogemustel lamelliga tuleb olla üliettevaatlik, kuid on juhtunud, kus ka ettevaatlikkus ei aita ja lihtsalt on vaja füüsilist pidamist, mida naast pakub.
13:55 12.02.2020
to väikepoiss (registreerimata)
Ma küsiks siis nii, et palju neid külateel rallitajaid on, kes kiilasjääga ei suuda mõned kilomeetrid lamelliga näitkeks 30km/h sõita? Selline tunne, et nagu terve Eesti sõidaks ainult mööda kõrvalteid (jommis peaga äkki tõesti?). Tegelikkuses elavad suuremates linnades ja nende lähiümbruses pakun 95% inimestest vast, kus ikkagi pole selliseid äärmuslikke tee olusid.
Lisaks on ju autodele tulnud igasugused kellad ja viled ka peale, mis ikkagi aitvad vähe kehvemates oludes. Huvitav ongi tegelt vaadata, et näiteks Tallinnas väga paljudel 4WD masinatel on korralikud naelad all...et nagu miks? Enda Jaapanlasest 4WD masinaga olen väga libedaga Pärnusse kulgenud lamellid all ja no ei tundunud üldse , et elu ohus kuidagi oleks norm kiiruste juures.
14:09 12.02.2020
VL (registreerimata)
@Väikepoiss
Mul tuleb juba 15 aastat igapäevaselt, 10km sellist külateed talviti lamelliga sõidetud ja pole erilist häda, saab ju rahulikumalt ja sujuvamalt need mõned päevad aastas liikuda.
16:51 12.02.2020
... (registreerimata)
purgaa, burgaa, burgeen, purgeen
18:02 12.02.2020
63amg (registreerimata)
kui tulevad millalgil korralikud talved korraliku lumega,siis pole ju ikkagi mingit eelist naeltel.lamell rapsib lumes paremini.naela ainuke eelis on jää.kas tõesti on vaja nui neljaks sõita 90-ga naeltega,kui tegelikult saaks rahulikult 80-ga sõites ka suvekatega hakkama
18:35 12.02.2020
... (registreerimata)
"Ma küsiks siis nii, et palju neid külateel rallitajaid on, kes kiilasjääga ei suuda mõned kilomeetrid lamelliga"

Sama absurdseid näiteid on küllalt juba toodud, nagu milleks kärukonksu vaja, kui enamus ei vea haagist järgi jne, jne.
Aga sellepeale ei mõelda, et VAJADUSEL on see tühimik täidetud, kui vaja peaks minema, sest tema autol on see ja see juba olemas.
Sama kehtib ka lamell/naastu/ vaidlemistel. Mul ei pruugi üldse vaja sõita mööda kiilakaid metsavaheteid, kuid kui peaks vajadus tekkima, siis ei pea liigselt põdema, et mis nüüd saab, pean selle vahemaa 30km/h laskma, enese ja teiste turvalisust silmas pidades.
19:13 12.02.2020
VL (registreerimata)
Päris suvekatega siiski ei saa. Olen põlvkond, kes sõitis nõukaajal ühe jooksuga aasta läbi, kuid siis olid rehvid kummist, mitte plastikust. Tänaste suvekatega on lörtsiga tõesti 30 km/h maanteel.
19:16 15.02.2020
---lisa-pilte--- (registreerimata)
mis vajadusest ikkagi rääkida?
Soomes oli mõni nädal tagasi selline poolsula mõnisada kilomeetrit Helsinkist. Välja sõitsid nii naeltega kui ka naelteta, sest pudru peal ei ole naeltest kasu.
Kiilaka peal sama lugu, ka naeltega sõidad välja, nendega lihtsalt käib kogu protsess väga ootamatult, sest mingi hetkeni peab ju küll.
Seda, kuidas autod teelt ära vajuvad, olen näinud küll, aga neil autodel on siis all olnud suht kulunud talverehvid või aastaringsed (veoautod).

Jah, neil, kes elavad päriselt 5..10 kilomeetrit trassis Võrust Haanja poole või Pandiverest Narva poole, neil on tõesti naela vaja, ei vaidle, sest muidu jääb elu väga aeglaseks.
Aga olgem ausad, see, kuidas talv läbi linnades naeltega asfalti freesitakse, see on juba pederastia valdkonda kalduv tegevus. Tallinnas näiteks on põhitänavad kõik lume- ja jäävabad aastaid olnud ja kõrvaltänavatel ei peakski erilist rallisporti tegema, seal elavad inimesed.
13:03 16.02.2020
To ... (registreerimata)
Kärukonksu näide tegi küll nalja...seda siis naastu/lamelli võrdlusesse tuua on küll kohatu. Kas kärukonks autol kulutab teid? Lisas, et igaks juhuks naela all hoida, et äkki juhtub, et satud korra sellisele teele ja siis 99,9% ajast freesid asfaltit lihtsalt?
Ps. Keegi ei käse kehval teel 30km/h sõita...sellisel kiirusel saab juba suvekaga sõita. Kiiruse näide lihtsalt juhuslik.
11:51 täna
maaks
5km enne seda kohta ei olnud võib-olla libe, 5km pärast seda kohta võis kah mitte libe olla, aga vot sellel konkreetsel kohal …
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/krimi/fotod-vaike-maa
rja-vallas-juhtus-libedal-teel-kaks-liiklusonnetust?id=88930
217

Võite omad "keskmised teeolud" sisse soolata, äärmused on need, mis su rahakoti (ja tihti ka tervise) kallale kipuvad.
13:49 täna
VL (registreerimata)
@maaks.
See on pigem see olukord , kus "lamellikad jäid naelakale jalgu" (*Lihtsalt, (registreerimata) 08:12 12.02.2020)
Nael ei hoia maanteekiirusel mingit ootamatust ära, kui seda ennetada ei osata.
15:15 täna
looder23
Täiesti vabalt hoiab naast ootamatused ära, kui naast seda ootamatust üldse ei lase tekkidagi.

Pealegi, on naastu turvisemuster sügavam kui lamellil, seega juhib see lund, lörtsi, loppa ja muud sodi paremini ratta alt ära.
15:31 täna
Kunnnn (registreerimata)
Miks siis naelamees õnnetuse põhjustas?
No näiteks sellepärast, et naelad kuluvad aeglasemalt ja inimesed arvavad, et niikaua kui veel mõned naelad sees, siis on pidamine ülihea. Mis sest, et rehvid juba üle kümne aasta vanad.
Sellisel teel pole muidugi naeltest nagunii mingit kasu.
17:35 täna
looder23
Kus sa seda naastrehvi seal süüdlasel tuvastasid? Ei paistnud küll naastu all olevat, aga mulle jäi silma justkui paremal esirattal kaks puuduvat rattapolti. Pildi kvaliteet na kehv, et ei ole päris kindel ka. Vähemalt läbi telefoni vaadatuna küll tundub nii.
19:03 täna
Kunnnn (registreerimata)
Sellel jeebil on all cooper discoverer naastud. Üsna kindlasti vähemalt 10 aastat vanad...
20:51 täna
63amg (registreerimata)
uskumatu ebaõnn,kui terve 24 tunni jooksul liikleb sel teel ainult üks auto ja ta vaeseke ei suutnud masinat teel hoida.
22:49 täna
VL (registreerimata)
Sel ei olnud ebaõnn, vaid ühel naastumehel oli vaja teha elutähtis möödasõit, sest naastudega ei pea ju mõtlema eriti.

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.