Sisene

Foorumid

Küsimused ja arvamused automarkidest

foto@auto24.ee

Küsi spetsialistilt

Tehnika

Sõidukite modifitseerimine ja tuunimine

Mototehnika

Teised sõidukiliigid

Muud foorumid

Autosport

 
Laki tänava tehnoülevaatus (sissesõit territooriumile, kus töötame, asub Laki 11A vastas Tallinnas) alustas oma tööd aprillis 2002. Autode kontrollimisega olen ise tegelenud 10 aastat. Olen valmis vastama Teie küsimustele, mis puudutavad sõiduautode ja kuni 3,5t täismassiga veoautode tehnoülevaatust ja sellega seonduvat.

Tean, et tehnoülevaatust puudutavat ei saa alati võtta üheselt kuna palju oleneb hetkesituatsioonist, probleemküsimuste kogumi suurusest ja seaduse tõlgendusoskusest. Kui probleemide lahendamisel leitakse kompromisse, siis ei tohi need seadusega vastuollu minna. Vaatamata sellele, et tuginen oma vastuses kehtivatele seadustele, ei saa igas olukorras võtta minu selgitusi kui absoluutset tõde. See tähendab, et minu infot ei tohi kasutada à la Mait Millert ütles, et nii on õigem.

Minu poolt juhitav Maitene OÜ on eraõiguslik juriidiline isik, kes on sõlminud halduslepingu ARK-ga. Mainitud leping annab õiguse teostada riiklikku järelvalvet, st mootorsõidukite ja nende haagiste tehnoülevaatust. Vaatamata sellele, et minu seisukohad ühtivad enamasti ARKi ametnike seisukohtadega, pean vajalikuks ära märkida, et Maitene OÜ ega mina isiklikult ei saa foorumites esindada Riiklikku Autoregistrikeskust, ametnikke ega nende seisukohti. Haldusleping ei näe ette sellist võimalust.

