Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

TEEMA: KÕLARI KASTID.. (KUIDAS TARGALT KÜSIDA?)

20:48 05.06.2003
Martiini (registreerimata)
Kõlari kastid.. (kuidas targalt küsida?)
Tahan ise 90W-sele bassikale proovida kasti teha. Äkki keegi teab öelda kust kohast saab nende kastide mahtuvust teada?? Noh, et kui suur kast teha?

Muudetud 24.9.06 13:36

23:43 05.06.2003
Re: Kõlari kastid..
Siis tahaks veel teada, et kas S90-se bassikõlarile on üldse vaja õhutoru?? Mul millegipärast selline tunne, et tal pole rõhku s..gi..
00:39 06.06.2003
kiwlow (registreerimata)
Nu kui amatöör oled siis pole mõtet teha nn bassiauke (ära mõista mind valesti) Aga bassiaukude tegemine pole lihtsalt augu lõikamine ja ega need kõlarid teabmis võimusega ole .. Muidugi minu järgmine väide ei ole 100% õige aga noh..... kes seda kuidas võtab... et mida suurem kast seda parem bass...Nu võid ju ise järgi kah proovida.... tee algul kõlarisuurune kast ja pärast mingi 40 liitrine .... vaatas kas kuuled/tunnetad vahet.....
11:26 06.06.2003
Ints (registreerimata)
Et asi annaks õige tulemuse,ei saa teha kasti väga umbkaudsete mõõtmetega.Kasti suurus sõltub konkreetse valjuhääldi ehk elemendi parameetritest (90W iseenesest ei ütle mitte midagi).Samuti on oluline,millist tüüpi muusikat sa põhiliselt kuulad (klassika,diskotümps,metall vms).Erineva suurusega kastidel on erinev bass.Kasti arvutamiseks on olemas vastavad arvutiprogrammid (BassBox Pro vms).Soovitan külastada Tevalo foorumit.Seal on woofrite ehitamisest pidevalt juttu.
13:21 07.06.2003
Ega jah.. ma olen sealt tevalo foorumist ja igalt poolt mujaltki lugend.. põnev teema.. aga nende S90-tega lihtsalt selline lugu, et vedelevad teised seal nurgas ja mõtsin et kisun bassielemendi välja ja teen mingi kasti ümber, et saaks autos ka kasutada. Tegelt mul jumala savi mis kast tuleb.. niikuinii alles algaja värk. ega ma ei loodagi nendest kõllidest nüüd täpselt perfektse kasti ehitamisega kõige paremat soundi välja pigistada. lihtsalt kast ümber ja vaatan kas tuleb midagi välja. :)vot. lihtsalt huvitav meisterdada.. Aga ei tea kas peaks kahele kõllile vaheseina ka tegema..??
13:55 07.06.2003
ercci (registreerimata)
aga miks sa ei tee kaste s90 originaal kasti mõõtude järgi. orig. kastilt saad ka õiged õhutorud ning kui kesk ja kõrgsageduse maha arvutad tuleb ta tiba pisem ka
12:55 09.06.2003
seda küll jah.. ma mõtlesin ise ka et teen veiz väiksema kui originaal on.. aga tegelt mul jumala savi. vaatan mis välja tuleb. Aga kui ma panen mõlemad kõllid ühte kasti, kas ma pean nad siis rööbiti ühendama või mismoodi?? Või mõlemad eraldi välja tooma??
21:21 09.06.2003
Marko (registreerimata)
Kui on sedaankerega auto võid ka ilma kastideta läbi ajada.Pane istme taha (pagasiruumi) vahemalt 20 mm vineerplaat,kinnita see korralikult ja valjukad kinnita selle külge.Läbi seljatoe tuleb bass salongi nagu mühiseb.Nii on ammu tehtud ja tehakse edaspidi.
13:52 11.06.2003
ise ehitaja (registreerimata)
selline proge on olemas nagu bassbox 6 pro selle abil saab kõik andmed välja arvutada ja kui invertertoruga teha siis tuleb kasti mõõtmed vähe väiksemad ja trance kuulad siis soovitan teha aukudega aga vaata et täpse pikkusega torud olex ja kasti mõõtmed ikka päris suva ka ei ole.