Mait Millert
Maitene OÜ tegevjuht
telefon 715 4246
www.maitene.ee
 

TEEMA: TOONKILE EES

08:29 25.04.2007
sierra20
toonkile ees
tere selline küsimus et kui mul on ees 70%läbipaistvusega toonkile.siis kas ma läbin ülevaatuse või saan kordusülevaatuse?millise veakategooria alla läheb toonkile?kui ta on väheohtlik viga siis peaks ju nagu korras olema kui rohkem vigu pole.
15:29 25.04.2007
Mait Millert (Laki tänava tehnoülevaatus)
Re: toonkile ees
Tere Tanel.
Autoklaaside toonimisest on siin foorumis pikalt räägitud. Kui klaas on 70% läbipaistvusega siis ei tule probleemi. Kui kiletatud küljeklaas juhiuksel ja tema kõrvalistuja uksel on läbipaistvusega alla 70% siis loetakse sellist olukorda kordusülevaatuse vääriliseks põhjuseks. Samas võiks anda võimaluse Teile kohapeal kile maha tõmmata ja ülevaatus läbida edukalt.
17:16 25.04.2007
r.i.p. tehnoülevaatuse foorum (registreerimata)
Re: toonkile ees
Väga kahju ,et siin foorumis ainult lapsemõistuslikkele küsimustele vastatakse ja ainult ühtesi ja samasi teemasi korrutatakse. Auto24 võiks mõelda selle foorumi sulgemise peale või anda see kellegi teise asjast rohkem teadjale või huvitatud isikule hallata.
18:26 25.04.2007
väsimatud torisejad (registreerimata)
Re: toonkile ees
väga kahju et siin foorumis käivad ka igasugu irisejad kes ise ei suuda ühtegi küsimust esitada,pooltel vingujatel pole üldse autotki,aga kuskil ju on vaja end välja elada.kui mõnel inimese tekib komkreetne küsimus millele oleks asjatundja vastust vaja siis selle jaoks ongi igasugu foorumid loodud.nii et lugupeetud mitte lapsemeelne iriseja ,tõmba omale ketsid jalga ja mine jookse kuskil terviserajal ennast tühjaks.
10:25 24.07.2007
Focus79 (registreerimata)
Re: toonkile ees
Hr. Miller on oma vastustes ja tegelikus toimetamises nagu kahe näoga Jaanus. Selle aasta mais läksin tema juurde ülevaatusele autoga, millel esiustele paigaldatud turvakiled (läbipaistvus üle 70%), tagumistel ustel, küljeakendel ja tagaluugil toonitud peegeldavad kiled.
Nähes autot, teatas hr. Miller, et kõik kiled tuleb eemaldada ja need pole lubatud.
Kuigi umbes aasta tagasi sai tema juures pidureid kontrollitud ja kontsulteeritud samas küsimuses.
Teises ülevaatus kohas tunnistati kõik seaduspäraseks. Mõõdeti esiuste klaaside läbipaistvust ja ka uuriti peegeldavaid kilesi.
Soovitaks Hr. Milleri kommentaaridesse suhtuda ettevaatlikult.
Heatahtlik autoomanik
20:09 24.07.2007
liigne pädevus on ogarus (registreerimata)
Re: toonkile ees
Kust maalt loetakse kilet valgustpeegeldavaks? Kas selle jaoks on ka mõõteriist?
21:48 24.07.2007
Mait Millert (Laki tänava tehnoülevaatus)
Re: toonkile ees
Ka mina armastan Teid hr. Focus79
Peegelkile on selline kile mis annab peegliefekti. Kui päevavalguse käes panna sellise klaasi kõrvale tükike peeglit siis vahet suurt ei ole. Peegelkile tekitab päikesevalguse peegelduse mis silma sattudes pimestab. Nõustun, et liigne pädevus võib tunduda ogarusena samas väidan pädevus iseenesest ei ole kunagi ogaruse tunnus kui seda kasutatakse Teie st. kliendi huvides. Väidan, et meie riigis on vähe tehnoülevaatajaid kes oskavad või julgevad kasutada mõõtetulemuste hindamisel mõõtemääramatust mis on üks pädevuse tunnuseid. Minul on mitmeid praktikante olnud kes ütlevad, et nende eelmistes praktikakohtades ei kasutata mõõtemääramatust vaatamata sellele, et seda nõuab akrediteering. Pädevus annab oskuse seadustest mööda hiilida sest j.o.k.k. kehtib ka tehnoülevaatusel. Pädevus lubab anda asjalikke nõuandeid. Pädevus ei lase autol välja praakida sõlmesid mis tegelikult on korras kuigi nad ei ole tehasekorras. Pädevus ei lase vormista autole kordusülevaatust kui ei põle numbrituli.
09:48 25.07.2007
JAX-jax (registreerimata)
Re: toonkile ees
Soovitus---Kui paigaldada toonkile,mille läbipaistvus on 70 protsenti,siis peab ennem veenduma et klaasil pole juba tehase poolt lisatud kerget tooni,sest muidu jääb mõõtmisel läbipaistvus protsent ikkagi alla 70-ne.
10:09 25.07.2007
Mahno3 (registreerimata)
Re: toonkile ees
Soovitus: ära paigalda üldse toonkilet esiklaasidele. Kui väga on tooni vaja, hangi esiustele tehasetooniga klaasid. Nendega pole ei ülevaatusega ega läbi nägemisega muret.

Ma ei jäta imestamata eesti inimese seaduskuuletumatuse üle. Keelatud on purjus peaga sõitmine - ikka on tarvis välja rehkendada kui mitu õlut võib sisse imeda enne kui rooli istuda. Kui ei ole lubatud alla 70% läbipaistvusega klaas, siis on ikka vaja rihtida oma toonkilega täpselt 70% pihta või alla selle. Kui on ühesuunaline tänav, siis ikka tuleb vastassuunas sõita, sest ta sõidab ju "ainult natukene" ja kõrvaltänavatpidi sõites tuleks ju mõttetu ring a la 100 meetrit (ise elan ühesuunalise tänava ääres, sellepärast tean). Ja kui siis see rehkendus pisut rappa läheb ja purjus pea eest trahvi saab või läbipaistmatu klaasi pärast korduvülevaatus antakse, siis on ametnik oi-kui-paha.
13:00 25.07.2007
Midagi ei näe (registreerimata)
Re: toonkile ees
Rakveres on igal teisel autol ees kiled peal ja politseil on täiesti savi. Trahvi saavad need kellel turvavöö linnas lahti ,või vahtraleht tagant ära kukkund. Ülevaatuse ajaks võib ju need kiled maha tõmmata kuid need lähevad ka kohe tagasi, sest kulutus on ju ainult mõnisada eeku ja nii vägev on kiledega sõita kuna need on ju keelatud ja midagi eriti välja ei näe.
11:42 26.09.2007
ggghh (registreerimata)
Re: toonkile ees
kas mootorratta tuuleklaasi läbipaistvusele kehtivad samad nõuded? kui baigil on ees väike tuuleklaas ja see on tumemust kas seda loetakse ka klaasiks või läheb see kondli alla?
17:05 27.09.2007
? (registreerimata)
Re: toonkile ees


4) aknaklaaside katmiseks on keelatud kasutada materjale, mille mõjul võimendub valguse peegeldumine klaasilt;

Kuidas pädev isik Hr.M.millert tõlgendab antud nõue. Kilest peeglieffektiga ei ole mainitud.
19:04 27.09.2007
Mait Millert (Laki tänava tehnoülevaatus)
Re: toonkile ees
Tere hr. ggghh.
Sellist baiki ei ole, millel tuuleklaas jääb juhi vaatevälja sest juhi vaateväli jääb klaasi ülaservast kõrgemale.

Tere hr.?
Pädevad on kõik tehnoülevaatuspunktid ja nende töötajad, muidu ei tohiks nad tööd teha ja ei omaks akrediteeringut.
Mina tõlgendan valguse võimendumist klaasilt nii, et kui ilma kileta klaas peegeldab vähem kui kilega klaas siis sellist kile panna ei tohiks.
ARK seisukoht on selline, et kui kile paigaldaja on saanud loa antud kilet kasutada siis ei loe ülevaataja arusaamine peegeldusest. Kui auto klaasi tumestamiseks kasutatakse kilet mille iseloomustus on – peegelkile siis see ei tähenda seda, et sellise kile kasutamine on keelatud juhul kui on ametlik luba kasutada just seda kilet klaaside toonimiseks. Kuidas tehnoülevaataja teada saab, millise kaubandusliku nimetusega ja millise peegeldus või –tumedusastmega kilega tegemist on, jääb ülevaataja puzzleks… Olen teinud takistust ülevaatuse läbimisel kui autol kasutati peegelkilet ja nüüd enam seda ei tee sest mind tehti lolliks kuna klaasikiletaja omas ametlikku luba kasutada antud peegelkilet. Juhul kui peegelkilega kaetud klaasi ja tavalise peegli peegeldus on ühesugune, alles siis julgen ”välja praakida” sellist autot. Mõni politseinik saadab aga ilma pikema jututa sellise auto erakorralisele ülevaatusele ta ei usu autoomaniku juttu ja omab samasugust arusaamist peegelkilest mis minagi.
09:10 29.09.2007
ggghh (registreerimata)
Re: toonkile ees
Tere hr. ggghh.
Sellist baiki ei ole, millel tuuleklaas jääb juhi vaatevälja sest juhi vaateväli jääb klaasi ülaservast kõrgemale.