16:35 15.10.2003
märt (registreerimata)
kas keegi saaks öelda 600 w subwooferi kasti mõõtmeid
17:41 15.10.2003
Rodman (registreerimata)
kle kas keegi tiab 400w subwoofri kasti mõõtmeid või mitu liitrit peab olema...andke nõu...või kus on üleval mõõdud...
18:03 15.10.2003
karl (registreerimata)
winisd pro on yks hea programm selle jao
ks
21:54 15.10.2003
proovija (registreerimata)
asi lihtne võta s-90 bassikõlarid koos invertertorudega soov itatavalt originaalid ja tee neile kahele sama suur kast kui suur on üks s-90 kõlarikast. pane kõllid ja invertertorud külge ja saabki hea. ja filtrid loomulikult vahele. selle asja jaoks ei ole isegi võimendit vaja tavaline 4x50 automakk suudab kah ära toita. võimendiga on tulemus muidugi parem märgatavalt.
23:21 18.10.2003
altz (registreerimata)
hmm võimu tahab ikkagi kuigi mingit häält teeb ta auto maki taga aga ma arvestaxin kasvõi lahaja võimuga;))
14:40 20.10.2003
HMan (registreerimata)
kui nendele võimu vahele ei pane siis võid küpsetada oma 4*50w mis tglt u 4*25w rms läbi....eriti kui panna 2 tk ühte väljundisse....
14:53 20.10.2003
Deus (registreerimata)
Võim vahele kindlalt! Endal kui oli, siis panin 1x125W Pioneeri järgi ja kasti tegin ühele nii et alumise originull õhukanali võtsin ära ja toppisin kinni, kasti panin natukene vatti juurde ja siis ülevalt võtsin kesk ja kõrgsagedus küllid ära, kesksageduse oma toppisin ka kinni ja õhukanaliks jäi ainult kõrgsageduskõlli auk. Hiljem käisin Noores Elektroonikus ja ostsin sealt toru. Lõkkasin kuulmise järgi parajale sügavusele ja käis küll :) Kahe kohta ei oska öelda kahjuks, sest arvatavasti tuleb sul siis suurem kast teha kui on originulli oma aga võid ka proovida nii et kesk ja kõrgsagedus maha, S90'se jaoks paras auk sisse ja auk sama suur kuhugi kahevahele teha, mis on sama suur kui see kõrgsageduse oma ja toru sisse...see teooria mul, 1 s90'ga on see järgi proovitud, seda 2 varianti ple veel jõudnud...Aga rõhku on tal piisavalt et 5 seeria bmw alarm tööle lüüa kui kõrvale sõidad :D
20:24 01.11.2003
Audi80 (registreerimata)
Mull seisab audis 4 S90 ja votsin tagant istmed valja ning kaks mangivad pagassi(magneetod juhi poole) ja kaks on pagassis (magneetod on pagassi poole.
Mangib paremini kui 500 korralik suppar.
19:35 03.11.2003
man (registreerimata)
to:audi80 sa mees paned ikka vägakõvasti pada.1.mis juhtub siis kui panna koonused vastamisi!!!2. 4*35W 500-ja vastu!!! TULEMUS:madalsagedus poob vastamisi,kõrgsagedus suubub,kostub vaid kesksagaduslik müra.to martiini toksi googlesse v.netisse sisse woofer,saad palju linke,ka s90 kohta.
17:11 14.05.2005
unkown (registreerimata)
500 korralik suppar teeb ikka paremat häält ku s90
23:33 11.07.2005
NIX (registreerimata)
kuulge kuidas teha 750wtisele supakale kasti,,,,
18:28 12.07.2005
Allar88
Sul on selleks vaja 6 ruudu kujulist plaadi tükki, paned need kokku ....ja voila..ongi kast valmis, veel läheb sul selleks vaja ka igavest hunnikut õnne, et asi kunagi ka kõlarina toimima hakkaks ja kui tahad, et sealt heli ka tuleks siis ANNA MEILE ROHKEM ANDMEID!
22:12 17.07.2005
Toomas (registreerimata)
mis mõõtmed peaks 500 kõllil olema kasti mõõtmed tegemist on supakaga
01:56 18.07.2005
Allar88
Pakun välja, et Reeglitesse tuleks ära märkida selline punkt:

*Audio foorumisse on keelatud postitada teemasi ja teateid kujul: "Kui suur kast peaks olema xxx watisele subwoofrile", ilma sinna täiendavaid parameetreid lisamata.
Olemaks kindel, et see reegel saab kõigile nähtav, võiks see olla näiteks Audio foorumi avamisel suurelt ja punaselt kuvatud.
Kuidas te inimesed siis aru ei saa, et mida rohkem infot te meile annate, seda paremini saame teid aidata!

14:52 20.09.2006
Vihanetihane (registreerimata)
SPL PRO Q-15
Suurus: 380mm(15")
Sisendvõimsus(RMS/MAX): 200 / 500W
Takistus: 4 Oom
Sagedusala: 25-1500 Hz
Tundlikus: 92dB

Kas keegi oskaks palun kasti mõõtmeid sellest välja kalkuleerida ma proovisin küll kaht programmi kuid jäin mõlemaga hätta..

Ette tänades.
13:31 24.09.2006
Deus
To Vihanetihane:

Nendest andmetest jääb ka väheks aga sa vähemalt ütlesid mudeli, millele mõõte tahad.
Arvutada ma ei viici, sest loomult laisk täna aga annan sulle ühe kiire otsingutulemuse:

Q15

DUAL 1 | DUAL 2

Fs: 25.9 Hz | 24.9 Hz
Re: 0.7 Ohms/coil | 1.4 Ohms/coil
Qms: 5.64 | 5.72
Qes: .54 | .54
Qts: .49 | .49
Mms: 257g | 279g
Cms: 0.15mm/N | 0.15mm/N
Sd: 810cm^2 | 810cm^2
Vas: 135 l | 135 l
Spl: 88.2dB 1W/1m | 87.7dB 1W/1m
Bl: 10.4 N/A | 15.1 N/A
Xmax: 27mm
Rms: 1000W
Sealed box: 2-2.6 cuft
Ported box: 2.8-4 cuft @ 28-33Hz
Sub OD: 15.625”
Cut ID: 14.125”
Mounting depth: 8.500”
Displacement: 0.19cuft

Vot sellist asja peaksid sa siia pastema, kui tahad et keegi ilma otsinguvaevata sulle kaste arvutaks. Ülejäänud "500" ja "700" subakate meestele luban, et kui selliseid idiootsusi rohkem siia kribatakse, siis hakkan neid blokkima!
21:05 24.09.2006
Dima (registreerimata)
Re: Kõlari kastid.. (kuidas targalt küsida?)
Tere!

Ostsin endale selline subwooferi ja tahaks küsida ehk oskab keegi öelda mitu liitrit on sobiv teha kast!?
Andmed järgmised :

Hertz ES300D

Suurus: 300mm(12")
Sisendvõimsus(RMS): 350W
Takistus: 4+4 Oom
Sagedusala: 25-250 Hz
Tundlikus: 97dB

T/S parameetrid:
D - 258 mm
Xmax - 9 mm
Re - 1,8 Oom
Fs - 30 Hz
Le - 1,31 mH@1kHz
Vas - 85,57 lit
Mms - 137,3 gr
Cms - 0,20 mm/N
BL - 9,91 T-M
Qts - 0,42
Qes - 0,49
Qms - 3,36
Spl - 97 dB