Kle kämoon noh kui mingi kahesajaga sõidad siis oled ju ikka suht vastu paaki ja see väike klaas jääb vaatevälja küll.
20:51 26.10.2007
pillu 777 (registreerimata)
Re: toonkile ees
Kuule lapsemeelne kodanik ggghh. Esiteks Eesti teedel minuteada 200jaga ei sõideta. Järgmisena esitad sa ilmselt küsimuse ,et kui on pikemat sorti mees ja auto esi klaasil on üleval toon riba kas ta siis tohib selle masinaga sõita? Või siis kui juhil on toonitud kontakt läätsed kas ta siis saab ülevaatuselt läbi.
17:29 23.10.2009
matsakas
Esiklaasi definitsioon seaduse järgi
Kuna ma ei tea kuhu poole pöörduda enam kui ARK esindaja, nimelt kui avastati autol peale ostu et "esiklaasile" viidates siis küljeklaasile oli pandud toon kiled, millega ennem probleeme polnud ja üldse avastamine tuli üllatusena. Ühesõnaga tahan saada selgust sõnale esiklaas, kuna Tallinna parkimistasu kehtestamise määruses ütleb, et kell peab olema paigaltatud esiklaasile, kas sinna alla läheb ka nüüd need need küljeklaasid nagu minule ARK esinduses viidati?!
Ja siit sooviks et keegi lisaks või annaks lingi seadus määrale või mingile seaduslikule kohale kus öeldakse lahti mis on siis esiklaas.
Ette Tänades Marek!
01:46 24.10.2009
mõhk (registreerimata)
Re: toonkile ees
no seadus peaks siin saadaval olema (ehk endise ARK kodulehel üleval) https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13191853
kus on öeldud järgmist:
Kood 607. Klaasid

Nõuded: 1) tuuleklaasi läbipaistvus juhi vaateväljas peab olema vähemalt 75%, v.a DOT või SAE tähisega tuuleklaas või enne 1. jaanuari 1985. a esmakordselt kasutusele võetud sõiduki tuuleklaas, mille läbipaistvus juhi vaateväljas peab olema vähemalt 70%. Tagumises asendis oleva juhiistme seljatoest eespool asuvate sõiduki külgakende läbipaistvus peab olema vähemalt 70%, sõltumata nende valmistamise aastast. Kui eriotstarbelisel soomussõidukil on tuuleklaas või ülalnimetatud külgakna klaas kuulikindlast klaasist, siis nende läbipaistvus peab olema vähemalt 60%. Kui tagaakna läbipaistvus on alla 70%, peavad sõiduki mõlemal küljel olema tahavaatepeeglid;

[RTL 2006, 84, 1537 – jõust. 4.12.2006]

2) alates 1. jaanuarist 1985. a esmakordselt kasutusele võetud sõiduki aknaklaasid peavad olema E või e sertifitseeritud või DOT või SAE tähisega märgistatud. Enne 1. jaanuari 1985. a esmakordselt kasutusele võetud sõiduki aknaklaasid peavad olema valmistatud ohutust, purunemisel kildu mitteandvast klaasist või nendele tingimustele vastavast muust materjalist;

[RTL 2006, 84, 1537 – jõust. 4.12.2006]

3) juhi või tema kõrvalistuja klaasipuhasti tööalas ei tohi olla liikluse jälgimist raskendavaid kahjustusi või mõrade kogumit, nn «päikest»

4) aknaklaaside katmiseks on keelatud kasutada materjale, mille mõjul võimendub valguse peegeldumine klaasilt;

5) E või e sertifitseeritud aknaklaaside asendamine DOT või SAE tähisega märgistatud aknaklaasidega on keelatud.
Peaks päris arusaadav ju olema, pole just raketiteadus, enamik kodanikke saab üsna üheselt aru mis on esiklaas e tuuleklaas, mis küljeaknad ja mis tagaklaas, aga kui vaja võib kohut käia ja tõestada et need on midagi muud.
20:29 24.01.2019
Düstoop (registreerimata)
Re: toonkile ees
Sain ka autoga ülevaatusel käies esiustelt toonkile maha tõmmata, muidu poleks läbi lastud. Auto ostsin kohe sedasi, kus täistoonring, peale tuuleklaasi.
Vaadates ringi liikluses, siis väga paljudel on esiustel suht tume toon. Huvitav, kas tõesti kõik viitsivad, neid klaasidelt eemaldada koguaeg ja peale ÜV uued peale panna? Mingid vennad tean, et ostavad varuks klaasid ja siis lappavad neid ringi aastas korra, kuid see ju ka paras tüütu ettevõtmine...oleneb autost muidugi.
Samas näinud sellist süsteemi, kus pidavat staatiliselt kinnituma klaasile kilelaadne ollus, mis ei vaja liimi ega midagi, kinnitub lihtsalt klaasile ja sekundiga tõmbad maha kui vaja. Ega jah politseile ei meeldi ükski lahendus, mis seotud esiklaaside tooniga, kuid jah.......
21:39 24.01.2019
toonkile (registreerimata)
Re: toonkile ees
Ei saa aru miks vaja neid kilesi,toppida ette. Lihtsam sõita siis ainult öösel,siis igast aknast hämar ümbrus...
21:51 24.01.2019
63amg (registreerimata)
Re: toonkile ees
võib ju kiivriga ka sõita.siis ei näe kes roolis on.tõmbad omale visiiri ette nii tumeda,kui tahad
05:48 25.01.2019
mondoga (registreerimata)
Re: toonkile ees
Ja kui tuua põhjendus - pole sisse vaja näha et kes on roolis siis, istu kodus lukus ukse taga et keegi jumala eest sind ei näeks.
08:25 25.01.2019
jee.kim (registreerimata)
Re: toonkile ees
63amg-
Päris nii ka pole, isegi kiivri visiirile on oma nõuded:
"Sõidukijuhi pimeda ajal kasutatava motokiivri visiiri läbipaistvus
peab olema vähemalt 80% ja valge ajal kasutatava motokiivri visiiri
läbipaistvus peab olema vähemalt 50%. "
Üldiselt ei ole lõbus valge aja visiiriga pimeda peale jääda- mitte peepugi ei näe ja kui visiiri üles' tõmbad on nägu satikaid täis -õnnelik tsiklimees
13:18 25.01.2019
selgetnägija valerka (registreerimata)
Re: toonkile ees
aru ma ei saa, peale Tarandi suurem osa öösel tumedate päikseprillidega ju ei käi , aga auto esiaknad teeks kotiks küll
13:37 25.01.2019
63amg (registreerimata)
Re: toonkile ees
to jeekim. me tegelikult rääkisime autodest.kui pimedaks läheb,siis võid ju natuke visiiri kergitada ja praost piiluda.autos ju satikad ei lenda
15:01 25.01.2019
. (registreerimata)
Re: toonkile ees
Tegin transit customile ülevaatuse. Küljeklaasid ees kiletatud 75% lasti läbi aga märge sees et kuu ajaga pean eemaldama, tagasi ülevaatusele tulema ei pea. No ei eemalda:)
15:40 25.01.2019
möh njah X5 (registreerimata)
Re: toonkile ees
Mul oli selline juhtum, et ülevaataja kontrollis klaasi kilesid ees, lasi akna alla ja vaatas klassi, ja pärast lasi akna üles tagasi aga lasi kehvasti, jättis kõrvalistuja akna ca 1 cm praokile. Ma ise ka seda ei märganud, et ta sellist praaki tegi. Läksin kohe peale ülevaatust automaatpesulasse ja sain sahmaka vett kõrvalistuja klaasi vahelt salongi selle tõttu, et ülevaataja unustas klassi üles tagasi korralikult lasta kui ta seda läbipaistvust vaatas