11:35 25.09.2006
Deus
Kui ruumi tahad kokku hoida, siis 30-40L kinnine kast on väga OK selle elemendi jaoks ja vähese vooderdusega seest :) Üldse Hertz kostab kinnises kastis paremini kui inverterkastis. Kui siiski tahad inverterkasti teha, siis õhtal võin sulle öelda, mida ja kui suurt peaks tegema (kui mu kalamälu meeles peab seda)
18:30 25.09.2006
Dima (registreerimata)
Noo ma ise arvasin kah umbes sama a inverteriga mõtlesin et ehk 56L oleks sobilik?
21:41 19.10.2006
illuh
tõmba proge BASSBOX PRO!
22:43 19.10.2006
timmu22
mul sony x-plod sp12. tegin ise kasti, paremat soundi sõpruskonnas pole. soovituslikud kasti mõõdud olid kaasas olnud pabritel kirjas. materjali paksus muidugi see mis määrab - mul 30mm lamineeritud tihe vineer seest polsterdatud 10mm vahtkummiga
12:05 11.02.2007
Küsimus tarkadele audimeestele (registreerimata)
Äkki oskab keegi öelda mõõtmeid 1200w supakale, tegelt tahaks 2 tükki panna sinna taguakna alla selle platoo peale, kas on väärt mõte või laidate maha?
19:15 08.03.2007
!!! (registreerimata)
Loen ja imestan. Tahate siin panna 2 kõlarit ühte suuremasse kasti? Ohoh. Paneks ikka valjukad kasti siis oleks veidi kasu kah :) Valjukas e. valjuhääldi on siis element ise ilma kastita. Kõlar on kast. On olemas kinniseid kaste kui ka lihtsalt plaati kuhu on valjukas kinni keeratud.
19:02 25.03.2007
mütsu fänn (registreerimata)
aga küsiks hoopis sedasi et nagu bmw e34 pagassi hea supakas(mõnus mahe kõmin) aga et saaks *odav* ülejäänud k.a.kõlar,võimsus,mahud ja asend jääks teie välja pakkuda oleks ikka väga tänulik
19:45 25.03.2007
!!! (registreerimata)
Et siis misasja. Et tahad nagu tümmi vä mis mees et siis misasja siis ikkagi? Võiks läbi ka lugeda enne kui midagi kirjutad...
16:15 26.03.2007
mütsu fänn (registreerimata)
selles mõttes mees et kellele ema kellele tütar aga jah mingeid soovitusi,linke,vms tarka ja üleüldse mida ma siin loen et nagu 1200w ja jackhammer ja 100k plus müstilised db mis ma sellega teen tahaks koti kah pagassi panna ja üleüldse mul on kodus 1500 maksev philpsi keskus mis mängi paremini kui nt. 3korda kallimad milleks siis bling
18:00 26.03.2007
Argh (registreerimata)
jaüldsekuimidagikirjutadvõikskirjavahemärgidäraõppidakoleseg
aneonsujuttjaniipikaltpolemõtetjärjestkirjutadatõmbahingekav
ahest
23:07 26.03.2007
ja jah (registreerimata)
kui tahaks tead kuhu koma panna siis nii küsikski ;) nüüd hingan ;) et kuidas siis jääb tegelt on ju nõuka ajast paljugi alles S30,S90,H70 jne.jne aga kas need sobivad pagassi panna
23:16 26.03.2007
ja veel seda et (registreerimata)
vineer kast ei ole ju huvitav,üritaks mingi fiibrist UFO pagassi sokutada. teooria oleks nagu hea aga.... kas keegi on ise teinud midagi sellist ja mida peaks jälgima,kuhu tuleks ja mis pidi paigutada et ka hea oleks proged oleks head küll kui teeks neid iga päev PS ma ei lea klaviatuuril õigeid märke kastead. mingi imelik on
11:42 07.05.2007
Henrikkk (registreerimata)
Mingiaeg tahaks samuti panna autosse woofrit, ent ma vihkan selle mehe venda kah, kes kruiisib ringi nii, et minul toas nõud värisevad. Mismoodi ma saan maksimaalselt heli salongi ja minimaalselt õuesviibijateni?
Mis asjajuures kõige hullem, on tegu Cabriolett tüüpi sõiduautoga. See välistab ka bassikõlari salongi toomise. Mis juhtub, kui inverteri otsad tuua läbi tagumise istme salongi? Kas see parandaks asja?
00:40 09.05.2007
Deus
madalsagedustega on juba kahjuks nii, et kõige paremini levivad nad mööda pannelmaju ja 100m kaugusel olevate maja seinte peal ning nendes majades pisikesed toad toimivad juba eraldi külakastina :) Autos kõrval olles ei saagi nagu aru, et midagi kuskilt kostaks aga 100m eemal olevas majas on seda liigagi hästi tunda ... Egas midagi, füüsika reegleid ei ole veel siiani painutada suudetud, ainult leevendatud ohtra pigimati ning autopleki eraldi resonants kambriteks jagamisega (pigimati ribad erinevate ja suvaliste vahedega kleepida plekile)
16:51 31.08.2007
RihoA888 (registreerimata)
saax keegi äkki õpetada kuidas kasutada bassbox pro 6 - te , ma olen proovinud , ga pole edu saavutanud
18:17 17.01.2008
tartupets
ööm riho

ise kasutan BBprod ja seal peaks olema sees ju Help
uuri ja saad isegi teada, millest tuleks valmistada kõlarikastid.

netis peaks igale supakale olema Thiele parameetrid, need tõstad copy-paste meetodiga vastavatesse lahtritesse. kui tahad lihtsamat filtrisysteemi lisada, siis valjukasisestamise aknas peaks kõige paremal valikmenyydest olema external. See on lihtsama filtri tegemiseks. Ma soovitaks panna seal kondeka ja pooli järjestikku ning lõppu silumiselemendid.

kui see olemas, hakkad kasti tegema, mis sulle sobiv. Default annab sulle optimum ristkyliku, mis paneb optimaalsed mõõdud juba sinu eest ära
ja kui teed inverdikasti, siis vaata kindlasti ka toru mõõtmed üle.

siis peaksid nägema graafikut, mis näitab sulle dB vastavale sagedusele. see on kasulik, kui tahad teoreetilist ettekujutust, milline kõlapilt hakkab kostuma. Seda saad kasutada, kui tahad katseliselt teada saada filtri komponentide suuruse. Nt 200W 10" supakas koos vastavate andmetega tahab yldiselt saada 100-220 yF kondet ja 0.8-1.1 mH pooli@
50 Hz. kuid katseta erinevate filtriosade väärtustega. Kasulik on meeles pidada yht väikest nuppu akna allservas, mis kannab nimetust Plot. Sellega saad kuvada uue kõvera. Soovitatav on ennem eelnev kustutada, kuna BBpro pistab uue kõvera vanale peale.