16:09 25.01.2019
Msdx (registreerimata)
Re: toonkile ees
Kui aga autosid tänaval liiklemas vaadata, siis päris paljudel on julmalt tume toon esiklaasidel. Endal pole küll huvi pidevalt vaadata ringi ega politsei nüüd mind maha ei võta sellepärast, et esiklaasid liiga tumedad. Eriti hästi hakkab silma, kui auto klaas on poole peale lastud, nagu puhumisreidi ajal. Olen ise kõrvalt näinud teemat, kus pollarid panid näkku ühele bemmi vennale ja tüüp tiris tänaval kilet maha. Ülevaatusel on ka igasugu "onusid" nähtud, kes ohivad juba tehasetooni pärast, kes käsivad läbipaistva turvakile ka eemaldada jne, jne...
Päris julgelt mõned lasevad ringi jah, just uuemate preemium autode omanikud.
16:14 25.01.2019
63amg (registreerimata)
Re: toonkile ees
huvitav,miks ei tohi olla läbipaistev turvakile
16:20 25.01.2019
. (registreerimata)
Re: toonkile ees
Sellepärast et avarii korral ei saa sind autost klaasi lõhkumise teel kätte
16:40 25.01.2019
PS (registreerimata)
Re: toonkile ees
Tuleb osta auto, millel ees juba tehasest päiksevastase kilega esiklaas. Eest vaadates tundub päikselisel päeval nagu oleks peegel esiklaasiks..
Mul Vectra C omas sellist esiklaasi. Politsei lähenedes ei pannud isegi turvavööd peale, sest sisse nad ei näe. Samas kõik seaduslik. Tehase originaalklaas ju..
18:15 25.01.2019
63amg (registreerimata)
Re: toonkile ees
mismoodi saab kile takistada mind autost välja tõmbamast.kile ju tuleb ühes tükis koos kildudega eest ära
14:35 26.01.2019
vigadeparandaja (registreerimata)
Re: toonkile ees
Ei ole vist nii, paljudel preemiumklassi autodel kõik laasid lamineeritud tehasest.
15:56 26.01.2019
63amg (registreerimata)
Re: toonkile ees
mul hobiautol pakettklaasid.neid klaase ju tunduvalt raskem purustada,kui tavaklaasi õhukese kilega
17:04 26.01.2019
Kpl (registreerimata)
Re: toonkile ees
Täiesti vastutus tundetu on see kile värk ees. Pimedas ikka väga halb nähtavus külju peale. Aga see mingi egovärk ole.
18:22 26.01.2019
63amg (registreerimata)
Re: toonkile ees
tuttaval on masinal klaasid kõik lumivalged,ilma mingi tehase toonita.kas tõesti ei tohi isegi 95 prossast kile panna.suvel,kui päike paistab on selle masinaga ülimalt vastik sõita.päike lausa kõrvetab
19:14 26.01.2019
Navara3000 (registreerimata)
Re: toonkile ees
Mul läks paar aastat vanal autol esiklaas vahetusse miski viis aastat tagasi. Kuna tuli "kogemeta" ilma toonita klaas, siis kiletati kohapeal(tõenäoliselt tuli nii odavam). Nii pidi täiesti seaduslik olema. Ma pean tunnistama, et mingi moonutus oli sees. Ülevaatusel ei käinud ja paar kuud hiljem läks Möllerisse tagasi

Foorumisse postitamiseks peavad küpsised (cookies) olema lubatud.

FOORUMI REEGLID

Juhime tähelepanu, et foorumi kasutamisel tuleb järgida Kasutustingimuse punktis 7 toodud piiranguid Sisu lisamisel. Nende piirangute täpsustamiseks ja neile lisaks on Haldaja kehtestanud Lisatingimused foorumi kasutamiseks järgmiselt:

VASTA TEATELE

Nimi
Teema 
Pildid + lisa pilte
Sisu
Soovin vastuseid   e-postile:
Kontrollkood
Sisesta pildil nähtav kood. Registreerinud kasutajad ei pea seda tegema.