kuid BBpro kasutamise hõlbustamiseks võis sa samuti googeldada BBpro-d
abi leidub.
saate isegi teada, palju maksab BBPro originaal...:D

Muudetud 17.1.08 18:19

19:06 17.01.2008
Deus
Filtri panekul võiks arvestada ka seda, et kas filtri traadid 350W-1kW võimsust vastu peab ;) Kuni 150W pole mingi probleem.
10:27 19.03.2008
suurego (registreerimata)
tere mul oleks ka hädasyi abi vaja tahan ehitada endale suppakat.ostsin elemendi ära pioneer TS-W307D4
tahaks teada kui suured peaksid mu kasti mõõdud olema.et saaks kokku klopsida:P
Suurus: 300 mm (12")
Sisendvõimsus(RMS/MAX): 400/1200 W
Takistus: 4+4 Ohm
Sagedusala: 18-500 Hz
Tundlikus: 89 dB
Paigaldussügavus: 153 mm
Fs :34,8 Hz
Qms:13,99
Qes:0,54
Qts:0,52
Vas:40,865 l
Mms:164,05
Cms:1,3x10-4
diam:242mm
Xmax:9,4mm
13:50 23.05.2008
ijjeee (registreerimata)
kulla inimesed see nii nimetatud õhutoru pole mingi suvaline toru vaid faasi pääramiseks ja kõik supakad ei olegi faasi pööramiseks ete nähtud. lugege natuke targemaid kohti netist kus on yksikasjalikult ära seletatud kõik vaja mineva
02:25 27.06.2008
Henry Tilk (registreerimata)
Ostsin endale sellise kõlari nahu GAS ALPHA 1025X(600W)...
Tegin sellele väheke liiga väikse kasti...aga tahaks ikka õige suusrusega:D
Kui keegi oskab õelda kui suur see peaks olema või kui on mingi program mida ei ole nii raske käsitleda kui neid eelmisi,siis palun aidake....
Kui tahate siis võin õelda ka need Qts Qes... ja mingi asi oli veel....
Need tulid selle kõlariga kaasa ja seal oli ainult 5-6 asja kirjas :S
15:36 30.01.2009
soovitaja (registreerimata)
selle kastide ehitamise teem kohta niipalju et raske on öelda isegi nende andmete järgi kastile mõõte jms peale nende andmete on vaja ka teada mis tüüpi muusika kuulajaga on tegu ja veel mõningaid asju
näiteks auto pagasiruumi ruumala jne jne
lihtsalt mingite andmete järgi kokku kloöpsitud kastid ei erine eriti läbi vati teki muusika kuulamisest ja mingisugust kasti ehitades on võimalik kasvõi vanast raadiotehnika s30 sest bassikõlar teha ma soovitaksiin ära märkida peale kõlari andmete ka auto pagasiruumi mahutavus ja muusika stiil mida kuulatakse teeks asja palju lihtsamaks kuna liht poolikute andmete järgi infot jagad ei pruugi info tarbija hiljem rahul olla ja lihtsalt bassikõlar auto pagasiruumi visata se on ka suht eba kui juba ehitada ja teha se tähendab et huvi on hea muusika järgi ja seega peaks kõigepealt alustama algusest näiteks kas autole on tehases paigaldatud tviiterid mida on vaja kui pagasiruumis on bassikaskuna to kõrgsageduse maha summutab oma mürinaga ja sama lugu on ka kesksagedusega ma ei usu et inimestele meeldib see kui kuulda on ainult kõmin ja sõnadest aru ei saa
19:39 28.03.2010
tegya3
Tere oleks soov teha ise kast sellisele woofrile aga mis oleks kõige paremad mõõdud?

Pioneer TS-W306C
Frequency response 18 - 5000 Hz
Sensitivity (1W/1m) 89 dB
Recommended sealed enclosure (Litres) 24 - 49.6
Lowest resonance frequency (Hz) 32.6
Maximum input power 1.000 Watt
Nominal input power 400 Watt
Woofer size (cm) 30 cm

Ettetänades

Muudetud 28.3.10 19:40

23:24 28.03.2010
tegya3
A ja eel pool mainitule lisan veel et E34 pagassi läheb ja kuulan suht bassikaid lugusi!
Et siis oli tegu selle pioneeri ST-W306C woofriga!

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.